| vl96cos a întrebat:

Daca ar exista dumnezeu nu ar mai fi atata suferinta!

26 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Ai perfecta dreptate Dumnezeu taie si da la fier vechi Oltchimul, poate tot el a desfiintat 5 mil de locuri de munca.
Ps pai tot Dumnezeu este de vina ca a fost dat de pomana petrolul Romaniei Problema se pune unii fluiera a paguba in speta Romanii altii stau ca boierii in speta,,,,, deci noroc cu ateii, ca stau si croncane pe craca

| Raniia a răspuns:

Neascultarea aduce suferinta!

| vl96cos explică (pentru Raniia):

Neascultarea aduce suferinta? dar ma repet din nou! sunt foarte multi oameni credinciosi si tot sufera!

| alexandra2859 a răspuns:

Exact,dar nu exista!

| danay72 a răspuns:

Dar nu Dumnezeu conduce lumea, ci Satan. 1Ioan5:19.Curand Dumnezeu va interveni, pentru ca s-a saturat sa-i vada pe oameni suferind si pe Satan cum si-a batut joc de omenire.Psalmi37:9-11,Iacov1:13,iov34:10-12

| Încrucişătorul a răspuns:

Cauta despre deism si panteism.
O sa-ti placa.

| 4b a răspuns:

Da pe saracia...de parca suferinta cade din cer...

| RAY a răspuns:

Desigur ca da, dumnezeu e produsul minti umane atata tot, posibilitatea ca un zeu sa apara din nimic e de 0%, posibilitatea sa creeze energie ca apoi sa o converteasca in materie e de 0%, desi fi fara griji in universul nostru rational zeii nu exista, exista stiinta, gandeste la un copil orb din nastere, la un copil de 5 ani care are leucemie etc

in plus daca ar exista un creator de ce a lasat moartea nu are logica, prin moarte se distruge cea ce e creat, tu ai distruge cea ce ai creat?

| danro a răspuns (pentru RAY):

Tocmai de asta e Atotputernic, cand il intreaba Moise pe Dumnezeu ce sa le spuna la popor de El cum il cheama, El ii spune "Aşa să spui fiilor lui Israel: Cel ce este m-a trimis la voi!". Normal ca cu mintea noastra nu putem intelege tainele lui Dumnezeu. Apropo de stiinta, multe s-a mai demonstrat prin stiinta ca apoi sa revina sa si vada c-au gresit oamenii de stiinta.Si cum explici cazuri in care persoana nu mai avea nicio scapare si a intervenit Dumnezeu si a salvat la care medicii(aici stiinta)nu stia ce sa mai spuna.Moartea toti o privim ca o moarte fizica si ne speriem dar pacatul a adus moartea si adevarata moarte e despartire de Dumnezeu nu ca mori fizic.„Adevarat, adevarat zic voua, ca vine ceasul si ACUM este, cand mortii vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu si cei ce vor auzi vor invia."se refera la morti in pacate, de asta si suntem cum suntem si nici nu credem in Dumnezeu pentru ca inca n-am ajuns la nasterea din nou de care spunea Mantuitorul iar Nicodim il intreba cum poate omul sa se mai nasca inca o data din pantece.Sunt atatea si atatea intamplari in care oamenii L-au cunoscut pe Domnul iar apoi n-au mai putut sa zica ca nu exista fiindca simteau dragostea aia divina care te copleseste si de asta ne simtim asa goi si lipsiti de sens in viata asta dar asta nu inseamna ca nu exista Dumnezeu ba inca este mai viu decat orice. Daca cineva n-a simtit niciodata un anumit sentiment asta nu inseamna ca el nu exista.Noi vrem semne dar asta nu ne ajuta cu nimic asa si pe vremea Mantuitorului desi a facut atatea minuni poporul cerea un semn si EL le zice „Un neam viclean şi preacurvar cere un semn; dar nu i se va da alt semn decât semnul proorocului Iona."

| RAY a răspuns (pentru danro):

E auto=puternic de aia lasa sa moara copii de leucemie ca poate sunt sigur de asta

| danro a răspuns (pentru RAY):

Gandeste un pic ca mori acum sau mai tarziu, ce-i viata asta in comparatie cu vesnicia si ce-i lumea asta in comparatie cu raiul daca in Biblie e descrisa lumea asta in care traim lumea umbrei mortii asa ca ei daca mor si se duc in rai? Si oricum o mare vina o au oamenii ca nu stiu ce-i mila si dragostea.Domnul de multe ori ingaduie dar daca ar vrea oamenii sa-i ajute cu siguranta nu ar mai muri multi copii din cauza leucemiei.Era o expresie diavolul de multe ori incearca sa faca raul si din rau Dumnezeu il face bine asa si pe vremea prigoanelor cand erau persecutati crestinii diavolul credea ca nimiceste crestinismul dar Dumnezeu a lucrat asa incat atunci s-au dat cei mai mari sfinti.

| RAY a răspuns (pentru danro):

Bla,bla, ai vreo dovada ca exista iadul ala imprumutat de la greci?

| RAY a răspuns:

Gandeste-te la inegalitatea din jurul nostru uni au avione, masini, alti mor de foame, e corect desigur ca nu

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Daca ar asculta oamenii de Dumnezeu nu ar mai fi atata suferinta! ADICA DELOC

| vl96cos explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Ia mai gandeste-te cati oameni sunt credinciosi si sufera. batranii care sunt cei mai credinciosi si uite unii nu am bani de o paine.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru vl96cos):

Lacomia bogatilor? si aici pe Pmant suferi, in Rai nu vom mai suferi.

Răspuns utilizator avertizat
| Qinz a răspuns:

Cand suferi iti dai seama cel mai bine ca traiesti, de aceea viata trebuie sa aiba suferinta, cand iubesti, uiti ca traiesti si doar visezi, dar sa nu uitam ca trebuie sa fi readus la realitate, de aceea iubirea are consecinte grave, caci numai ceva frumos se poate termina tragic.

| DuckMeJesus a răspuns (pentru Qinz):

Iti doresc din tot sufletul sa suferi cat mai mult in viata asta a ta.
Nu de alta, dar n-as vrea sa nu simti ca traiesti.

| Qinz a răspuns (pentru DuckMeJesus):

Ms mult, eu iti doresc sa numai binele.

| byeddy a răspuns:

Corect.Se zice ca aici suntem liberi sa facem ce vrem si ca vom plati pentru faptele noastre dupa ce murim, dar nu cred in asta.

| AnnonnyMa a răspuns:

El exista da sa stii ca el are un plan cu noi totii si normal ca e si suferinta pentru. noi ca doar noi suntem pacatosi..sunt si multi atei(ca tine)...

| GRs a răspuns (pentru AnnonnyMa):

"El exista da sa stii ca el are un plan cu noi totii"
Atunci totul e prestabilit? Stie deja de la inceput unde vom ajunge dupa moarte? Atunci de ce mai traim?

| AnnonnyMa a răspuns (pentru GRs):

thinkinglaughing)

| danro a răspuns:

Gresit,departe sunt gandurile noastre de Domnul „Gândurile mele nu sunt ca gândurile voastre" (Isaia 55, 8)Noi privim doar viata asta si de asta nu intelegem rolul suferintei.Vad ca multi spun unde este Dumnezeu la copii saraci care mor de foame dar nu asta este scopul lui Dumnezeu pentru noi sa traim aici bine, oricat de fericit ai fi daca te-ai imbolnavi sau ai sti ca maine mori atunci s-a dus toata fericirea ta si ce-i o clipa fata de o vesnicie.Noi de multe ori ii plangem de mila pe ei dar ganditi-va ce a spus Domnul in fericiri dar cum am spus noi vedem doar viata asta si privim ingust

| danro a răspuns:

Iadul are 2 intelesuri ca stare si ca loc.Tu vrei dovada ca loc iar asta n-o s-o vezi niciodata poate in vis cum au vazut unii dar altfel nu pentru ca este scris.