| DemetraAlexandra a întrebat:

Hey tpu....am o intrebare cum s-a despartit biserca catolica de bisercia ortodoxa?
dau FUNDAAAAlove struck

9 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Biserica din Apus (numita ulterior "catholică") a adăugat unele inovaţii, unele "modificări", învăţăturii Bisericii şi mai mult decât atât, a dorit să obţină supunerea necondiţionată a Europei de Răsărit, a Răsăritului creştin sub conducerea papei lor.

Dar pentru că niciodată în istoria Bisericii nu se mai întâmplase acest lucru până atunci în 1054 (inovaţia, adăugarea unor terorii nejustificate), această intenţie "papală" nu a putut fi acceptată de către Biserica din răsărit (numită ulterior Ortodoxă)!

Aceste invenţii dogmatice erau:
1.Papa devenea locţiitorul lui Hristos pe pământ, (pretenţia de conducere sau jurisdicţie universală);
2. adaosul filioque;
3. introducerea teoriei purgatoriului;
4. introducerea folosirii azimelor la taina sfintei Împărtăşanii (pâine nedospită);

| Moisie a răspuns (pentru milan9):

Pai Costica cremenalul de la Niccea, nu s-a crezut mostenitorul lui Christos?
Pai nu el a fost ala care s-a lasat slavit ca Mantuitor de catre parlamentul roman?
Asa ca despre ce vorbim si ce te mira ca Papa s-a crezut loctiitorul lui Constantin?

| milan9 a răspuns:

Un secol aproape au durat tergiversările prin care papa a încercat să-i convingă şi pe "răsăriteni" să-i accepte invenţiile care ar fi denaturat "fondul apostolic" păstrat până atunci cu sfinţenie, dar cum era de aşteptat, nu s-a ajuns la nici un acord…

Până când un cardinal impulsiv (Humbert) venit în numele Papei, şi-a pierdut răbdarea şi a aruncat anatema (el cu de la sine putere) asupra Europei Răsăritene, pentru că nu au fost de accord să accepte improvizaţii şi modificările papale, pentru că nu au acceptat să-şi denaturize credinţa şi mai ales, să accepte pe tavă supunerea faţă de papă!

| milan9 a răspuns:

Cum oare nu le e rusine unor secte sa bâiguie minciuni pe principiul "o minciună în plus pe lângă altele nu se cunoaşte..."?

Care este oare scopul unor astfel de intoxicări. Ei mizează în toată strategia lor de racolare numai pe manipulare si iar pe manipulare în continuu?
Ce "aranjament politic, venit de la comunistii rusi"? Oare ei nu au auzit de anul 1054, an al apariţiei oficiale a Bisericii Catolice?

| sublime89 a răspuns:

S-au certat, pentru ca asa bine se suporta crestinii unul pe altul.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Peste noapte (mai ales in Romania), totul a fost un aranjament politic, venit de la comunistii rusi, care au dat ordine clare ca masele trebuie tinute sub control, si cel mai bine va fi cu ajutorul preacucernicilor, care nu au avut atata demnitate sa le explice oamenilor de ce au devenit ortodocsi peste noapte, nici atunci, nici azi, marea majoritate nu stiu de ce,, pentru cine, si ce inseamna a fi ortodox, saracii, traiesc intr-un intuneric spiritual, nu stiu ca politica colaborand cu religia, lupta inpotriva lui Dumnezeu. Sunt lipsiti de iubire, semnul de identificare al adevaratilor crestini.

| cateluuus a răspuns:

Se ajunge la un conflict datorita luptei pentru suprematie dintre papa si patriarh. Papa impreuna cu catolicii au inceput sa-i critice pe ortodoxi. Astfel, in 1054 papa si patriarhul se excomunica. Acest eveniment va purta numele de Marea Schisma.

Răspuns utilizator avertizat
| Boss_Ionut_1999 a răspuns:

Pentru ca nu sau inteles si fiecare a urmat drumul lui uni au facut biserica ortodoxa care este si biserica noastra si uni au facut biserica, catolica cum sunt multe dintre tarile din europa.