| Maxim96 a întrebat:

Nu inteleg de ce unele persoane de pe TPU sunt impotriva lui Iisus? De ce l-ar desparti pe El de Tatal daca ei sunt nedespartiti? Ce gandesc aceste persoane? Iisus a murit pentru pacatele noastre!

Răspuns Câştigător
| kira30 a răspuns:

Raspunsul e ca sunt anti-crestini, de religie iudaica sau pur si simplu troll...e doar parerea mea.

30 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu inteleg de ce unele persoane de pe TPU sunt impotriva lui Iisus?

eu unu nu am nimic cu prietenul tau imaginar nimic impotriva din contra cred ca voi va bateti joc de invataturile lui

Ce gandesc aceste persoane? Iisus a murit pentru pacatele noastre!

a murit daca dar voi continuati sa faceti pacate
sunteti materialisti, credeti doar din interes, nu credeti in propia biblie etc

| milan9 a răspuns:

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Facere 1, 1: „La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul." In textul ebraic original, Dumnezeu este numit printr-un substantiv la plural, Elohim (intenţia de a exprima pluralul este foarte clară, evreii nu aveau pluralul ca formă de politeţe, în acelaşi timp gramatica foarte scrupuloasă a scrierii ebraice exclude orice greşeală sau omitere), dar verbul este întotdeauna la singular, Dumnezeu este unul singur!

Iuda 1, 14 Dar şi Enoh, al şaptelea de la Adam, a proorocit despre aceştia, zicând: Iată, a venit Domnul cu zecile de mii de sfinţi ai Lui,

Matei 27, 54 „Iar sutaşul şi cei ce împreună cu el păzeau pe Iisus, văzând cutremurul şi cele întâmplate, s-au înfricoşat foarte, zicând: Cu adevărat, Fiul lui Dumnezeu era Acesta!

Marcu 15, 39 „Iar sutaşul care stătea în faţa Lui, văzând că astfel Şi-a dat duhul, a zis: Cu adevărat omul acesta era Fiul lui Dumnezeu!

| milan9 a răspuns:

ATRIBUTE DIVINE:

Dumnezeu (Treime având aceeaşi Fiinţă divină- Natură divină) este Creatorul tuturor lucrurilor! Iată cum Dumnezeu Fiul (din Sfânta Treime) participă la Creaţie, CREAZĂ LUMEA:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN El AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

MESIA, Hristos – Fiul lui Dumnezeu este DIN VEŞNICIE. Niciunul dintre ERETICI să nu Îl confunde pe Dumnezeu cu creatura, PE CARE El a CREAT-O!

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos),, Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

| milan9 a răspuns:

SMERENIA Mântuitorului în fața Tatălui provenea doar din asumarea de către El a "umanităţii" (asta presupune deci şi asumarea temporară a unei naturi umane (liber asumate) clar inferioare Tatălui! DAR ASTA DOAR TEMPORAR!

Preluarea "rolului" de Om şi Mântuitor trebuia să fie făcută până la capăt!

Lăsând la o parte ASUMAREA UMANITĂȚII, Cel care a făcut asta nu era în realitate doar ceea ce lăsa să se vadă, adică un simplu om, ci era CHIAR FIUL LUI DUMNEZEU – singurul numit de Scriptură cu astfel de demnitate!

| zurick a răspuns:

Sincer n-am mai intrat de mult pe aceasta categorie pentru ca m-a deranjat faptul ca ei judeca persoana pentru o parere diferita, eu sincer n-am judecat niciodata o alta perere fata de religie.(am avut chiar si niste prieteni de alta religie pe care nu mi-am permis sa-i judec pentru ca Dumnezeu a zis sa nu judecam pe alta persoana ca atunci cum ne vom putea astepta ca noi sa fim iertati la marea judecata.)

| sublime89 a răspuns:

In primul rand tu nu ai habar cine a fost Iisus. Doar crezi ca-l cunosti. Ti s-a spalat creierul cu tot felul de povesti despre "perfectul" Iisus pana ai ajuns sa crezi ca-l cunosti si ca stii despre ce vorbesti. Iisus a murit pentru pacatele noastre? Care pacate? Cand se naste un copil, ala are pacate? Vrei sa zici, de la pacatul stramosesc al lui adam si eva care nici nu au existat? Da, inteleg.

| M25M a răspuns:

Nu am nimic impotriva lui Iisus/Isus cel putin in privinta invataturilor sunt pro.

| HueyFreeman a răspuns:

Dar tu de ce esti impotriva lui Zamolxis? L-ai alungat pe zeul protector al stramosilor tai si slujesti un zeu pagan al unui popor oriental.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

De ce un zeu atat de complex precum dumnezeu, ar avea nevoie de un fiu... un fiu rolling on the floor) hahaha

| kira30 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Da` tu ce crezi ca Dumnezeu l-a creat pe Iisus? Greseala mare. Sfanta Treme provine din ETERNITATE.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru kira30):

Nu, eu cred ca isus e in plus, nu are nici o logica existenta unui fiu de zeu, infinit si atotputernic. mai ales ca familia e ceva uman, nu divin,

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru kira30):

Povesti. Evolutia lui Iisus o poti asemana cu cea a lui Superman care la inceput doar sarea si avea chilotii peste pantaloni, acum zboara si a invatat ca pantalonii se iau ultimii. Asa e cu orice personaj inventat de oameni, cu cat evolueaza omenirea, cu atat evolueaza si opera ei.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru kira30):

Scuză-mă că intervin în discuţie dar vreau să te întreb: Dacă Dumnezeu nu la creat pe Isus cum înţelegi Coloseni 1:15, 16?

| Maxim96 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Nu poate ca Tatal sa fie fara de inceput, iar Iisus sa fie creat. Dumnezeu a fost neschimbat din eternitate.Nu poate ca candva Tatal sa fi existat, iar Fiul nu.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Maxim96):

Poţi să-mi spui ce argumente stau la baza acestei afirmaţii?

| Maxim96 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

La început era Cuvântul, și Cuvântul era cu Dumnezeu și Cuvântul era Dumnezeu. (Ioan 1:1)
"Eu şi Tatăl Meu una suntem" (Ioan 10, 30). Atunci cum poate Tatal sa fi existat din eternitate, iar Fiul sau Duhul Sfant nu. Dumnezeu a fost acelasi din veci si asa va fi.Tu ce gandesti este erezie, prin care nu se afirma vesnicia lui Iisus.

| Maxim96 explică (pentru Maxim96):

Iisus Hristos este nascut, nu facut dupa cum marturisim in crez.Nasterea e altceva decat facerea.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Maxim96):

Da, mulţi folosesc aceste versete ca dovezi ce susţin ideea că Dumnezeu şi Isus sunt una şi aceiaşi persoană. Dar, pentru a ajunge la o concluzie cât mai corectă trebuie analizate toate referinţele privitoare la un anumit subiect.
De aceea te invit să te gândeşti la următoarele versete:

Deuteronomul 6:4 - "Asculta, Israele! Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn".
De ce toţi scriitorii Scripturilor Ebraice, inspiraţi de Dumnezeu, vorbeau despre el ca despre o singură persoană dacă, în realitate, erau trei persoane? Cărui scop avea să servească acest procedeu dacă nu aceluia de a-i înşela pe oameni?

De ce Biblia îl numeşte pe Isus „întîiul născut din toată creaţia"
(Coloseni 1:15)?

Matei 4:1-10 spune despre Isus că a fost ispitit de Satan. Dacă el ar fi fost Dumnezeu, cum l-ar fi putut ispiti cineva devreme ce Biblia spune că "Dumnezeu nu poate fi ispitit" (Iacov 1:13)? Mai mult, dacă Isus era Dumnezeu, cum putea să-i fie pusă la încercare fidelitatea? Putea oare Dumnezeu să se răzvrătească împotriva lui însuşi?

Cui i se adresa Isus în rugăciune, dacă el însuţi era Dumnezeu? (Matei 26:39)

Ioan 8:17, 18 - "În Legea voastră este scris: «Mărturia a doi oameni este adevărată». Eu depun mărturie despre mine şi Tatăl, care m-a trimis, depune şi el mărturie despre mine". Ar avea sens această afirmaţie a lui Isus dacă ar fi fost aceiaşi persoană cu Dumnezeu? (Vreau aici să mă refer la textul din Ioan 10:30 pe care l-ai folosit. Cum trebuie înţeleasă expresia "suntem una"? Remarcă cuvintele din Ioan 17:21 - "Ma rog ca toti sa fie una, cum Tu, Tata, esti in Mine, si Eu in Tine; ca si ei sa fie una in Noi, pentru ca lumea sa creada ca Tu M-ai trimis." Isus spune şi despre discipoli că vor fi una cu el şi cu Tatăl său. Înseamnă asta că şi slujitorii adevăraţi vor face parte din persoana dinivă? Nu, mai degragă ei sunt "una" în sensul că urmăresc acelaşi obiectiv şi lucrează în unitate. În acelaşi sens şi Isus este "una" cu Tatăl său - între ei există o armonie deplină deoarece urmăresc aceleaşi obiective.)

A murit Dumnezeu?

Cine l-a înviat pe Isus? (Faptele 5:30)

1 Corinteni 15:28 - Si cand toate lucrurile Ii vor fi supuse, atunci chiar si Fiul Se va supune Celui ce I-a supus toate lucrurile, pentru ca Dumnezeu sa fie totul in toti. Cum trebuie înţelese aceste cuvinte? În ce sens "se va supune fiul"?
Există încă multe astfel de versete care pot fi aduse în discuţie. Eu m-am referit la cele mai importante. Aştept părerea ta.

| Maxim96 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Parerea mea e sa te rogi lui Dumnezeu sa te lumineze ca sa nu te duci in erezie.Tu esti crestin ortodox? Daca nu atunci e clar, iar daca da nu te lasa amagit de diavolul pecum s-a lasat si Arie si Macedonie si nu recunosteau unitatea si eternitatatea Sfintei Treimi.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Maxim96):

Eu cred că un creştin adevărat trebuie să-şi întemeieze convingerile pe baza Scripturilor deoarece doar ele reprezintă adevărul (Ioan 17:17), să ş-i le poată apăra şi să evite să fie dogmatic.

| kira30 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Spui tu fara nici o cunostinta despre asta.Ce poate sa stie un laic despre Taina Sfintei Treimi? Eu am cugetat si am primit invataturi despre asta.
Pot sa-ti aduc dovezi din Biblie ca Dumnezeu are un fiu, dar pentru tine este irelevanta Biblia si sunt sigur ca ai rastalmacii versetele fara sa stii despre ce e vorba.
P.S: Daca Dumnezeu exista atunci familia nu e ceva uman ci divin.

| kira30 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

15. Acesta este chipul lui Dumnezeu celui nevăzut, mai întâi născut decât toată făptura.
16. Pentru că întru El au fost făcute toate, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.

E foarte clar ca Iisus este din naintea creatiei.Restul spune ca El a fost creatorul.Nimeni nu poate sa-L inteleaga pe Cel NEMARGINIT.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru kira30):

Dar versetul 15 spune că este "Cel intai nascut din toata zidirea". Deci Isus este primul lucru creat de Dumnezeu din întreaga lui creaţie (adică creaturile spirituale, universul şi tot ce cuprinde el).

| kira30 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Fiul lui Dumnezeu,
Unul-Nascut, Carele din Tatal S-a nascut mai inainte de toti vecii.
Lumina din Lumina,
Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut, iar nu facut;
Cel de o fiinta cu Tatal, prin Carele toate s-au facut;

A fost unul care spunea ca Iisus e o creatie a lui Dumnezeu....Arie.

| Maxim96 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Cum poate Tatal sa fi fost Tata inainte de a fi avut Fiu.Ce pana a fi Iisus nu a fost Tata,dar ce a fost? Aici reiese ca Dumnezeu este schimbator,ceea ce nu poate fi. Dumnezeu a fost si va fi acelasi,neschimbandu-se. Daca l-ar fi creat pe Fiul,atunci reiese ca Dumnezeu se schimba si ca Fiul nu are aceeasi valoare ca si Tatal? Dar Sfanta Treime este egala,nu poate fi cineva mai prejos.Dar se spune destul de clar ca Fiul nu este creat ci s-a nascut mai inainte de toti vecii, adica fara timp, dar totodata este impreuna vesnic cu Dumnezeu Tatal si fara de inceput."Eu cu Tatal una suntem", daca acum sunt una, e logic ca si intotdeauna au fost una.Sigur ca mintea omenesca cea pacatoasa nu poate intelege Taina aceasta a Dfintei Treimi.
Biserica se apropie de Dumnezeu în mister divin, apofatic, fiind mulţumită să-L întâlnească personal pe Dumnezeu şi să realizeze, în acelaşi timp, neputinţa minţii umane de a-L înţelege.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Maxim96):

"Cum poate Tatal sa fi fost Tata inainte de a fi avut Fiu.Ce pana a fi Iisus nu a fost Tata, dar ce a fost? Aici reiese ca Dumnezeu este schimbator, ceea ce nu poate fi."
De ce Dumnezeu ar fi schimbător? Doar că primeşte un nou titlu? Indiferent de rolurile care le-a avut, El a rămas neschimbat în ce priveşte felul lui de a fi.
"Daca l-ar fi creat pe Fiul, atunci reiese ca Dumnezeu se schimba si ca Fiul nu are aceeasi valoare ca si Tatal?"
De ce se schimbă? Nu mai este iubitor, drept, înţelept sau puternic?
În ce priveşte valoarea fiului, ce crezi că vrea să spună Isus prin aceste cuvinte:
"Şi un conducător l-a întrebat, zicând: „Bunule Învăţător, ce trebuie să fac ca să moştenesc viaţa veşnică?" Isus i-a zis: „De ce mă numeşti bun? Nimeni nu este bun, în afară de unul singur: Dumnezeu" (Luca 18:19)
Iar ziua şi ora aceea nimeni nu le ştie, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl. (Matei 24:36)
"Tatăl este mai mare decât mine." (Ioan 14:28)

"Dar Sfanta Treime este egala, nu poate fi cineva mai prejos." Pe ce se bazează această afirmaţie?

""Eu cu Tatal una suntem", daca acum sunt una, e logic ca si intotdeauna au fost una." Dacă expresia "suntem una" înseamnă că Isus şi Dumnezeu sunt aceiaşi persoană, atunci şi creştinii fac parte din trinitate deoarece Isus a spus despre ei: "pentru ca ei să fie una, aşa cum şi noi suntem una." (Ioan 17:26)
Sunt de acord că noi nu putem înţelege pe deplin anumite lucruri despre Dumnezeu. Ce priveşte identitatea şi natura lui, aceste lucruri le putem înţelege foarte bine deoarece sunt descrise destul de amănunţit în Biblie.

| dracu14 a răspuns:

"I like your Christ. I do not like your Christians. They are so unlike your Christ." Gandhi

| Buresbista123 a răspuns:

Da tu de ce esti impotriva inteligentei si ratiunii umane, oare de ce crezi in prieteni imaginari ti ai pus aceasta intrebare?
http://www.youtube.com/watch?v=ls8RXqyZDsk
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_religions_and_spiritual_traditions 4200 la ora actuala, daca te inseli-))
Bine de inselat e clar---http://www.youtube.com/watch?v=jyjNXdEGjO4

Răspuns utilizator avertizat