| RAY a întrebat:

Fara confortul psihic oferit de dumnezeu nu ati putea trai? ce confort psihic va ofera acel dumnezeu, creator?

Răspuns Câştigător
| GoldenZenith a răspuns:

Ce confort, Ray? Nu este niciun confort. Dumnezeul biblic nu oferă decât contrariul. Tind sa cred că e doar indolent și nu are ce face, de aceea complica viețile oamenilor și, prin urmare majoritatea ajung la disperare, sinucidere etc. Ce confort psihic e in a răbda și a te târî pe burta ca sa supraviețuiești zi de zi? Pt că asta înseamnă 'a trai' pentru prea multi oameni. Viața nu este pentru toți și uneori am impresia, că acest Dumnezeu pur și simplu o face mai grea tocmai la persoanele slabe doar ca acestea sa cedeze.

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Wow ma uimesti sincer

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Ce am zis?laughing

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Un raspuns foarte bun, mai rar asa raspuns, esti intr o etapa avasanta a evolutiei tale rationale, ceea ce ma bucura sincer

| Mădă0611 a răspuns (pentru GoldenZenith):

De fapt credinta in Dumnezeu le ofera confort. Ei cred ca au un scop, sunt speciali, nu o intamplare, nu sunt rude cu animalele, care-s rele, salbatice (omul e sigurul animal crud, dar cine sa recunoasca?), au un prieten dezinteresat, un paznic permanent, un ajutor, un parinte care le da greutati doar cat pot duce (haha), si astea-s pentru greselile lor. Si cel mai important, suferinta traitului o sa fie recompensata vesnic, cu fericire vesnica. Adica frate, da-i in colo de 60-70 de ani se suferinta. E ca si cum mai ai bani de o paine doar, dar stii numerele castigatoare la extragerea loto de duminica viitoare. Rabzi foame toata saptamana pentru a castiga. Gandindu-te la castig cel mai probabil n-o sa simti foamea asa cum ar simti-o altii.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Like.

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă te referi la dumnezeul biblic, atunci ăla nu-ți oferă nici un confort, ba din contră. Dacă te referi la dumnezeul spiritual, adică „dumnezeul" este evoluția spirituală, nu spirtuală cu e la creștini, atunci răspunsul este că îți oferă un confort de 100%

| PumpkinDoll a răspuns:

Acest ''Dumnezeu'' in care multi cred si automat, daca cred in el e si logic sa creada si in viata de apoi, rai/iad ...sau cum o vad ei,le ofera iluzia ''dulce'' ca dupa ce vor muri vor avea alta viata,poate mai fericita,poate nu. Oricum,in viziunea lor oricum ar fi ea e mai buna decat ''Nimic'',le e frica sa accepte ideea ca dupa ce mor nu se mai duc nicaeri,inceteaza din a mai exista,nu mai pot face nimic, sunt ''pa'' pentru totdeauna, daca nu mai existi nu mai poti simtii nimic, mai ales durere sau tristete, deci nu vad ce e asa infricosator.

| Golyat18 a răspuns:

Cuvantul lui dzeu (biblia) se interpreteaza in mai multe feluri. Judecata rational sau partial rational nu mai aduce niciun comfort, insa judecata irational sau partial irational iti poate aduce comfort. Fiindca stii ca ai un rost in viata chiar daca nu e asa.