| Moisie a întrebat:

Tinand cont de faptul ca in Vechiul. Testament in Isaia 43:11, Dumnezeu spune clar ca El este SINGURUL MANTUITOR, din ce cauza au crestinii impresia ca dulgherul Isus ar fi mantuitorul cand problema asta este clar transata de catre Dumnezeu chiar in Cuvantul sau numit Biblie?,
Chiar asa v-ati atasat de minciunile popilor incat ati ajuns sa nu-L mai credeti pe Dumnezeu?
Nu vi se pare ca se implineste profetia Biblica in care se spune ca Dumnezeul veacului acesta, (adica Satana) a ratacit mintile oamenilor?

4 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

In continuare acelasi! Tu daca nu esti crestin, de ce iti place sa murdaresti si sa persecuti crestinismul?

Tu chiar vrei sa fii in fiecare zi dovada vie ca persecutarea impotriva crestinismului continua astazi cu mai multa violenta decat oricand altcândva! sad sad

| milan9 a răspuns:

Fiul lui Dumnezeu este prezentat cu totul altfel de catre SFANTA SCRIPTURA:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Daniel 7, 14 -"Şi Lui I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. Stăpânirea Lui este veşnică, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar obârşia Lui este dintru început, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Apoc. 3, 21- "Celui ce biruieşte îi voi da să şadă cu Mine pe scaunul Meu, precum şi Eu am biruit şi am şezut cu Tatăl Meu pe scaunul Lui."
Apoc 4, 2 – "Îndată am fost în duh; şi iată un tron era în cer şi pe tron şedea Cineva."
Apoc 4, 10 –"Atunci cei douăzeci şi patru de bătrâni, căzând înaintea Celui ce şedea pe tron, se închinau Celui ce este viu în vecii vecilor şi aruncau cununile lor înaintea tronului"
Apoc 4, 11 – "Vrednic eşti, Doamne şi Dumnezeul nostru, să primeşti slava şi cinstea şi puterea, căci Tu ai zidit toate lucrurile şi prin voinţa Ta ele erau şi s-au făcut."

| Boss_Ionut_1999 a răspuns:

Ma frate tu crezi in Dumnezeu dar il urasti cat se poate de tare pe Iisus si de aia o sa ajungi in IAD termin-o cu toate intrebarile astea gasite pe net si trezeste-te. Iisus nu e rau, nu a fost rau si nu vca fi rau niciodata el este dumnezeu din dumnezeu adevarat si om din om adevarat.Credeam ca esti un crestin adevarat dara cum observ ca si pe tine te-a intunecat satana.

| Moisie explică (pentru Boss_Ionut_1999):

Intr-adevar Isus din Nazareth a fost un om bun dar si un sarlatan omenos care ii belea pe fraieri.
Problema este ca dulgherul Isus nu a fost crestin, si ca atare nici nu s-a sacrificat ca toti crestinii sa fie mantuiti, si daca in viata sa a fost doar un amarat de dulgher, da-mi voie sa ma indoiesc ca dupa cea a murit ar fi ajuns Dumnezeu, mai ales din cauza ca exista doar un singur Dumnezeu si postul era deja ocupat!
Doamne feri, cum sa ma crezi crestin adevarat, daca biserica crestina a omorat de milioane de ori mai mult decat a omorat Satana.
Eu sunt doar un ateu care s-a documentat, si atat!