| anonim_4396 a întrebat:

Daca ati putea a-ti crea o noua religie, creata aici in Romania? Daca da var rog sa-mi spune-ti. Ma gandesc ca daca omul nu poate trai fara confort psihic, atunci ar trebui creata o religie mai realista.

24 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dacă ai nevoie de o sursă de inspiraţie, găseşti aici mai multe schiţe şi idei (mai în glumă, mai în serios):
http://www.tpu.ro/......a-daca-nu/

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Mai in gluma,mai in serios nu e nevoie, ideea mi-a venit in somn. Deja doctrinele le stiu le-am gandit sunt libertine, explicatiile la fel, ceia ce tine de ireal e ca eu sunt "incarnarea lui Satan", preluat din vis. Am nevoie de un nume si de o echipa. Acestia fiind preotii.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

surprise

| RAY a răspuns:

Nu religia schimba omul in bine si cea ce este in el, degeaba inventam religii daca oamenii raman la fel de perversi si ipocriti, omul crede in nevoile sale niciodata in cea ce scrie in biblie

| Lizzu a răspuns:

Una mai realista nu exista, pentru ca daca vrei confort psihic,o religie realista, care te trezeste la realitate nu ti-ar mai oferi nici pe departe vise, confort psihic, sufletesc, nu ti-ar mai "lua cu mana" grijile, necazurile si pacatele" ...nu?

| anonim_4396 explică (pentru Lizzu):

Poate,dar masele (oamenii fara minte) sunt usor de control, de ce doar americani sa faca religii, pentru profit? Eu o fac una pentru progres (mai bine cap de cat coada).E o sa fie una in care eu-s zeu :-> devil

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing laughing vezi sa nu fi un zeu prea bataios si dur, sa-ti rasplatesti supusii cum se cuvine, da?

| reihiuke a răspuns:

Tu insuti traiesti intr-un confort psihic, presupunand ca esti realist si obiectiv si mai presus decat oamenii religiosi. Dar asta e partea a 2-a.

Religia nu se creaza, ea exista de cand lumea. Isi schimba doar forma de manifestare. Daca religiile s-ar crea asa din nimic, ca asa se trezeste unu, ar aparea in fiecare zi cate 10 religii noi si ar mai si "prinde". Adica ar avea o groaza de adepti

| dracu14 a răspuns (pentru reihiuke):

Exista deja peste 40.000 de religii si numarul lor creste de la un an la altul, deci raspunsul meu pentru tine e da, religile sunt inventate ca asa se trezeste cineva si in fiecare zi apar religii noi...

| reihiuke a răspuns (pentru dracu14):

Crestini, budisti, musulmani, taoisti, iudaism. (M-am cam blocat, imi zici tu restul pana la 40 000, macar?) Sau la tine, fiecare biserica e o religie noua? rolling on the floor

| reihiuke a răspuns (pentru dracu14):

Alea nu sunt religii happy O religie trebuie sa indeplineasca niste conditii ca sa fie religie in adevaratul sens al cuvantului happy Daca tu nu poti face diferenta dintre crestinism si jediism, nu mai e problema mea happy

| dracu14 a răspuns (pentru reihiuke):

Omule tu ai vreo problema? sunt religii inregistrate cu acte in regula, ai idee cat de usor e sa creezi o religie si sa o inregistrezi?
hai vezi-ti de lumea ta ca n-am chef sa imi mai pierd timpul

| reihiuke a răspuns (pentru dracu14):

Prostia se inregistreaza cu acte?

| dracu14 a răspuns (pentru reihiuke):

Nu stiu, tie ti-au cerut acte?
zi mersi ca nu pune statul taxa pe prostie, iti dai seama ca ai ramane sarac lipit?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci se baga cineva. Nu trebuie neaparat inchidare, sau slavire mie ci doar sa-l lamuresc cum sa treaba, va fi ceva non-profit, profitul care eventul s-ar face ar fi donat spitalelor, si altor institutii mult mai importante ca religia.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa lamuresti pe cvinevba cum sta treaba trebuie sa fii sigur ca detii adevarul absolut...e cam greu.

| anonim_4396 explică (pentru Lizzu):

Greu,dar nu imposibil, oamenii sunt usor de pacalithappy

| Mikhtarian a răspuns:

Nu poti crea religia ca sa te ascunzi de ceva ce crezi ca nu exista.

Răspuns utilizator avertizat