| Pufuletica98 a întrebat:

Daca Iisus si apostolii erau evreii de ce evreii de azi nu se roaga la Iisus dar cred in Iuda care L-a tradat si dupa s-a sinucis?

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ei nu pot sa conceapa ca Dumnezeu ar avea un Fiu.Nu inteleg ca Dumnezeu este Sfant si acest Fiu a fost zamislit de la Duhul Sfant. Dumnezeu insusi Il adevereste pe Isus ca pe Fiul Sau la botez (Mt.3:17),ingerul Ii vesteste nasterea ca Fiul Celui Preainalt.Domnul Isus se declara pe Sine la interogatoriul lui Pilat si inaintea lui Caiafa Fiul lui Dumnezeu si la fel adeveresc feluriti barbati si femei din Biblie.Ca Isus este Fiul lui Dumnezeu,aceasta a fost odinioara pentru farisei si marii preoti o pricina de poticnire,si pana astazi le este evreilor si musulmanilor ca un spin in ochi.Dar El nu poate fi Salvatorul si Mantuitorul, daca nu a fost decat un frate, un om bun sau un reformator social, ci ne e Mantuitor numai prin aceea ca este cu adevarat Fiul Dumnezeului celui viu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca dumnezeu a venit la ei si nu l-au primit nici nu l-au cunoscut cu toate ca aveau la cunostinta din scripturi despre venirea lui si de la prooroci.dar neamurile l-au primit de la apostoli doar prin auzite.de aceea a spus mantuitorul; ferice de cel ce n-a vazut dar a crezut.pentru evrei a facut Domnul mari minuni si tot impietrit a ramas.pe cand neamurile a primit si pe mantuitorul si legea sau porunca noua si mantuirea odata cu aceasta.

| unbaiatanonim a răspuns:

E mai plauzibil sa crezi intr-un om care l-a tradat pe altul decat sa crezi intr-un om despre care se zice ca mers pe apa si a facut nu stiu ce minuni, ba chiar ca este fiul lui Dumnezeu.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Esti putin confuz.Nu se refera la Iuda cel care l-a tradat pe Mantuitorul, ci evreii mai sunt numiti si Iudei pentru ca erau din Iudeea (regatul lui Iuda, circa 900 iHr)
Ei nu cred in Iisus deoarece aveau inimile impietrite de ura fariseica, desi avea proorociile facute (ex cartea lui Isaia "Pentru aceasta Domnul meu vă va da un semn: Iată, Fecioara va lua în pântece şi va naşte fiu şi vor chema numele lui Emanuel." despre Nastere; sau despre Rastignire tot in cartea Proorocului Isaia "Dar El a luat asupră-Şi durerile noastre şi cu suferinţele noastre S-a împovărat. Şi noi Îl socoteam pedepsit, bătut şi chinuit de Dumnezeu").
Evreii insa si astazi il astepta pe Mesia (in Apocalipsa ne mentioneaza ca un semn al Venirii este ca toti evreii il vor recunoaste pe Iisus ca Hristos).

| ipodelean a răspuns:

Viziteaza www.ateismulactiv