| AG777 a întrebat:

Daca Dumnezeul crestin aproba si sustine liberul arbitru cum de:
- Ingaduie rapirea copiilor de langa parinti fara voia lor?

De ce Dumnezeu da copii celor care nu au neaparat nevoie de ei si chiar isi bat joc de ei daca ii au, iar celor care pretuiesc copiii si ii vor in viata lor, acei parinti nu au parte de copii?

Daca Dumnezeu nu ingaduie oilor sale sa le fie facut vreun rau, cum va explicati ca la Valea Plopului Dumnezeu a ingaduit ca cineva sa puna foc asezamantelor de copii? Unde este dreptatea si iubirea crestina?

30 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Confunzi liberul arbitru cu omnipotenta. Liberul arbitru este abilitatea de a actiona in conformitate cu propria dorință.
Omnipotenta este abilitatea de a putea face absolut tot ce dorești.

Acei copii răpiți au libertatea de a acționa in conformitate cu propria vointa: pot tipa, se pot zbate, etc.
Asta nu înseamnă că trebuie să fie capabili sa și scape din mâinile răpitorului pentru a avea liberul arbitru.

Liberul arbitru nu înseamnă că poți face totce dorești, înseamnă că ai capacitatea de a acționa în direcția dorințelor tale.

| AG777 explică (pentru Inferno):

Inferno Si cu toate astea liberul arbitru exista si in vechiul testament, exact in forma in care=l descrii tu si atunci nu imi e clar, pentru ce a murit acest Isus?

| danut a răspuns:

Unul de-si spune: vulturul desertului a incercat si el sa adreseze doua-trei mesaje pline de intelepciune si epitete "inaltatoare" unora care isi spun crestini.
Aveti enumerate atributele atribuite crestinilor in cateva propozitii "compuise" de acest "intelept" de marca al omenirii: Crestinii sunt: manipulati, mincinosi, spalati pe creier, nestiutori, ingamfati (mari crestini), analfabeti functionali (?), fara creier (n-au nimic in cap)
habotnici, indoctrinati
Asa "intelept" nu am mai vazut pe TPU, nu ar trebui sa facem o solicitare conduceri pentru un premiu special, surpriza?

| danut a răspuns:

Raspunsul l-ai dat singur:
"... Dumnezeu nu ingaduie oilor Sale sa le fie facut vreun rau"

| AG777 explică (pentru danut):

Danut, Astea sunt lozinci invechite, nu mai merge, ori vii cu ceva logic, ori daca nu las-o balta, pentru ca realitatea e alta.

| danut a răspuns (pentru AG777):

Lozinci sau nu, sunt reale DAR sunt valabile (momentan) DOAR pentru oile SALE. Tu nu poti intelege deoarece nu intra in logica umana ci cea Dumnezeiasca.

| Celcestietot a răspuns:

Prima liniuta este ilogica, imi pare rau. Este ca si cum ai spune : Dar zaharul de ce este dulce? Frate, este liber arbitru, Dumnezeu nu intervine in viata unui om asa, bineinteles ca ne lasa sa alegem sa facem rau sau bine, caci doar liberul arbitru asta inseamna - a lasa pe cineva sa ALEAGA.

,, De ce Dumnezeu da copii celor care nu au neaparat nevoie de ei si chiar isi bat joc de ei daca ii au, iar celor care pretuiesc copii si ii vor in viata lor, acei parinti nu au parte de copii.'' - genetica este raspunsul aici. Este ca si cum ai spune : Dar de ce nu am luat nota 10 la fizica, ci 5, pentru ca eu cred in Dumnezeu? RASPUNS : pentru ca nu am invatat!

,, Daca Dumnezeu nu ingaduie oilor sale sa le fie facut vreun rau...'' -> siguuur, cum sa nu ingaduie laughing? Atunci de ce mai avem mucenici si martiri in istorie daca Dumnezeu nu ingaduie rolling on the floor?

Citeste din Biblie, caci altfel esti o cauza pierduta, sincer. Raspunsurile le gasesti acolo daca esti baiat destept.

| DeyCj a răspuns:

Conform doxei creştine nu ai voie să-l judeci pe domnul zeu, că e mare păcat.El e cel imaculat şi cel ce scrie, face şi drege absolut tot, nimeni nu-i ca el, şi n-are voie să fie aşa ca el, că e păcat mare.
Normal că există aşa ceva pentru că această persoană de sex masculin de origine evreiască nu există. Există? Ce dovezi sunt cum că există, în afară de Bibilie, despre care iar nu există dovezi cum că este cuvântul acelei persoane divine.

| Algo098 a răspuns:

Din cauza ca nu exista. Asta e adevarul.

| Algo098 a răspuns:

Justificarea ca Dumnezeu ne lasa sa alegem a fost introdusa cu intelepciune in poveste, ca sa justifice absenta activitatii lui Dumnezeu care se uita si nu face nimic. Astfel avem un Dumnezeu "atotputernic", invizibil, surd, mut, orb si impotent.

| GicaGigekGica a răspuns:

Stiu eu de ce toate acestea. Pentru ca Dumnezeu ne-a dat cel mai mare dar, darul de a alege. Daca un hot fura ceva nu il pune Dumnezeu sa faca asta, el vrea sa fure. Daca popii au facut din "crestinism" ceva profitabil, e ca ei au vrut. Evreii ajungeau un popor mare daca nu se departau de Dumnezeu, dar a fost alegerea lor.
De asta Dumnezeu ingaduie, pentru ca ne-a lasat sa alegem ce sa facem cu viata noastra!

| AG777 explică (pentru GicaGigekGica):

GicaGigekGica

Aa da?
Te gandesti poate ca copii rapiti pentru prostitutie si trafic de organe nu vor asta, nu vor sa fie traficati, ci vor sa faca ceva cu viata lor. Unde este Dumnezeul crestinismului ca sa le garanteze si lor dreptul la liberul arbitru, imi explici?

| Celcestietot a răspuns (pentru AG777):

Omule, răspunde la primul meu comentariu, nu ai curaj? Nu înțelegi ceea ce scriu?!

| GicaGigekGica a răspuns (pentru AG777):

Ideea este in felul urmator. Copii aia poate o sa ajunga in rai cu Dumnezeu.
Poate parintii sau bunicii lor au gresit mai demult in fata lui Dumnezeu si acum au de suferit ei.
Poate asa vrea Domnul ca sa ne arate ce sa nu facem, daca tie ti-e mila de ei, niciodata nu o sa faci vreun rau unui copil corect?
Nu pot sa stiu eu ce face Dumnezeu, dar stiu un lucru: E doar vina omului ca se intampla lucrurile astea!

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Nici după vreo 1700 de ani de spălare pe creier și manipulare creștinii nu realizează că au fost mințiți de la naștere să creadă în toate minciunile creștine cu dumnezei atotputernici.

Dar chiar și așa, ai văzut ce crud era zeul evreiesc în biblie? Ce ne face să credem că nu ar fi fost la fel de crud și în lumea reală? Încerc să înțeleg și eu de unde au fost spălați pe creier creștinii că Yahve este iubire absolută că nici măcar din biblie nu reiese asta.
https://tinyurl.com/rh9t97c

| Celcestietot a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Shit post siteul acela, asta este.

Serios, de unde ai mai scos si numarul 1700?

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru Celcestietot):

Dă-mă dreacu` că vă dați mari creștini și habar n-aveți o boabă despre istoria religiei voastre.

Creștinismul a fost legalizat oficial în anul 313 de regele Constantin și proclamat drept religie de stat în 380. De atunci până acum sunt aproximativ 1700 de ani. În vremea aia a început distrugerea sistematică a religiei păgâne, a cunoștințelor păgâne și evident distrugerea sistematică prin tortură a celor care nu se converteau la creștinism. Din cauza acelei pete neagre din istoria omenirii sunt creștinii acum spălați pe creier de la naștere să creadă în zei evreiești. Părinții lor chiar cred că le fac un lucru bun...

Apropo site-ul ăla este destul de relevant pentru că arată cum au furat evreii alegorii păgâne și au inventat zei și semi-zei creștini cu ele, cum ar fi Cristos, corupt complet și fără niciun fel de originalitate din Zeii păgâni precum Odin, Osiris, Krishna și așa mai departe. De asemenea arată cât de crud și nemilos era zeul evreiesc în biblie. Logic creștinii nu văd lucrurile astea. Ei vând numai Yahve iubește pe toți, rugați-vă că vă paște iadul. Atâta știți

| Celcestietot a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Nu ma intereseaza cand a fost legalizat, ma intereseaza doar daca exista Dumnezeu si daca Exista, ma intereseaza ceea ce a lasat pentru noi.

Acela este site de analfabeti functionali, sa nu participi si tu la erorile acelea.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru Celcestietot):

Bănuiesc că știi ce înseamnă un analfabet funcțional. Tu citești site-ul acela și precis nu înțelegi nimic. Știi ce înseamnă asta?
Stai liniștit că am mai văzut testul ăsta și cu alți creștini habotnici care n-au nicio legătură cu lumea reală. Același lucru, nu înțelegeau nimic. Site-ul ăla nu este menit pentru oameni care n-au nimic în cap decât cum să se roage mai aprins la Yehova și să fie tot mai îndoctrinați pe zi ce trece. Oamenii ăia trăiesc în propria lor bulă a realității.

Site-ul ăla este menit pentru oamenii deschisi la minte care au realizat și conștientizat că lumea nu este așa cum au fost ei obligați să creadă. Tu n-ai trecut de stadiul ăsta, logic că n-o să înțelegi nimic de acolo și o să ți se pară aberant. Ca drept dovadă singura ta nelămurire este ce a lăsat pentru omenire o zeitate care a existat doar în două cărți evreiești ficționale, biblia și coranul. Mai încearcă.

| Celcestietot a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Te-ai cam enervat. Poate că tu ești autorul site-ului. Păcat, ești un îndoctrinat incurabil sad

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Dumnezeu iubeste absolut pe acela ce il primeste in inima sa si il iubeste si el l-a randul lui pe Dumnezeu. Dar asta nu inseamna ca viata celor ce il iubesc este o viata de rege, fara boli si incercari ale vietii. Prin aceste incercari ne dovedim cat de mult ne incredem in Domnul. Daca nu ai o relatie adevarata cu Dumnezeu nu ai cum sa dovedesti ca este sau nu intr-un anumit fel. Am spus realatie, nu vorbesc de religie. Religia e cea mai mare prostie!

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru Celcestietot):

Mi-aș dori să fi fost autorul site-ului. Este într-adevăr un lucru onorabil să faci publice cunoștințe care au mai trezit oi din turma creștină la realitate.
În concepția creștinului, acela care este obligat de la naștere să adere la un set de credințe nu este manipulat și îndoctrinat în timp ce acela care a avut curajul să treacă peste frica iadului și să gândească singur este manipulat și îndoctrinat laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Cine este deștept, înțelege. Oricum tu îmi scrii pe baza unor erori aici.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Creștinismul nu a fost legalizat de către regele Constantin. El nu a fost niciodată creștin, a avut propriile credințe, nu s-a lăsat îngenunchiat de nimeni și nimic. Era împotriva Vaticanului totodată, iar vaticanul a mințit că el, pe patul de moarte s-a crestinizat și a dat către Vatican toate câte avea. Vaticanul a falsificat bolele papale. Sunt multe de aflat...

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Văd că ești dornic de a cunoaște mai multe despre tot ce tine de religie. Nu trebuie să te lupți cu morile de vânt, pentru că fiecare om va afla adevărul când va fi pregătit. Mulți nu sunt, și nu îl vor afla. Știu sentimentul de a vrea să le deschizi ochii tuturor, dar ei nu sunt proști, sunt doar orbiți de mici și nu au vină ei. Fiecare crede în ce a fost învățat să creadă, și după o viață în care ai crezut în ceva, (dar tot timpul aveai întrebări și nelămuriri), este greu să crezi fragmente spuse de fiecare. Dacă ești interesat, îți mai pot oferi în privat câteva materiale din care afli mai multe, cât si cărți, dacă nu le-ai citit încă ☺️

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Nu mersi, am impresia că o să-mi dai propagandă creștină. De asta sunt sătul. Dacă e așa, din contra, încerc să mai trezesc din creștini la realitate, că religia lor este plină de minciuni și că a distrus religiile antice care au existat cu mii de ani înainte de creștinism.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Conform izvoarelor istorice, teoria „oficială" este aceea că în 313 regele Constantin a permis practicarea creștinismului în Imperiul Român. Păi nici nu trebuia să fie creștin, erau mulți evrei aflați în aristocrația romană care aveau interesul ca religia creștină să fie legalizată și au pus presiune pe rege s-o facă. Astfel de practici există și în ziua de azi. În orice caz, dacă știi vreo teorie „neoficială" care are suport istoric, evident este de luat în seamă. În ziua de azi suntem îndobitociți cu teorii „oficiale" date e mass media controlată în timp ce teoriile „neoficiale" sunt suprimate.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Păi din ce ți-am spus mai sus, rezulta că nu o să îți dau propagandă creștină? Sunt lucruri puse cap la cap, cu dovezi, pe care mulți nu vor să le vadă și să le creadă chiar dacă sunt sub nasul lor. Și cum toate sunt scrise, ar fi inutil să le povestesc eu aici, dar și imposibil?

| AG777 explică (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Ce te face sa crezi ca religia ta este mai buna decat celalalte, cand toti oamenii normali cred ca religia este o inselaciune si o mizerie?