| ovidiuproca a întrebat:

Daca biserca catolica si ortodoxa il plaseaza pe Dumnezeu undeva sus in ceruri, buddhismul in interiorul nostru, in tot si in toate, Coranul in invataturile timpurilor vechi... Pana la urma cum si unde il VEZI tu pe Dumnezeu?

Acest lucru e foarte important: Cum si unde Il VEZI tu pe EL? E entitate de care ar trebui sa iti fie frica, asa cum incurajeaza crestinismul, trimitandu-te in Iad pentru faptele tale rele... sau sa accepti ceea ce esti, cu tot ceea ce ai vazut, ai simtit si experimentat in interiorul tau, asa cum celelalte credinte il promoveaza.

Ce va spun eu este sa nu il cautati nici in una nici in cealalta, ci pur si simplu sa iti adresezi aceasta intrebare: Cum si unde il VEZI pe Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
| Nucreeed a răspuns:

Un zeu atat de puternic ca el putea sa vorbeasca la fel pentru toti...De ce difera atat de mult intre ele basmele? Pentru ca fiecare are o imagine anume despre cum ar fi dumnezeu...
De ce am crede in asa ceva? Dumnezeu nu exista!

| martzian a răspuns:

Crestinismul nu il prezinta pe Dumnezeu ca pe o entitate de care ar trebui sa iti fie frica. Dimpotriva, il prezinta ca fiind iubitor si in acelasi timp drept. Cele doua nu sunt incompatibile. In plus, in iad te pot trimite doar propriile alegeri - avand in vedere ca Dumnezeu ti-a oferit posibilitatea de a alege!

Cum este Dumnezeu? Well, Dumnezeu este transcendent si, in egala masura, imanent. In nici un caz doar "undeva sus in ceruri". Atunci cand coboram de pe gard si ne decidem sa incercam a afla adevarul, vom avea o surpriza in ceea ce-L priveste!

Iti recomand aceasta prezentare a modului in care se imbina atributele lui Dumnezeu, pentru a intelege ca lucrurile se leaga: http://vimeo.com/51433237 Are doar 12 minute.

| Danzell a răspuns:

Nu il vad nicaieri si in nici un fel.
Nu are de ce sa imi fie frica. Nu "Dumnezeu" iti face viata mai grea sau mai buna ci tu insuti.
nu Dumnezeu a dat dezastre naturale ci si-a facut-o omul cu mana lui prin poluare.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa si? iaca m-am intrebat ca sa-ti fac pe plac.mi-am raspuns ca sa-mi fac si mie pe placnu te intreb pe tine daca-l vezi si cum.nu ma-ntereseaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bun,eu il vad pe Dumnezeu creator si suveran asupra tuturor. Unde? Categoric nu in aceasta lume, esenta lui Dumnezeu se plaseaza in toti (viata), si in toata (creatia), noi avem ca mostenire de la e ratiunea si spiritul (sau sentimetele). Crestinismul nu incurajeaza frica, din contra Isus nu a amenintal cu pe nimeni cu moarte ci a spus ca cine vrea sa-l urmezeu sa o faca cu dragoste nu cu frica. Iadul sau pedeapsa vesnica este rasplata faptului ca TU ai ales sa fii departe de el.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru anonim_4396):

"Isus nu a amenintal cu pe nimeni cu moarte" normal isus era un fatalau, era un om care vorbea mult si facea putine. isus nu era nici pe departe cum trebuie sa fie un mesia, adica un luptator care sai salveze pe israeliti. drept urmare nici un evreu nu la recunoscut.
Asa ca un grup de oameni s-a gandit, hai ba sa ne facem noi religia noastra, pornind de iudaism, mai copiem cate ceva de pe la alte religii si facem ceva frumos.Si asa a fost

Răspuns utilizator avertizat
| stitch2402 a răspuns:

In opinia mea, "corpul" lui D-zeu este intreg universul, iar noi ne aflam in el cum se afla bacteriile si celelalte microorganisme in corpul nostru. Am intrat in "arena cosmica" sa ne jucam prin conceptul de dualitate. Cred ca daca l-as caracteriza intr-un fel, ar fi dragoste neconditionata, ceva mai cuprinzator decat perceptiile noastre despre orice. Iti recomand sa asculti ce are de zis George Kavassilas, tipu explica un punct de vedere care cuprinde cam tot ce stim ca exista si putin mai multwinking