| SaveTheNature a întrebat:

Cum va explicatii faptul ca niste atei, care se comportau ca niste atei, il negau insistent pe Dumnezeu, ba mai mult actionau impotriva lui Dumnezeu. -acum sunt cu Dumnezeu, cred in Dumnezeu, il preaslavesc pe Dumnezeu, il proclama pe Dumnezeu si le impartasesc celorlalti intalnirea lor cu Dumnezeu?

48 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Deci ateii sunt pacatosi, crestini sunt sfinti? pacat e sa faci rau celui care vrea sa-l ajuti

| Hope77 a răspuns (pentru Dandanache):

Doua variante pentru stimabilii studenti:
1.erau atei si inainte
2. lenea de a face sapaturi mai serioase

| SaveTheNature explică (pentru RAY):

Cand vorbesti la general despre crestini, e ca si cum ai vorbi la general despre romani, despre negri, despre unguri.
Nu crestinii au omorat, ci niste oameni rau intentionati, care au ucis in numele crestinismului. Ratacirea unor oameni.

| Hope77 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Drept ai spus. pai altfel cum poti fura? cum poti curvi? cum poti minti? cum poti sa fii propriul tau faraon si zeu, justificandu-ti orice nazbatie in comportament si gandire?

| Inferno a răspuns (pentru SaveTheNature):

"E usor sa cazi in pacat, e la indemana, dar e dureros."
Dureros pentru cine? Pentru cel ce cade in pacat.
Deci este simplu si usor sa devi ateu dar este si dureros, trist, deprimant.
Nu stiu tu, dar eu am invatat in clasa a 4-a la romana ca acest termeni nu prea se impaca bine. Dureros,trist si deprimant nu poate insemna "simplu",asa cum "simplu" nu poate insemna dureros,trist si deprimant.
Dupa mintea ta afirmatia: "Este dureros sa ma despart de el, deci este simplu." va pare una corecta. Eu stiam ca daca este dureros sa ma despart de cineva nu poate fi si simplu, ci greu.
Excelenta, am plecat de la ceva banal si am ajuns la asta:
"E dureros sa ma despar, deci e simplu."
Un non-sens.

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

Ateii au trebuit sa vine de undeva nu?

| M25M a răspuns:

Atei, care se comportau ca niste atei- Parca te referi la talhari, sau la violatori.
ba mai mult actionau impotriva lui Dumnezeu.-Aia nu sunt atei, noi doar negam existenta, nu avem cum sa actionam impotriva cuiva care nu exista.

Iar ca raspuns, mai mult ca sigur au avut o experienta pe care nu au reusit sa treaca peste, o intamplare care marcheaza omul in adancul psihicului, care apoi genereaza o reactie de genul acceptarii lui Dummnezeu. Gandeste-te ca foarte multi au devenit atei dupa ce au fost crestini, iar unii chiar dupa ce au studiat amanuntit religiile. Se aplica si aici acea descriere a ta, cum ca acestia mai intai il slaveau pe dumnezeu ca apoi sa ii nege existenta.

| SaveTheNature explică (pentru RAY):

Crestinii nu sunt sfinti. Insa nu exista oameni fara de pacat.

| HueyFreeman a răspuns (pentru SaveTheNature):

Aham, deci nu erau crestini pana la urma?

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Negri suntem cu toti, nu vb la general tu ai vb la general, ai spus ca toti ateii sunt impotriva zeului tau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Gresit... nu sunt chiar atat de multi pe cat vrei tu sa crezi. Eu spre exemplu, nu cunosc nici un ateu care sa fi devenit religios in schimb cunosc 15 crestini care au devenit atei.

Sunt mai multe persoane care pleaca de la crestinism spre alte religii sau renunta la religie decat sunt atei care devin religiosi sau persoane de alta religie care trec la crestinism.

Tu cati atei care au devenit crestini cunosti? (si ma refer la cati cunosti personal... fi sincera)

Totusi, ai inceput bine folosind "cred ca". E un inceput bun, bravo.

| Filip23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Incerci sa faci un scor, ca si cum ar fi un meci de fotbal, 15-2. Tipic pentru avatarul tau. Cred ca mananci soriciul mai cu placere, avand satisfactia celor 15.

| Zenicide a răspuns:

Simplu, la limita cunostintelor au apelat la divinitate. Oricum nu e ceva special, despre ateii care au devenit islamisti sau budisti ce parere ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Filip23):

Era clar ca din moment ce nu poti sa imi ataci afirmatia (pentru ca stii ca e reala) o sa incerci sa ma ataci pe mine. Esti penibil. Fie ca vrei sa accepti sau nu, numarul ateilor sau persoanelor de alta religie care trec la crestinism este mai mic decat numarul crestinilor ce renunta la religie sau trec la alta iar crestinismul este in scadere.

Spune-mi cati atei cunosti tu personal care au trecut la crestinism.

| AlexeHellsing a răspuns:

Oare nu și tâlharul răstignit cu Hristos, s-a pocăit Lui și a ajuns în Rai mai înaintea tuturor (cum ne învață Sfânta Scriptură)
Și astfel mulți s-au pocăit și au devenit creștini cu dragoste pentru cele Sfinte.

| Duucu a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Un exemplu ar fi cantaretul de muzica rap, a1s.

| gvdgdsgvdgvdgd a răspuns:

Aoleo!~! Noi sa explicam? Vrei sa zici ca esti ateu?

| NicolasG a răspuns:

Un astfel de caz este Pavel. dupa ce s-a intalnit cu Isus personal s-a transformat total.este ceea ce numeste Isus "nasterea din nou".dar asa cum nici cand le exlica Isus nu prea antelegeau, nici astazi nu-ntelege toata lumea.