| Dorugar a întrebat:

Cum vi se pare ca este, sa crezi fara sa stii nici macar ceea ce crezi?
a) Este cumva un act de inalta spiritualitate?
b) Sau este o dovada de ignoranta crasa?

Am pus acesta intrebare din cauza ca am observat ca crestinii nu stiu ca Isus Nu a fost crestin si nici nu s-a adresat vreodata crestinilor, ci doar celor de aceeasi religie cu el, si anume religia lui Moise.

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Şi mă rog nu numai pentru ei(pentru ucenici) ci şi pentru CEI CE VOR CREDE ÎN MINE prin cuvântul lor (Ioan 17-20)
Eu am venit ca să fiu o lumină în lume, pentru ca ORICINE crede în mine să nu rămână în întuneric)Ioan 12 -46
Eu sunt calea, adevărul şi viaţa.NIMENI nu vine la Tatăl decât prin Mine(Ioan 14-6
Eu pentru aceasta M-am născut şi am venit în lume, ca să mărturisesc despre adevăr. ORICINE este din adevăr ascultă glasul Meu.)Ioan 18+37
Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea că a dat pe singurul lui Fiu pentru ca ORICINE crede în El să nu piară ci să aibă viaţă veşnică. Ioan 3-16

| Dorugar explică (pentru ania):

Asa...si atunci de ce nu urmezi tu si niciun crestin calea adevarul si viata lui Isus?
Sau nici atat nu stii ca Calea lui Isus NU era religia crestina ci religia parintilor sai de care nu s-a dezis nici cand era rastignit pe cruce?
Nu stii ca adevarul lui Isus era TORAH, adica Legea lui Dumnezeu? Pai tu de ce nu urmezi adevarul Torei si urmezi Noul Testament scris de niste creaturi care recunosc ca de ex, Luca in 9:1 ca a primit putere si stapanire peste draci chiar de la Christos? Ti se pare normal sa urmezi o asemenea blasfemie? Iar viata lui Isus nu era ortodoxia cea hrapareata ci era viata de religios mozaic care respecta toate traditiile si sarbatorile acestei religii ...asa ca ce vorbesti?
Nu ti-am spus chiar in titlu intrebariii ca nici macar nu stii nimic despre ceea ce crezi? Ei vezi ca tu ai adeverit prin postarea ta ca intrebarea mea avea un rost bazat exact pe adevar!
Si tu cand NU STII nimic, te crezi spirituala?

| ania a răspuns (pentru Dorugar):

Nu m ă cred spirituală ci cred în Iisus care are loc în raiul Lui şi pentru tîlharul de pe cruce(care n-a stat prea bine pare -se la capitolul lege mozaică).

| Dorugar explică (pentru ania):

Cand vad ce debitezi ...ma apuca Jalea cu J mare!
In primul rand pe cruce au fost rastigniti doua persoane
Iar de eliberat a fost eliberat Barabas, nu-i asa?
Problema este ca Barabas se traduce cu "Fiul Tatalui"!
Nu cumva cel care a fost eliberat era chiar Isus Fiul Tatalui?
Asa ca te rog nu-l fa talhar ca e chiar "dumnezeul" tau!
Coincidenta este ca ambele aveau prenumele numele de Jehoshua (Isus) nume la fel de popular acolo, ca Ion la noi.

Daca nu ma crezi cauta sa afli asta macar pe Wikipedia in limba engleza, ca aia in romana e slaba de tot in informatii!

| ania a răspuns (pentru Dorugar):

Cei de la wikipedia au imaginaţie bogată

| Dorugar explică (pentru ania):

Si tu ai prea putina! Atat de putina incat nußti poti imagina nici macar adevarul care te va lumina, motiv pentru care traiesti in bezna minciunii

| Dorugar explică (pentru ania):

Isus nu are nici un rai pentru ca Isus era de religie moyaica, adica o religie in care NU exista nici Iadul si nici Raiul.
Asa ca despre care Rai vorbesti cand nici macar Dumneyeul lui Isus nu promite nimanui nici Iadul si nici Raiul?
Nu cumva tu creyi in raiul inchipuit de niste mincinosi care vor sa te tina cu mintea la intuneric ca sa le fi toata viata o oaie buna de muls de parale?

| ania a răspuns (pentru Dorugar):

Ce promite Iisus Hristos- In asa Tatălui Meu sunt multe locașuri. Dacă n-ar fi așa v-aș fi spus.Eu mă duc să vă pregătesc un loc.Mă voi întoarce și vă voi lua cu mine, ca acolo unde sunt Eu, să fiți și voi.( Ioan 14-3, 4). Acolo mă va lua.

| Dorugar explică (pentru ania):

Mai fata, tub esti asa de habarnista incat nici macar nu stii ce inseamna cuvantul Hristos, care nu este un nume ci un atribut dat unor anumiti oameni.
Si cum NICIUNDE in Biblie nu vei gasi dovada cum si cand Isus a devenit un Hristos, te intreb, cine naiba e Hristos? Si cum de ati ajuns voi crestinii sa-l numiti pe dulgherul Isus din Nazareth ca fiind un Christos?
Nu cumva prin minciuna? nAsa ca te intreb ce valoare are ce zice un cioflingar primitiv ca Ioan?
Este acest Ioan vreun Dumnezeu?
Pai de ce nu te iei dupa ce zice Purandel fiul lui Parpanghel, ca ala era un bulibasha adevarat si nu un doar un simplu cioflingar ca Ioan care era "iubita" homosexualului Isus? Daca nu ma creyi vezi pictura Cina cea de Taina a lui Da Vinci unde poti vedea ca acest Ioan este un barbat feminin, adica "fetita" lui Isus