| RAY a întrebat:

Daca credeti in Dumnezeu cu adevarat de ce va e frica de moarte? Daca lui Iisus ii era frica de moarte azi nu mai exista mantuire, ma uimesc cand vad crestini cu numele lipsiti de credinta, plini de ipocrizie.

Daca dumnezeu exista cu adevarat si crezi asta roaga-te ca azi sa te ia, nu maine ca poate fi prea tarziu

Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Sunt convinvs ca IIsus ar fi impotriva tuturor dogmelor si tot ce s-a construit in jurul lui.Si in locul lui as fi foarte frustrat, cum sa te nasti si sa mori pentru oameni, sa crezi ca lumea se va schimba dupa asta, ca oamenii vor fi altfel, iar ei sa-ti foloseasca tot ce ai zis impotriva ta si sa se foloseasca de toata invatatura ta sa creeze mai multe razboaie, crime si dusmanie.
Religia ar trebui sa fie ceva care sa ne uneasca si sa ne faca mai buni ca oamneni dar din pacate oamenii o folosesc in scopuri egoiste si malefice.

| RAY explică (pentru StrongHeart):

Nota 10, sehr gute antwort, vielen dank

| StrongHeart a răspuns (pentru RAY):

Danke shön!

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru StrongHeart):

Asta pentru ca declara ca cred in Dumnezeul Bibliei, si trăiesc in supunere lui Satan. După fapte ii veți cunoaște spunea Isus.

24 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Cred ca din moment ce li se ofera 2 alternative diferite, una buna si una rea: Raiul si Iadul apare frica de Iad happy Eu nu cred in povesti si nu am aceasta problema.

| RAY explică (pentru Algo098):

Frica de pacate nu frica de iad ca daca ar stii ca nu au pacate nu le ar fi frica

| Algo098 a răspuns (pentru RAY):

Foarte corect. Dupa ce li s-a spus ca sunt toti pacatosi la gramada si li se considera drept pacate aproape toate activitatile zilnice, e normal sa apara frica. Nici sa gandeasca nu au voie.

| RAY explică (pentru Algo098):

Biserica le-a spus, sa citeasca biblia sa respcte cele 10 porunci

| Algo098 a răspuns (pentru RAY):

Greu de respectat. Nici cei care au scris biblia nu au respectat punctul 9 acela cu minciunile si chiar punctul 8 acela cu furatul happy

| Algo098 a răspuns (pentru Algo098):

Au scris o carte plina de fantezie si au furat libertatea de gandire happy

| RAY explică (pentru Algo098):

Asa e

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

E greşit să doreşti moartea cuiva, inclusiv a ta, deoarece este un păcat strigător la cer! De ce? Dumnezeu ne-a lăsat pe acest pământ pentru a face, a căuta şi să îndrumăm spre bine!

| RAY explică (pentru Florin_Chiba_1988):

Iisus a spus lasa totul si urmeazama nu a spus sa iti faci familie, sa alergi dupa bani, da-mi versetul unde scrie asta

| RAY explică (pentru Florin_Chiba_1988):

Omule eu nu doresc moartea nimanui, dar daca iisus spunea asta si evita sa plateasca cu moartea cum era

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru RAY):

Nu este doar unul, ci o întreagă carte de versete! Bănuiesc că ştii despre ce carte vorbesc! E uşor să acuzi, să arăţi cu degetul sau să judeci, însă altfel stau lucrurile când înţelegi despre ce e vorba.

| RAY explică (pentru Florin_Chiba_1988):

Ai venit sa faci spam

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru RAY):

Nicidecum!
Am văzut că eşti foarte pornit pe ideea de moarte şi pe creştinism! Şi pentru că Iisus S-a jertfit pentru oameni tocmai pentru a nu mai fi nevoie de alte jertfe, ci să alegem calea cea bună pentru noi şi pentru mântuirea noastră.

| RAY explică (pentru Florin_Chiba_1988):

O dai in vrajeli cu mine

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru RAY):

Nicidecum! Nu îmi permit aşa ceva! Am vrut neapărat să îţi expun o altă abordare, şi cu scuzele de rigoare dacă te-am supărat cu ceva. Trebuie să vedem şi binele, să-l căutăm şi să ne dorim şi bine pentru ceilalţi, altfel nepreţuita jertfă a Mânuitorului Iisus Hristos V-a fi în zadar.

| RAY explică (pentru Florin_Chiba_1988):

25 De aceea vă spun: nu vă îngrijoraţi de viaţa voastră, gândindu-vă ce veţi mânca sau ce veţi bea, nici de trupul vostru, gândindu-vă cu ce vă veţi îmbrăca! Oare nu este viaţa mai mult decât hrana şi trupul mai mult decât îmbrăcămintea? 26 Uitaţi-vă la păsările cerului: ele nici nu seamănă, nici nu seceră şi nici nu adună în hambare. Şi totuşi Tatăl vostru cel ceresc le hrăneşte. Oare nu sunteţi voi cu mult mai valoroşi decât ele? 27 Şi apoi, cine dintre voi, îngrijorându-se, poate să adauge măcar un cot la firul vieţii lui[a]?!

| RAY explică (pentru Florin_Chiba_1988):

Citeste iov

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru RAY):

"Ci cu tot cuvântul care iese din gura lui Dumnezeu"

| Alexandru_Darius_1996 a răspuns (pentru RAY):

Daca existenta noastra consta doar in urmarea Bibliei atunci nu este viata, vom avea o eternitate in care o sa fim aproape de El si de invatamintele Lui adevarate.
Trebuie sa recunoastem ca Biblia a trecut prin filtrele multor oameni care nu aveau nici-o legatura cu El si doar au vrut sa primeasca laude pentru legatura cu Dumnezeu
Scopul pe pamant este acela de a face cat mai mult bine, ti se pare normal ca un musulman care a adus foarte mult bine pe acest pamant sa ajunga in iad doar pentru ca a crezut in religia gresita?
Pana la urma el nu a avut nici-o sansa sa ajunga pe calea cea dreapta.

| DoctorWh0 a răspuns:

Nu imi este frica de moarte, pentru ca, chiar daca mi-ar fi, moartea este ceva imposibil de evitat.
(Matei 6:25-27,Luca 12:25)
Stiu ca sunt unii crestini terorizati de moarte, de gandul ca vor muri si isi vor lasa cei dragi, sau ca vor ajunge in iad. La sfarsitul zilei, ingrijorarile nu aduc nimic bun.

| RAY explică (pentru DoctorWh0):

Foarte bune versete, oameni nu inteles ca scopul nu e viata asta, dar ei tot trag de viata asta, slujesc banilor dar se dau crestini