| Moisie a întrebat:

Tinand cont de faptul ca este mult mai usor sa crezi multe decat sa stii multe, oare din ce cauza cei care stiu putin, nu cred mai mult, adica in mai multi Dumnezei si in mai multe religii?
O fi cumva si acest "efort intelectual" prea greu pentru cei care nu stiu, dar cred?
Se numeste oare cumva spiritualitate, atunci cand nu stii mai nimic si mai si crezi putin?
Pai daca Religia= Spiritualitate, atunci de ce va multumiti cu o singura religie si cu un singur Dumnezeu, adica cu putina spiritualitate?
Daca oamenii de stiinta nu sunt aceia care stiu putin, atunci oamenii de credinta de cce sa nu creada mult?
Credeti ca este ceva pozitiv sa fi sarac in Spiritualitate?

12 răspunsuri:
| ErrorFound a răspuns:

Nu confunda religia cu spiritualitatea sau religia cu biserica.
Spiritualitatea reprezinta bunatate, este un mod de viata ales de intelepti.
Religia este "*** on a stick" iar biserica este BULL SHIT.

| Moisie explică (pentru ErrorFound):

Stiu asta si sunt de acord cu tine, dar am ridicat problema pentru ca ma deranjeaza faptul ca religia este vazuta ca spiritualitate, cand ea de fapt este inversul ei!

| HowdidIgethere a răspuns:

Spiritualitatea ta e batjocura.

| Moisie explică (pentru HowdidIgethere):

Exact!
Dar este una pozitiva nascuta din cultura si ratiune si este bazata pe logica.
In timp ce spiritualiatea celor care cred totul a proasta fara sa STIE nimic, este bazata pe Irationalitate si Ignoranta!
Si asta este mult mai grav!

| AndreiCosmin2 a răspuns:

Iisus zice ca un om nu se poate inchina la doi domni si este adevarat! ce ar fi sa cred eu ca si Dumnezeu si satana si Zeus sau mai stiu eu cine au creat toti lumea si sa facem amestecaturi si erezii? Nu..nu suntem pagani.
Domnul sa iti deschida mintea!

| Moisie explică (pentru AndreiCosmin2):

Cine a spus asta?
Dulgherul Isus?
Ce conteaza ce vorbeste un dulgher, care nu a fost Dumnezeu cat timp a trait, mai ales ca dulgherul Isus nu era de religie crestina ci de religie mozaica, si habar nu avea ca va exista vreodata o religie numita crestina!
Deci tot ce a zis dulgherul Isus NU este valabil pentru crestini, ci pentru cei de aceeasi religie cu el, adica religia Mozaica.
2 Cum sa nu fi pagan? Evident ca esti pagan pentru ca religia ta nu vine de la un Dumnezeu ci de la niste sarlatani care au furat scripturile si le-au interpretat in mod mincinos astfel ca sa convina minciunii inventate de ei si anume religia crestina!
Daca ai sta si ai analiza mai bine ce am postat eu, adica text bazat pe adevaruri demonstrabile, atunci ai trage singur concluzia ca o religie fara Dumnezeu este o religia pagana!
Ca bine zici...Domnul sa-ti deschida si tie mintea!

| AndreiCosmin2 a răspuns (pentru Moisie):

Dumnezeu stie totul! Esti ateu sau satanist sau de ce religie a lui Iisus ziceai tu acolo? parca erau cu evreii..nu mozaic sau ce naiba e aia

| Moisie explică (pentru AndreiCosmin2):

Vad ca la capitolul cultura generala stai rau!
Mozaic vine de la numele lui Moise, si se refera la religia pe care Moise a primit-o el, direct de la Dumnezeu. Asa ca nestiinta ta si lipsa ta de cultura sunt de natura satanista, pentru ca Satan va vrea prosti si inculti ca sa ca poata fura si prostii mai usor, in timp ce Dumnezeu v-a dat creier ca sa-l folositi la MAXIMUM, si nu sa-l adormitii cu religii idioate care va drogheaza!

| AndreiCosmin2 a răspuns (pentru Moisie):

Nu scrie in biblie de mozaic

| Moisie explică (pentru AndreiCosmin2):

Asta nu e argument! cauta in DEX sau in Wikipedia sa vezi ce inseamna cuvantul mozaic.

| Moisie explică (pentru AndreiCosmin2):

Care Dumnezeu?
Ala care inspira Legile Stiintei, sau ala care vinde minciuni fraierilor de prin biserici?

| Delmoniko a răspuns (pentru AndreiCosmin2):

Sa-l trimita cineva la scoala pe copilul asta. Baiete, te faci de ras. Taci, inchide calculatorul si apuca-te de citit. Ai spus o tampenie mai mare decat tine!