| anonim_4396 a întrebat:

Daca ar fi sa alegeti intre a va pune vita in mainile unui preot sau ale unui doctor...ce ati alege? PS:sa presupunem ca viata va este pusa in pericol de o boala.

25 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Eu nu am nici o treabă cu popii.

| Angel0 a răspuns:

In Romania ai nevoie de amandoi.
Preotul trebuie sa se roage pentru
-ca sa functioneze corect aparatura si sa nu faci 10 km la un alt spital pentru o radiografie
-ca asistentele sa nu-ti incurce analizele
-ca medicul sa nu-ti greseasca diagnosticul
-sa nu-si uite instrumente prin tine daca te opereaza
-Sa nu te infectezi de alte boli de la alti pacienti
-Ca medicul sa fie omenos si sa nu-ti ceara spaga cat ultimele 6 salarii
-sa nu ai reactii secundare de la tratament

| Inferno a răspuns (pentru Angel0):

Si se vede ce efect au toate aceste rugaciuni.

| Dumniezău a răspuns (pentru Angel0):

Si asta oricum nu ajuta la nimic.Nici nu iti dai seama ce prostii ai scris.

| Angel0 a răspuns (pentru Dumniezău):

Cand o sa ajungi pe mana doctorilor o sa-ti aduci aminte de raspunsul meu.

| Liviu a răspuns (pentru Angel0):

Ok si... schizofrenia isi are rolu ei in tot ce ai spus tu nu?
Adica tu daca nu ai fost atent/a si te-ai impiedicat de un ditamai bolovan si ti-ai rupt gatu in el, cine e de vina? dumnezeu? sau tu ca nu te-ai uitat pe unde mergi? Crezi ca dumnezeu are legatura cu toate? epi fail. Eu cred ca dumnezeu are legatura doar cu imaginatia voastra bogata big grin.

| Angel0 a răspuns (pentru Liviu):

Este imposibil sa convingi un orb de existenta luminii.
Cand o sa mai cresti poate o sa intelegi cate ceva.
Nu tot ce zboara se poate baga in gura.
Te-ai gandit vreodata cum naiba doar voi astia 1% atei v-ati dat seama cum stau lucrurile (adica aia intrelijentii) iar prostimea adica credinciosii sunt in intuneric?
Nu cumva este exact invers?

| Liviu a răspuns (pentru Angel0):

Dap,ai dreptate... Noi atei ne rugam la stele,noi atei salivam in vitrine la ciolane de morti(a se citi 'moaste' ) noi ateii cand avem cate un necaz dam vina pe dumnezeu,noi atei ne ducem si veneram niste simple poze. Noi atei suntem schizofrenici de vorbim cu dumnezeu, noi atei credem ca daca se intampla vreo chestie sa se vindece cineva de vreo boala incurabila gen " sida, cancer " zicem " vaii,a fost o minune,dumnezeu a facut asta " deci noi ateii suntem niste schizofrenici prosti,care nu stim nimic. iar voi crestini sunteti niste desteptilaughing,nu?
Si e cam imposibil sa convingi un crestin ca se inseala crezand in dumnezeu,eu iti pun o intrebare foarte simpla. Daca exista dumnezeu,de ce nu il aud? de ce nu imi vorbeste? Fi serioasa cucoana, am pretenti la tine. NU imi veni cu replici gen " aeru exista da nu il vezi, sau faza cu curentu. Astea sunt fumate. Exista dumnezeu, sa imi vorbeasca. Nu imi vorbeste, CLAR nu exista. Si punct si la subiect. Adu-mi dovezi concrete, nu citate plicticoase din biblie, noi atei suntem cu mult mai deschisi la orice subiect.Nu cum sunt unii crestini care cand le dai bobarnace'n nanau(a se citi 'nas' ) incep sa devina 'uraciosi'

| Inferno a răspuns:

Daca alegi preotul nu mai poti alege medicul, in schimb daca alegi medicul exista o probabilitate sa alegi si preotul dupa.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Aleg doctorul! Si pentru ca suntem in Romania, aleg mai multi doctori.( daca mai am timp)

NOname
| NOname a răspuns:

Nu m-am ţicnit de tot ca să-mi pun viaţa în mâinile unui preot, în special în probleme de sănătate.

| Inferno a răspuns (pentru NOname):

Daca ai probleme de sanatate, si consulti preotul, comiti pacatul sinuciderii.

| danay72 a răspuns:

Mergi la doctor, viata e pretioasa in ochii lui Dumnezeu si oricum azi Dumnezeu nu mai face vindecari.Matei7:21-23

| RAY a răspuns:

Sti ce a spus marele papa de la vatican dupa 12 ore de operati? ca ar mai sta inca de 3 ori doar sa mai traiasca inca o zi,sa fim seriosi crestini sunt crestini cu gura si atat cand au vreo problema dau fuga la doctori apoi spun ca dumnezeu lea vindecat, asa a patit profa mea care se lauda cu vindecarea cancerului din pacate a revenit dupa an, se pare ca dumnezeu face treburi pe un sfert facute, nu exista crestin care sa spuna nu merg la doctor ca domnul ma salveaza basme ca si aia care cica sunt vindecati in adunari penticostale, se cunoaste faptul ca un regim vegetarian reduce cancerul deci nu-i nici un miracol e doar cea ce mancam

| milan9 a răspuns:

Cine spune ca azi nu se mai fa vindecari?

| milan9 a răspuns:

Nu se mai fac minuni? Cine a spus? De ce, pentru că vor unii să nu se mai facă? În religia lor nici că se vor face vreodată!

Interpretarea tipic aberantă! Intoxicare specifică, din moment ce toată Scripura este o colectie întreagă de minuni prezente la tot pasul, nici unul din aceste modele şi moduri de viată nu avea să mai continue după Hristos?

Mai ales că Hristos de abia îsi începuse lucrarea în lume si de abia se împlinise făgăduinţa coborârii în lume a Duhului Sfânt, despre care NIMENI NU A SPUS CĂ AR FI PLECAT DIN LUME, ci a rămas lucrător în cadrul Bisericii lui Hristos!

| milan9 a răspuns:

Hristos îi trimite pe Apostoli în lume să predice SI SA FACA MINUNI:
Luca 9, 2 - Şi i-a trimis să propovăduiască împărăţia lui Dumnezeu şi să vindece pe cei bolnavi.

Pposibilitatea de a a face minuni NU S-A ÎNCHEIAT odată cu apostolii, si tot la fel nici "propovăduirea împărăţiei lui Dumnezeu" nu s-a incheiat odata cu ei! Nici una din cele două nu s-a încheiat. Prin apostoli ele de abia au început.

| Liviu a răspuns:

Dau fuga la doctor ca mi draga viata, ca daca ma duc la popa sa ma 'vindece' e clara ca trebuie sa fac testamentul inainte de a pleca laughing) ca numai apuc dupa big grin

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nici a unuia nici a altuia. Mi-as pune viata in mainile unui medic (daca e doctor, cu atat mai bine). Doctorat poti avea si in transporturi material rulant si tot doctor te numesti.

Mi se pare ca multi useri au dezvoltat un fel de manie obsesiv-compulsiva pe tema religie. Deja e patologic, nu mai e o simpla obsesie. Cat de lipsit de activitati cotidiene sa fii ca sa pui asemenea intrebare? Te ajuta cumva sa dormi mai bine noaptea, iti da de mancare, iti plateste intretinerea?

99, 9% (ca sa nu zic 100%) din cei care va certati pe teme religioase ori sunteti imaturi ori aveti mintea prea odihnita. Eu mi-am spus o data, de doua ori, de trei ori parerea... dar sa bat apa-n piua luni de zile pe aceleasi teme deja imi suna a patologic.

| Maxim96 a răspuns:

In doctorul sufletelor si a trupurilor.

| Mikhtarian a răspuns:

Prima alegere din punct de vedere crestinesc,la spital.
Depinde de situatie,daca doctorul iti spune ca esti pe duca,treci si la biserica, sa te mantuiesti ca nu e rau.
N-ai de unde sa stii ce e dupa viata, si poate o sa-ti para rau, dar o sa fie prea tarziu.
Sentimentele te pot schimba, pa.

| Dumniezău a răspuns:

Mai degraba m-as sinucide.

Răspuns utilizator avertizat
| GodVsMind a răspuns:

Evident ca orice om intreg la cap ar alege sa se duca la spital.Intrebarea ta imi aduce aminte de un caz in care niste copii au murit din cauza parintilor deoarece erau bolnavi, iar parintii, in loc sa-i duca la spital, au ales sa ii tina acasa si sa se roage pentru ei, pentru ca au considerat ca este impotriva lui Dumnezeu, sau ceva de genu, sa ii duca la spital. Oameni tembeli!