| antonio_3316 a întrebat:

Daca Dumnezeu vi s-ar arata si v-ar cere sa omorati pe cineva, asa cum i-a cerut lui Avraam, ce i-ati raspunde?
(Presupunand ca v-ar garanta imunitatea.)

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu nu ar cere asa ceva.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Iasi spune:
Nene, te-ai gandit mult pana ai spus asta?!raised eyebrows

| MMihai a răspuns:

Daca Dumnezeu vi s-ar arata si v-ar cere sa omorati pe cineva, asa cum i-a cerut lui Avraam, ce i-ati raspunde?
(Presupunand ca v-ar garanta imunitatea.)

Încă nu a catadicsit, să vină, să vorbească, personal, cu mine, nimic.
Mă voi orienta, în funcție de situația concretă.

| cristi202 a răspuns:

"Dumnezeu nu doreste pieriea pacatosului" zice Biblia. Dumnezeu uraste cel mai mult pacatul, deci pacatosii nu au trecere inaintea Lui, si totusi, in dragostea Sa, El nu vrea ca sa piara cineva. Daca mi s-ar arata in acest sens, as recunoaste probabil in acea voce vocea Diavolului, nu a lui Dumnezeu.
Cit despre ce i-a cerut lui Avraam, a fost un alt context, o alta conjunctura, o alta lume (mult mai violenta), o alta cultura.

| Trinitas a răspuns:

"Sa mori tu?"

| sandra2012 a răspuns:

Daca mi-ar cere asta Dumnezeu, i-as zice: cum Doamne, cand una din cele zece porunci ale tale este sa nu ucizi? Danutza, ai vreun Dumnezeu personal, afara de cel care-l stim si noi?

| Danutza27 a răspuns (pentru sandra2012):

Pai stai asa ca el zice de un Dumnezeu care indeamna la omor, eu zic de Dumnezeul meu care nu vrea moartea pacatosului ci doreste indreptarea lui ca mai tin minte ca or sa apara,,,, falsi care vor lua chip de lumina si,,, am mai uitat si eu.Am vrut sa inteleaga ca asa zisul Dumnezeu al lui il va duce in inselare si sa se gindeasca la Dumnezeul meu descris cum il cunosti si tu

| sandra2012 a răspuns (pentru Danutza27):

Am inteles

| Ecea a răspuns:

Oricine mi-ar garanta imunitatea as fii in stare sa omor, nu am nevoie de dumnezeu pentru asta.Inca ma gandesc la un act terorist undeva intr-un cartier de tigani laughingasa ca nu am nevoie sa imi vina omul ala sa imi ceara ceva ce pot face de buna voie si nesilit de nimeni.

| Danutza27 a răspuns:

Eu din cite stiu Dumnezeul meu inseamna iubire.Nu vine Dumnezeu sa ceara asa ceva ca daca vrea el sa dea coltul cine stie ce nenernic il rezolva el nu eu.Dar Dumnezeul meu nu omoara "nu vrea moartea pacatosului ci indreptarea lui "Din acest punct de vedere intrebarea ta este alaturi cu drumul.Un raspuns pertinent la o aberatie nu se poate asa cred eu.Deci Dumnezeul meu nu va cere asa ceva. punct

| V3ra a răspuns:

Dumnezeu nu va cere asta nimanui in veci! aia a fost alta treaba din Vechiul Testament, pe vremea cand Dumnezeu vorbea cu oamenii si ei ii aduceau jertfe, dar de 2000 de ani de cand a venit Iisus pe pamant el a dat doua porunci care le cuprind pe celelalte 10 si anume:"Iubeste pe Domnul Dumnezeul tau din tot sufletul tau, iar pe aproapele tau ca pe tine insuti"! Deci nu iti va cere asa ceva happy
P.S: mai aveti multe intrebari stupide de pus?

| tsevaoth a răspuns:

Pur si simplu Dumnezeu prin aceasta cerinta "fanatica" daca vreti asa data lui Avraam,acest episod simbolic de altfel avea sa arate ce va face Dumnezeu pentru oameni prin Isus Cristos, de fapt Isaac nu a murit, dar Isus Cristos da. Apostolul Pavel explica in epistola catre evrei printre altele si episodul cu Avraam si credinta acestuia "17 Prin credinţă, Avraam, când a fost pus la încercare, l-a oferit drept jertfă, ca să spunem aşa, pe Isaac. Şi cel care primise cu bucurie promisiunile a încercat să-l ofere ca jertfă pe fiul său unic-născut, 18 deşi i se spusese: „Ceea ce se va numi «sămânţa ta» va veni prin Isaac". 19 Dar el a considerat că Dumnezeu putea chiar să-l scoale din morţi; şi, în mod simbolic, de acolo l-a şi primit.

| ionutzul31 a răspuns:

laughingCe intreabari idioate pot sa existe la sectiunea asta laughing
Dumnezeu nu ti-ar cere o chestie ca asta decat daca ai vreun credincios din ala fanatic si vrea sa iti puna la incercare credinta.winking
Asa intrebare asa raspuns laughing

| gaby37 a răspuns:

No sa se intample niciodata asa ca numai pune intrebari cretine

| Fanatic a răspuns:

"piei satana" laughing

| Sἶrenἶa a răspuns:

"Sigur?"

as intreba.

| AudImagini a răspuns:

I-aş reaminti că Dumnezeu este cel care as spus ''Să nu ucizi''
Ţinând cont de asta, pare că el îţi încalcă propriile reguli, sau nu, pune pe cineva să îi încalce regulile, promiţândui ceva.
Dacă zici tu că Dumnezeu i-a cerut asta lui Avraam, atunci este exact ca în ziua de azi - Unii oamenii îi pun pe alţii să omoare şi le promit bani. Urâtă faptă, nu? Păi şi cu ce se diferenţiază asta de ce a făcut acest Dumnezeu?

| cryna a răspuns:

Nu stiu, dar nu cred ca as fii in stare sa omor pe cineva.mai bine mor eu. cred ca mi-as pune multe intrebari 'chiar era El' 'oare a fost doar imaginatia mea '.eu as zice NU.si nu cred ca Dumnezeu ar vrea sa fac asa ceva.El a dat poruncile si a zsi "sa nu ucideti ". cred ca as avea mai multa incredere in scrieri.dar pana nu se intampla, nu pot sa stiu sigur...mi-ar trebui dovezii, multe.nu sunt credincioasa ca Avraam. daca eram in locul lui spuneam NU.atunci era clar, greseam.asa cum poate gresesc si acum.dar iti trebuie multa credinta si din pacate eu nu am asa multa

| tudus a răspuns:

Prea multe prostii mai intrebi incep sa cred ca iti facem tema

| Ddeliaa a răspuns:

Nimic thinking