| mentholinks a întrebat:

Daca Dumnezeu nu exista inseamna ca lumea e blestemata? Ma gandesc la cei nenorociti care nu vor apuca si ei vreodata sa guste fericirea.

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pentru anumiti oameni, viata e chiar nasoala. Singurul lucru la care mai pot spera e o rasplata pe lume-ailalta sau o reincarnare mai fericita.

| Steregoi a răspuns:

Pamantul e un paradis blestemat.

| Mclaren12 a răspuns:

Daca Yehova ar fi existat ar fi fost lumea blestemata. Nu stiu cum era lumea inainte de crestinism, dar clar nu era in halul in care este acum. Evreii au distrus-o cu programele lor.

| Golyat18 a răspuns:

Exista dzeu doar ca nu are personalitate fiindca daca ar avea ar fi ca Yehova (stupid).

Personalitatea lui suntem noi trupul lui suntem noi.
Deci dzeu e si rau si bun si in toate felurile.
El traieste in fiecare din noi altfel daca ar fi doar bun i-ar ucide pe cei rai daca ar fi rau i-ar ucide pe cei buni.

| dumitruanca a răspuns:

Dumnezeu exista altfel nu ar mai fi fost creat nici macar un om, orice om alege vrea sa fie bun sau rau, dar daca ai ales sa fi rau nu inseamna ca nu te poti schimba in bine singira solutie ar fi sa isi dea singuri seama ce au devenit.

| mentholinks explică (pentru dumitruanca):

Nu exista om bun sau rau. Faptele pot fi judecate dar nu si oamenii pentru ca toti suntem la fel si in anumite conditii putem oricare dintre noi sa facem raul pe care il vedem la altii.

| dumitruanca a răspuns (pentru mentholinks):

Nu m-am gandit la asta, multumesc ca mi-ai spus! smug>