| adolfhitlers a întrebat:

Daca Dumnezeu, este asa bun, atunci de ce mai exista atata haos pe lume?

Răspuns Câştigător
| BogdantheDreamer a răspuns:

Exista haos in lume, deoarece unii "oameni" refuza dreapta credinta si s-au smintit. Dumnezeu nu cere sacrificii umane in numele Sau, cum vezi decapitari si alte orori in numele altor zei. Alah si altii.

| Andrwe a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Iar eu zic că dumnezeul tău nu există! >:d<.
Sunt atee, fara predica ok? mc, bye >:

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ti-ai dori sa fi o marioneta trasa de sfori, atunci sigur nu va mai fi haos. Haosul e produs de noi oamenii.

| danay72 a răspuns:

Pentru ca nu Dumnezeu e conducatorul lumii, conform cu ceea ce spune Biblia, ci Satan. 1Ioan5:19.Daca era condusa de Dumnezeu era pace si armonie.

| Holiday a răspuns:

Pentru ca nu exista spiridusul amintit de tine. Dar intr-adevar, credintele in povestile cu astfel de spiridusi este unul din factorii care au dus si inca duc la acel "haos" de care spui.

| Andrwe a răspuns (pentru Holiday):

Mvai,în sfârşit cineva. Şi eu îs tot atee şi sunt mândră

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca universul e un loc haotic, in care am gasit si noi o mica oportunitate, o mica "fereastra" de ordine, cel putin aparenta, aici pe Pamant. Dar haosul are o tendinta sa persiste si sa domine, si pana la urma totul va redeveni haos. Cat despre "bunul" d-zeu, el pur si simplu nu are niciun loc in aceasta poveste, pentru ca influenta lui nu e simtita deloc in univers. Asta ne sugereaza ca nu exista, si e doar produsul imaginatiei noastre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa permita celor ca tine sa existe.

| Dendoris a răspuns:

Conform religiei, haosul exista doarece Dumnezeu ne da posibilitatea de a avea asa numitul " liber arbitru ".

Nu cred in Dumnezeu in caz ca te intrebi.

| MrNob0dy a răspuns:

Haosul l-am creat noi ne-a dat liber arbitru ca sa decidem noi ce si cum sa facem iar noi nu am facut altceva decat sa ne batem joc

| JustMeForever31 a răspuns:

Ai dreptate cand ai zis ca Dumnezeu este bun. Este atat de bun incat ne daruieste libertate, libertatea de alege ceea ce vrem sa facem.
Daca alegem sa mergem pe calea cea dreapta vom avea niste obstacole de trecut pentru a demonstra credinta noastra, pentru ca pana la urma nimeni nu stie ce este binele pana cand nu a trecut prin "rau". Iar daca alegi sa pacatuiesti, Dumnezeu te lasa sa vada cat de departe poti ajunge si iti ofera rabdare si asteptare ca tu sa te indrepti. Haosul este o chestie relativa. Tu alegi daca vrei sa traiesti in el sau nu. Prezenta lui ne aminteste doar ca sfarsitul lumii se apropie si ca trebuie sa fim pregatiti pentru aceasta clipa.
Sper ca te-am ajutat. happy