| vasilicalambru a întrebat:

Daca Dumnezeu este atotprezent, inseamna ca este martor si cand o persoana este violata? Ce fel de parinte ar putea sa vada cum copiii lui sufera si sa nu faca nimic?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
34 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Dumnezeu e un dictator sadic.Indiferent ce zic crestinii, Yahwe e personajul rau al Bibliei.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Vasilico ai fost violata?

| Lizzu a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Exprima-te cum trebuie, e doar o intrebare ce-a pus-o.
Ce-ti pasa tie de trecutul ei?

Revizuieste-ti cuvintele.
As vrea ca macar o zi sa fii femeie. Nu ai mai vorbi bezmetic.

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns:

In primul rand as porni de la un adevar simplu: NU Dumnezeu este de vina pentru suferinta creata de noi! Prea adesea dam vina pe El sau pe diavolul chiar pentru propria rautate...

Problema pe care o avem aici este aceea ca El, desi atotprezent, nu intervine in mod direct impotriva celui ce savarseste astfel de fapte. Desi se poate discuta la nesfarsit pe tema asta, raspunsul este mai simplu decat pare. Dumnezeu ne-a oferit libertate - libertatea de a alege cum sa traim, ce sa facem, in ce sa credem. In momentul in care ne-ar transforma in niste marionete, si-ar incalca propriile principii. Asta NU inseamna ca Dumnezeu priveste altfel decat cu durere durerea noastra.

Desi lumea in care traim este una dominata de pacat, alegerile noastre sunt cele care vor determina consecinte pamantene si eterne.

| adrian1419 a răspuns (pentru martzian):

Ba da!
daca exista evident. Poate sa il distruga pe diavol daca vrea, dar nu vrea.Nu ii cer sa ne salveze de toate relele si de toate rautatiile si necazurile, dar ii cer sa le elimine pe cele fara rost:un copil moare de cancer, incepe un razboi undeva in lume, apare o noua boala, etc.Conform bibliei Dumnezeu ar trebui sa fie binevoitor si omnipotent, dar prin actiunile sale ne arata ca nu este.
Ziceti voi: Daca omul ala era rau si era de alta religie sau alte tampenii.Cred ca era mult mai simplu si mai convingator daca ar venii un inger si al salva-o sau ecva de genul.

| vasilicalambru explică (pentru martzian):

Argumentul tau e invalid, exista suferinta si fara sa fie provocata de om, cum ar fi dezastrele naturale. Si pentru cazul in care e provocat de om, ce fel de parinte isi lasa copiii sa se omoare intre ei? Daca Dumnezeu a oferit ceva, libertatea de a crede in ce vrei nu este una din ele, daca nu crezi in el ajungi in iad din cate am auzit eu.

| Lizzu a răspuns:

Asta da intrebare.Te felicit pentru ea...
Dar cine-ti poate raspunde?
Persoanele care se dau crestine sigur vor gasi explicatii demne de mila si tot nu te vor lamuri.

Daca exista vreun dzeu, el nu statea sa asiste DOAR pentru ca asa e destinul persoanei,sa fie violata,mi se pare cea mai josnica explicatie posibila asta cu destinul.
So,hai sa ne uitam la "show" pentru ca asa -i e destinul, saraca femeie, nu? PENIBIL.

Daca exista, oprea acea intamplare sau o facea sa nu existe de la inceput, nu? fiind atotputernic putea face asta dar nu a facut-o.
Mare harababura religia asta...

Răspuns utilizator avertizat
| ErrorFound a răspuns:

Unul distrus si constipat: http://www.youtube.com/watch?v=Z1BzP1wr234

| Moisie a răspuns:

Stai tu linistit ca a asistat nepasator si cand poporul sau intra in camera de gazare si ieseu pe horn ca fum.
In aceste conditii iti inchipui ca i-ar pasa de o biata fata violata?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Biblia arată că Dumnezeu are un loc stabil unde locuieşte: domeniul spiritual, nu universul fizic creat de el.(1 Regi 8:39) Dar are capacitatea de a cunoaşte orice lucru fără a fi neapărat acolo. Deci el vede orice nedreptate se comite, indiferent cât de mare sau de mică nu ar fi ea. De ce permite el suferinţa? Este el indiferent faţă de noi, aşa cum consideră unii? Vezi aici cum răspunde Biblia la aceste întrebări: http://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/intrebari/suferinta-noastra/

Cele bune!

| vasilicalambru explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Am citit articolul acela. Si deci i-au intors spatele strastrastra-...-stramosii nostri si suportam pana si noi consecintele. Nici in sistemele noastre judiciare nu pedepsim copiii pentru faptele parintilor pentru ca nu are sens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cine spune ca persoana violata sufera? tu? cu cate violate stat-ai de vorba? cate au spus adevarul? ia analizeaza-ti si bazeaza-ti afirmatia pe dovezi concrete si mai vorbim.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu la fel!

Daca esti barbat normal ca analizezi ca un barbat si acum va scoateti basma curata, cica femeile mint, auzi si tu concluzie.
--Poate vedetele la care te uiti zi de zi mint in legatura cu abuzul, dar femeile simple, ele nu mint.

Sper sa te trezesti maine dimineata femeie.

| petre059 a răspuns:

Nu e chiar peste tot, dar are ajutoare, sfintii.Dar si ca e o vorba pana la D-zeu te mananca sfintii, asa si cu violul, au tacut!

| vasilicalambru explică (pentru petre059):

Argumentul tau e invalid.

"Ochii Domnului sunt în orice loc, ei văd pe cei răi şi pe cei buni." – Proverbe 15:3

"Poate cineva să stea într-un loc ascuns fără să-l văd Eu? – zice Domnul. Nu umplu Eu cerurile şi pământul? – zice Domnul." - Ieremia 23:24

Ori suntem peste tot ori nu mai suntem.

| Apocaliptic a răspuns:

Toti oamenii au un destin(undeva in Biblie duce referire la asta).
Oricun..., nu numai Dumnezeu este atotprezent ci si Diavolul. Cel(adica omul) violat este supus unui mare test iar violatorul la fel.
Apropo de iubirea Domnului fata de copii si cum ii lasa sa sufere, nu crezi in Isus si ce a facut pentru noi si cum?
Pentru a elucida lucrarile Domnului, sa le intelegi intr-un mod logic, trebuie sa gandesti intr-o arie foaarte larga.

| vasilicalambru explică (pentru Apocaliptic):

Deci unor oameni le este destinat sa fie violati. Revin, ce fel de parinte decide cine este violat sau cine este omorat cu cruzime? Iar daca diavolul are aceleasi puteri sau aceeasi influenta asupra omului cat o are si Dumnezeu, imi pare rau nu mai este religie monoteista.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Apocaliptic):

Nu exista destin. chiar iti place sa crezi, ca nu poti schimba nimic in viata ta, joci ca intr-un film cu prosti? Nu e nimic de neinteles la dumnezeu, pana la urma a fost creat acum cateva mii de ani de oameni,

| Apocaliptic a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Pai., depinde ce intelege fiecare prin cuvantul "destin". Eu prin destin inteleg ca sunt anumite actiuni din viata care nu pot fi ratate, fie ca vrei fie ca nu, restul depinde de tine.

| mODIN a răspuns (pentru Apocaliptic):

1.Dumnezeu l-a facut de Diavol, deci e vina lui si sa si-o asume!
2.Ce a facut Iisus pentru noi mai exact? Daca taicasu e atotputernic putea pur si simplu sa ierte pacatele fara sa isi omoare copilul.Si oricum, ce vrea sa insemne "a iertat pacatele"? Pana la urma cica tot platim pentru tot ce am facut nu?

| Apocaliptic a răspuns (pentru mODIN):

Daca nu exista raul, noi nu am fi stiut ce este binele, asta e la 1. La 2, nu mai raspund, poti sa te documentezi si singur. E bine ca ai la cunostinta toate astea ca sa nu ai scuza sa nu ajungi in iad. Partea nasoala e ca aici imbatranesti si mori iar acolo nu se pot numara secolele.
Daca ai fi citit Biblia(toata) ai fi inteles de ce Isus a vrut sa vina sa se jerfeasca pentru noi. Un indiciu? Pentru salvarea noastra. Iar Copilul Lui a murit si A INVIAT, El este singurul care are trup(acolo in Rai) peste trupurile noastre si putere peste puterile Diavolului. Nu stiu daca Dumnezeu L-a facut pe Diavol, dar Lucifer era cineva foarte frumos si puternic acolo cand era in Rai. Oricum, Biblia spune despre el ca era(si poate ca mai este) un fiu al zorilor. Si pentru ca s-a mandrit si s-a dat mai mare decat Dumnezeu, Dumnezeu fiind atotputernic, iti dai seama...

| sempreinvolo30 a răspuns:

Din cartea geneza reiese foarte bine ca Satan ca provicat pe Dumnezeu dand de inteles ca oamenii nu au nevoie de guvernarea lui Dumnezeu, ca se pot conduce bine si singuri.Toate aceste cazuri cum este si violul demonstreaza unde a dus indepartarea de Dumnezeu.Demonstreaza ca Dumnezeu i-a permis lui satan sa faca ce vrea o perioada pe pamant pentru ca oamenii sa aleaga singuri pe cine vor ca si conducator(Revelatia12:9-12)
Asadar daca Dumnezeu s-ar implica in fiecare act de rautate si cruzime ar fi ca si cum ar demonstra ca dusmanul sau a avut dreptate.
Dar el arata clar ca aceste lucruri arata catraim in ultimele zile ale acestui sistem(2timotei3:1-5)
Dar promite ca in curand pamantul va fi plin doar de oameni drepti care vor trai fara boli, suferinta si moarte
Revelatia21:8
Revelatia21:3-4

Răspuns utilizator avertizat
| Oleg20 a răspuns:

Desigur că Dumnezeu este un tată iubitor. Însă el ne lasă să trecem prin încercările/ispitele lui satan(diavolul) pentru a vedea de partea cui vom rămîne.

| zoltan119 a răspuns:

Exista intuneric? Tu vrei spune ca da.dar e gresit, nu exista intuneric ci intunericul e doar lipsa luminii. Exista frig? Tu vei spune ca da, dar tot e gresit, nu exista frig ci frigul e doar lipsa caldurii. Vezi, asa este si cu raul in lume. Exista rau in lume, deoarece oameni nu il accepta pe Dumnezeu, oamenii isi bat joc de el si il resping. Ei insusi resping bunatatea lui Dumnezeu.

| Therraex a răspuns:

Pentru ca ne-a dat libertatea sa ne transformam sufletele asa cum ne dorim.
Fiecare este raspunzator de propriul suflet pentru. ca asta a vrut omul de la ''pacatul'' initial.
Acel violator si-a patat el singur sufletul, cea violata si-a patat numai corpul material. Deci mai mult a avut de pierdut violatorul din punct de vedere spiritual dar violatorului nu ii pasa de asta dar mai devreme sau mai tarziu el va da plata pentru. fiecare minut din acea fapta. Deci va fi judecat oricum. :3

| pati2021 a răspuns:

Cateodata e nevoie sa treci prin ceva greu ca sa stii sa apreciezi binele! Dumnezeu e prea mare ca sa-l putem intelege noi

| vasilicalambru explică (pentru pati2021):

Asa, si un copil care trece prin chimioterapie si dupa 6 luni moare (ca tot mi-a amintit cineva intr-un comentariu mai sus ca mai exista si astfel de cazuri cretine), o sa ajunga sa aprecieze ce? Daca suntem prea prosti sa-l intelegem pe Dumnezeu ce rost are sa te rogi la el? E ca si cum niste furnici de sub patul tau s-ar ruga la tine.