| anonim_4396 a întrebat:

Cunoasterea Lui Dumnezeu si credinta in Dumnezeu este o forma de protest contra guvernarii umane?

18 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Nu cred asa ceva! altfel : Fiul Lui Dumnezeu nu ar fi afirmat, la un moment dat, 'Da-i Cezarului ce e al Cezarului!".
E de discutat, insa, pe aceasta tema.

| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

"Nu cred asa ceva! altfel : Fiul Lui Dumnezeu nu ar fi afirmat, la un moment dat, 'Da-i Cezarului ce e al Cezarului!".
E de discutat, insa, pe aceasta tema." - pai de ce nu a acceptat oferta Diavolului de a ajunge rege al intregului Pamant si nici al iudeilor macar? De ce s-a rugat "Vina Imparatia Ta... precum in cer si pe Pamant"? Nu erau guvernele umane o reprezentare a Imparatiei Lui Dumnezeu de era necesar sa vina Imparatia? Cat despre imparatia iudeilor era sub dominatia romana si in 70 e.n. Ierusalimul a fost distrus. Cezarul care l-a ucis pe Cristos era slujitorul Lui Dumnezeu? Guvernele umane sunt intr-adevar morale si aprobate de Dumnezeu? happy

| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

"Nu cred asa ceva! altfel : Fiul Lui Dumnezeu nu ar fi afirmat, la un moment dat, 'Da-i Cezarului ce e al Cezarului!".
E de discutat, insa, pe aceasta tema." - a plati "cezarului" taxe si impozite reprezinta intretinerea unui sistem care are rolul de proba in controversa iscata de Diavol si in procesul privind justificarea guvernarii Lui Dumnezeu peste oameni in locul omului si in locul Diavolului. Dpdv administrativ taxele se justifica pentru drumuri, pompieri, spitale si alte institutii care ar trebui sa fie in slujba oamenilor care platesc aceste taxe si in folosul oamenilor sarmani loviti de diferite calamitati naturale si de alte nenorociri carora nu le pot face fata. Guvernele umane din UE si SUA considera "nestiinta" cunostinta si credinta in Dumnezeu prin faptul ca au dat legi ca cunostinta si credinta despre Dumnezeu sa NU fie predate in scoli drept disciplina "stiintifica".
Asta inseamna ca guvernele umane pun la indoiala si chiar submineaza stiinta ( cunostinta ) despre Dumnezeu.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intrebare sau 'corectie justificata'!
Ca sa nu lungim discutia, milenar, te-as invita sa urmaresti PILDA perceptiei omenesti din PROMONTORIUL GROAZEI cu De Niro, etc.
Apoi vom avea o baza de discutii. Intre timp am sa-ti spun ce cred eu.(retine: doar un BIET OM!-nu sunt capat de NIMIC!)

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

In 'cercetarile mele', de biata fiinta umana, nu am gasit nimic din Evanghelii, referitor la vreo GRESALA a lui IISUS! Deci CRED ca Iisus Christos este ADEVARUL, VIATA, LUMINA, este ALPHA SI OMEGA,(adica inceputul si sfarsitul).
Iisus Christos a fost mai presus de Iudei, El a facut referinta la toate popoarele pamantesti, fara 'osebire!
Cezarul si Iuda, au facut LUCRAREA Lui DUMNEZEU!
Unul a executat, celalalt a tradat!
Fara acesti doi pioni, nu ne-ar fi REVELATE ADEVARURILE DUMNEZEESTI!
Stiu ca esti tanar, vrei sa aplici LOGICA obisnuita! E in FIREA LUCRURILOR!
Toti incepem prin a ne lega de AMANUNTE!
De istoria privita unilateral.ISTORIA insa o fac INVINGATORII (istoria pamanteana si invingatorii 'de moment' pamanteni si ei!
Guvernele umane sunt necesare, iar cand se CRED DUMNEZEU pier!
Toti suntem culpabili, mai mult sau mai putin.Iar daca nu? Atunci vom cunoaste IMPARATIA LUI DUMNEZEU!
O sa zici ca sunt lozinci!
Dumnezeu ne cere DOAR CREDINTA!
Ce este asa de greu? s-ar zice! ESTE INTR_-ADEVAR F>F>GREU!
Dar nu imposibil.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vreau sa corectez o EROARE DE EDITARE!
Afirmatia mea voiam sa spuna ca 'IISUS CHRISTOS a afirmat ca 'Da-i cezarului ce e al cezarului'. Nu stiu cum naiba, cand mi-am recitit textul, am gasit ceva exact INVERS!
In rest imi mentin parerea!
Greu, in contextul asta, limitat de timp si spatiu sa dezbatem un subiect atat de controversat de teologi si filozofi, deopotriva!
Cred ca Dumnezeu, Iisus Christos, trebuia sa se sacrifice, altfel isi pierdea credibilitatea.Foarte concentrat as zice ca este BINE ce s-a intamplat! Asta este realizarea conceptului de MANTUIRE PERFECTA, asa cum s-a prezis de teoriile maniheiste si soteriologice!
Daca o singura PIESA LIPSEA din acest 'scenariu', TOTUL AR FI CAZUT IN DERIZORIU>
Iarasi, nu se aplica Logica Umana in cea Dumnezeeasca!
De aceea CREDINTA ESTE si RAMANE TOTUL! Noi putem vorbi, discuta, dezbate...niste bieti oameni...

| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

"Vreau sa corectez o EROARE DE EDITARE!
Afirmatia mea voiam sa spuna ca 'IISUS CHRISTOS a afirmat ca 'Da-i cezarului ce e al cezarului'. Nu stiu cum naiba, cand mi-am recitit textul, am gasit ceva exact INVERS!
In rest imi mentin parerea!
Greu, in contextul asta, limitat de timp si spatiu sa dezbatem un subiect atat de controversat de teologi si filozofi, deopotriva!
Cred ca Dumnezeu, Iisus Christos, trebuia sa se sacrifice, altfel isi pierdea credibilitatea.Foarte concentrat as zice ca este BINE ce s-a intamplat! Asta este realizarea conceptului de MANTUIRE PERFECTA, asa cum s-a prezis de teoriile maniheiste si soteriologice!
Daca o singura PIESA LIPSEA din acest 'scenariu', TOTUL AR FI CAZUT IN DERIZORIU>
Iarasi, nu se aplica Logica Umana in cea Dumnezeeasca!
De aceea CREDINTA ESTE si RAMANE TOTUL! Noi putem vorbi, discuta, dezbate...niste bieti oameni..." - pai ce e al Cezarului sau ce ARE Cezarul? ARE scopul pe care l-a ales si pentru care a ajuns sa slujeasca adica scopul ( rolul ) de administrator. Si "o lopata" ARE un rol sau slujeste unui scop. DAR Cezarul ignora faptul ca scopul bun de administrare daca nu se incadreaza complet ( este stricat ) in scopul Lui Dumnezeu ca sa-I slujeasca Lui Dumnezeu insusi ( oferindu-I recunoastere si devotament si laude ) si NU doar unui scop in cadrul scopului Lui Dumnezeu, pentru Dumnezeu este ca "o lopata" ( unealta moarta ). Daca "lopata" este stricata ( incompleta sau cu coada prea scurta sau alte imperfectiuni ) de la inceputul ei de cand este construita de catre un maestru ( mester ), atunci ( la un timp fixat ) este aruncata de catre Dumnezeu in cadrul scopului Lui Dumnezeu. Ghicitoare: Cine este maestrul ( mesterul ) care confectioneaza "lopata"? Si de-a lungul miilor de ani mesterul a confectionat foarte multe "lopeti" ( guverne, Cezari, administratori ) si TOATE cu imperfectiuni in mana Celui ( Dumnezeu ) ce se foloseste de ele in scopul Sau. Interesant este ca Dumnezeu nu i-a cerut mesterului sa-I faca nici o lopata. Dumnezeu NU a ales si NU alege si NU aproba un astfel de administrator ( Cezar ) chiar daca inca mai permite sa existe. Insa Dumnezeu permite acele "lopeti" in mana Lui din motive bine stiute in cadrul controversei universale. Toate "lopetile" ( guvernarile umane ) de pana acum NU mai sunt. Acum mai e in functie o ultima "lopata" adica ONU. Pentru ignoranta lui, maestrul va fi inchis pentru ca si-a batut joc si isi bate joc, cu "lopetile" lui, de Dumnezeu. Toate "lopetile" au fost si sunt de PROBA in mana Lui Dumnezeu cu permisiunea Lui Dumnezeu. Toate lopetile ( si orice imagine reprezentand acele lopeti ) vor fi aruncate "in foc" ( adica nu vor mai fi ) de catre Dumnezeu.

"Iarasi, nu se aplica Logica Umana in cea Dumnezeeasca!" - omul are ratiune ( logica, moralitate ) de la Dumnezeu si aceasta este dupa chipul si asemanarea sau dupa logica Lui Dumnezeu sau potrivita cu modul de gandire al Lui Dumnezeu in ceea ce priveste ceea ce este bine si drept si iubitor si intelept si cinstit. A face apel doar la ce e convenabil din Cuvantul Lui Dumnezeu ( Biblia ) adica doar la ce a zis Cristos referitor la Cezar NU este analiza comparativa completa si conduce la erori de logica comparativa. Un administrator care ARE scopul de a administra bunurile Cuiva ( Dumnezeu ) si nu-L recunoaste pe acel Cineva ( Dumnezeu ) in mod drept atunci acel administrator e nedrept. Ceea ce ARE administratorul ( Cezarul ) este scopul caruia a ales sa-i slujeasca. Daca nu recunoaste pe Dumnezeu atunci administratorul slujeste unui scop al Lui Dumnezeu si NU Lui Dumnezeu insusi. Un administrator de bunuri care da legi prin care considera ca fiind "nestiinta" cunostinta ( stiinta ) despre Dumnezeu ( datatorul bunurilor ), inseamna ca acel administrator este nedrept pentru ca nu-L recunoaste pe datatorul bunurilor adica pe Dumnezeu. Din punctul de vedere al Lui Dumnezeu, un astfel de administrator merita ales? NU! happy

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Creaționism

"Poziții oficiale față de teoriile creaționiste

Creaționismul este religie, nu știință, și nu poate fi predat în sălile de clasă ale școlilor publice, deoarece ar propaga o teologie de stat, lucru interzis de Constituție, așa cum a decis în 1987 Curtea Supremă a Statelor Unite ale Americii.
Decizia Consiliului Europei. Parlamentarii Consiliului Europei au decis, cu 48 de voturi și 25 împotrivă, să ceară statelor membre să se opună ferm predării în școli a teoriei creaționiste ca disciplină științifică. Creaționismul neagă evoluția speciilor prin selecția naturală și nu poate fi pus pe picior de egalitate cu evoluționismul, se arată în rezoluția adoptată joi, 4 octombrie 2007, de Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei (APCE)."

Ceea ce urmeaza se poate deduce usor: administratorul IL va "inlatura" ( ignora ) complet ( si mai ferm ) pe Dumnezeu ( divinitatea ) din concepte ( notiuni, idei ) stiintifice ajungand sa interzica orice practicare publica a vreunei religii in mod organizat pe intregul glob prin ONU si prin aceasta dovedind nerecunoastere fatisa si nedreapta fata de Cel ( Dumnezeu ) care este datator al bunurilor ( resursele pamantului ) pe care administratorul ( Cezarul ) le administreaza. Atunci sa nu se mire administratorul ( Cezarul ) de ce sunt atatea probleme care il depasesc fiind incompetent sau incapabil sa administreze bunurile ( resursele Pamantului ). Ioan 17:3:"Şi aceasta este viaţa veşnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis." NU spune: "Sa Te creada pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat...". Cunoasterea inseamna stiinta si NU credinta. Dupa stiinta apare si credinta care si ea este importanta. Pentru ca acest fel de administrator ( Cezar ) considera "nestiintifica" cunostinta ( stiinta ) despre Dumnezeu, atunci nu are motive sa considere ca va "dainui vesnic" pentru ca va fi aruncat "in foc" ca o lopata stricata de catre Dumnezeu la timpul fixat adica la Armaghedon ( razboiul Lui Dumnezeu ). Apocalipsa 16, 19.

| oprescudorin11 a răspuns:

Mai precis, (ma gandeam la formulare), nu rezulta din nici un pasaj Biblic, ca preotii, cei ce invata populatia, Invatatorii sa fi indemnat la rascoale, neordine, debandada!
Asta incearca antihristii sa faca, pentru a compromite Religia.
Exista metode subtile, subtile, REPET, dumnezeesti prin care pot plati acei tirani, care nu-si respecta poporul a carui destin li s-a inmanat!
Aici imi amintesc explicatia ta cu Bill Gates, unde demonstrezi ca poruncile decalogice au o subtila legatura, asa incat nu avem a ne teme, nu credinciosii vor apela la violente, ci derbedeii, omorandu-se intre ei, asta e 'logica',
Nu inseamna din partea Credinciosilor atitudine Pasiva! Doar Intelepciune! Credinta!
Rabdare.
Credinta in Dumnezeu este in afara mizeriilor! Ea este o realitate milenara, justificata, binefacatoare!

| oprescudorin11 a răspuns:

Bine! Am sa reformulez raspunsul, in functie de intrebarile tale justificate! Apoi, mai tarziu, acum nu am terminat formularea, am sa-ti dau ceva detalii, asa cum ma pricep, stiind ca sunt ca si tine un biet OM.
Raspunsul ar fi(asta de conjunctura ai zice!):Guvernarea umana este un PROTEST contra cunoasterii Lui Dumnezeu si a Credintei.Caci este forma cea mai usoara de avea confort, eludand regulile respectarii si binelui celorlalti.

| oprescudorin11 a răspuns:

Guvernarea umana este o forma de mimetism dumnezeesc.O dovedeste antropologia.Mai precis, legile umane au inceput prin a respecta decalogul. Astea sunt principiile de baza!
Daca se intampla ca imperiile sa dispara mai mult sau mai putin tarziu, este din cauza ca oamenii, in nemernicia lor se substituie, la un moment dat Lui Dumnezeu, isi dau amendamentre care au ca finalitate abrogarea (in fapt) a decalogului!
Este in firea umana, de inteles 'sa i se urce la cap puterea!', sa se lase in mrejele Lacomiei!
Dumnezeu reglementeaza, nu-ti face griji!
Guvernarea umana nu ar fi o idee rea, doar neschimbarea ei, din cand in cand, cum ne arata si istoria!
Este normal, ca pana la verificarea CREDINTEI 'DE FAPT", sa urmam Legile compilate de oameni bine intentionati (initial), dupa Legile divine!(Decalogul).
De fapt, Decalogul este o singura Porunca:sa nu te crezi Dumnezeu!
Restul sunt corolare. Explicative!

| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

"Nu e nimic rau sa ne punem intrebari.Este rau sa credem ca le-am gasit raspunsul!" - omul cunoaste partial.

"De fapt, Decalogul este o singura Porunca:sa nu te crezi Dumnezeu!
Restul sunt corolare. Explicative!" - "Dumnezeu a fost si este inainte de toate" si aceasta stiinta ( idee ) arata ca nici un om nu poate fi si nu este ca "Dumnezeu". Cunoasterea ( stiinta ) este prioritara si inaintea credintei. Prin faptul ca omul STIE ca "Dumnezeu a fost inainte de toate" nu va ajunge niciodata sa zica "Cred sau ma consider un Dumnezeu sau Dumnezeu". Dumnezeu este sub lege. Legea este a Lui Dumnezeu. Numai unii se cred uneori mai presus de lege. Legea sunt principiile morale ( virtuti ) implantate de Dumnezeu in ADN-ul omului de cand e un embrion si acestea sunt: dragostea, dreptatea, intelepciunea, puterea, cinstea. Pentru asta a fost nevoie nu de multi cromozomi si chiar mai putini dar in acele mici diferente este implantata aceasta morala in ADN-ul uman.

Masura: Dumnezeu se foloseste de oameni pentru a darama guverne care nu se potrivesc constiintei ( moralei ) divine din om DAR asta nu inseamna ca acei oameni sunt considerati vii de Dumnezeu sau ca sunt scrisi in cartea vietii a Lui Dumnezeu. La fel e si cu Diavolul. Cirus a fost de religie zoroastriana si nu a fost considerat viu de Dumnezeu desi Dumnezeu s-a folosit de el ca sa dea porunca pentru rezidirea Ierusalimului. Nu scrie nicaieri ca Cirus s-a inchinat Lui Dumnezeu desi a servit unui scop al Lui Dumnezeu. Romanii si iudeii apostati la fel. Diavolul slujeste unui scop al Lui Dumnezeu si NU Lui Dumnezeu insusi. Un om isi poate indeplini un scop si cu ceva mort ( fara viata ) precum o lopata insa acea lopata nu se inchina omului pentru ca nu cunoaste pe omul care o manipuleaza. Diavolul, guvernele umane, un Cirus sunt ca niste "LOPETI" ( unelte ) in mana Lui Dumnezeu. Soarele mort ( fara viata ) este ca o "LOPATA" in mana Lui Dumnezeu. Cineva care NU este ca "o lopata" in mana Lui Dumnezeu sunt cei care-L cunosc pe Dumnezeu si fac vointa Lui si se inchina Lui si IL lauda pe Dumnezeu. Acestia sunt considerati vii de catre Dumnezeu si de aceea pe ei Dumnezeu ii scrie in cartea vietii. Din momentul in care Diavolul nu s-a mai inchinat Lui Dumnezeu si a devenit mandru, din acel moment Diavolul a devenit ca "O LOPATA" moarta in mana Lui Dumnezeu. Mana este Duhul Sfant al Lui Dumnezeu prin care Dumnezeu poate transmite viata oricui doreste sa faca vointa Lui Dumnezeu si oricui IL adora pe Dumnezeu si oricui IL cauta pe Dumnezeu si oricui se inchina Lui Dumnezeu si oricui cunoaste pe Dumnezeu. Un om care nu se inchina Lui Dumnezeu este ca "o lopata" in mana Lui Dumnezeu si Dumnezeu il considera ca si mort ( nescriindu-l in cartea vietii ) desi inca mai este viu. In loc de "lopata", ca termen de comparatie, puteam folosi orice obiect mort sau fara viata. O lopata poate fi folosita ca o proba intr-un proces juridic. Cine slujeste unor "LOPETI" sau se inchina la
"LOPETI" ( unelte, obiecte ) este considerat idolatru si ca si mort de catre Dumnezeu. Dupa ce lopata se strica, omul o arunca sau o recicleaza sau o transforma: coada din lemn o baga in foc iar metalul ruginit care mai ramane il baga in cuptor cu alte metale asemanatoare si apoi poate alege sa faca alte obiecte moarte ( fara viata ). O lopata NU se bucura cu omul care o manipuleaza. O lopata nu-l adora pe om. Omul nu sta la masa sa bea sa manance si sa se inveseleasca cu o lopata. Omul nu imparte daruri speciale cu o lopata. Darul special pentru om poate fi tinerete si sanatate si viata vesnica din partea Lui Dumnezeu, DACA omul i se inchina Lui Dumnezeu si daca omul IL onoreaza din toata inima pe Dumnezeu si daca omul IL cunoaste si IL iubeste din toata inima pe Dumnezeu.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca citesti din Cartea lui Iov, ai putea crede ceva de nespus, ca Dumnezeu ar fi in vorba cu Diavolul. Ceea ce e periculos, bisericile s-au ferit sa recunoasca asta explicit, caci populatia nu ar intelege!
Adevarat ca nu trebuie sa ne inchinam NICIODATA nici MACAR la idei omenesti, Dumnezeu Lucreaza in afara parerilor si asocierilor de acest gen. trebuie sa nevedem de treaba noastra pamanteasca, nu sa credem vreodata ca putem gandi sau analiza cum ar gandi Dumnezeu prin prisma oricaror perceptii sau pareri auzite sau gandite de noi.
Raman la parerea (fara explicatii) ca Credinta este un short -cut peste mintea umana, care ne scuteste de aprecieri daunatoare. AAAA, putem vorbi, este amuzant, dar atat si nimic m, ai mult!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Pentru crestinii care il urmeaza pe Isus respecta indrumarile lui,, nu". Deoarece Isus a spus, că trebuie sa respectam autoritatea, care stau pe locurile lorpentru o perioada de timp, Sa fim supusi, pana unde nu contravine principiilor lui Dumneze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. Este o forma de spalare pe creier. La tine nu cred ca era cazul anyway.

Răspuns utilizator avertizat
| Curious1010 a răspuns:

NU,cunoasterea lui Dumnezeu e sa fim buni uni cu alti, indiferent de religie, rasa si sexualitate.

| anonim_4396 explică (pentru Curious1010):

"NU,cunoasterea lui Dumnezeu e sa fim buni uni cu alti, indiferent de religie, rasa si sexualitate." - si ce legatura au astea cu guvernarea umana?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam are! CREDINTA este un short-cut peste problemele existentiale!
Oricat am cerceta, tot la DUMNEZEU ajunge si implicit la DECALOG!
Aprofundeaza Cartea Lui IOV! Din VT>
Nu e nimic rau sa ne punem intrebari.Este rau sa credem ca le-am gasit raspunsul!