| Nucreeed a întrebat:

Daca inca mai credeti ca dumnezeu aproba folosirea banilor in scopul construirii a sute de mii de temple la care voi sa va duceti(dumnezeu fiind in tot si in toate), in timp ce copiii mor de foame si este saracie totala...inseamna ca v'ati pierdut total mintile happy

19 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Interesant de ce nu sesizezi raul din videochat, barurile cu dansatoare goale sau risipa de bani din superluxul unor vile, restaurante, hoteluri, cluburi, pensiuni; de fapt opui saraciei ceea ce te deranjeaza pe tine si nu ceea ce ii este cu adevarat opus.

| Nucreeed explică (pentru costis):

Dap scuze... tinand cont ca si 90% din aia sunt tot crestini ...imi pare rau ca nu am sesizat. mersi

| costis a răspuns (pentru Nucreeed):

"aia" sunt crestini doar cu numele. cu placere

| Nucreeed explică (pentru costis):

Si totusi nu mi'ai raspuns la intrebare...de ce ADEVARATII crestini folosesc banii pentru construirea templelor si nu pentru ajutorarea oamenilor nevoiasi? ca doar voi sunteti aia intelepti. uite eu intr'un oras cu 70.000 locuitori am peste 6 biserici..si 1 manastire...la ce bun? masini de facut bani asta sunt toate. daca vrei sa faci bani fa'ti o biserica. oamenii arunca banii pe 10 icoane pentru ca una nu'i ajunge ..in fiecare an preotu vine si cerseste la tine dandu'ti un amarat de calendar pentru bani(ochiu' dracului)desigur

| costis a răspuns (pentru Nucreeed):

Mi-ar place sa pot construi o biserica cu 3-4 lei pe saptamana. Si mi-ar place sa pot sustine mai mult rugaciune si ortodoxismul. Eu unul nu ma consider intelept, insa ma consider norocos ca am avut acces la anumite scrieri ale unor oameni intelepti. In ce priveste icoanele, din banii pe care altii ii arunca pe mititei, bere, vodka, pornografie, intr-adevar cheltui si pentru asta ca un respect si o rememorare pentru ce a fost un sfant, acum 300, 500 sau 1700 de ani. Iar preotul la mine vine asteptat si primit cu bucurie, nu cersind. Probabil ca fiind in lipsa de bani, te focalizezi pe cei 5 lei pe care ii da bunica-ta pe un calendar, bani cu care ai putea sa iti iei cateva tigari sau niste ochelari de plastic.

| nesuferit a răspuns:

Dar... crestinii nu au minte, ei se bazeaza pe instinc... trebuie sa fii un om slab si usor de manipula sa crezi in dumnezeu

| Încrucişătorul a răspuns:

Şşşşş... vezi ca ai scris un argument bazat pe logică elementară.
Nu aşa merg lucrurile in R[r]omânica.

| ania a răspuns:

Ai dreptate și eu cred că e o risipă să bagi bani în construcții în timp ce copiii mor de foame.Comunitatea creștină de care aparțin nu are o clădire și nici nu-și propune să cumpere sau să construiască, ne întâlnim în familii ca să citim Biblia, să ne rugăm unii pentru alții.Și în Biblie spune că biserica sunt de fapt oamenii.

| milan9 a răspuns:

Nu eşti bine intenţionat! Din nici un punct de vedere...

Critici scopul construirii templor ca şi când ar fi inflaţie de astfel de spaţii de rugăciune. Te referi la un numar de "sute de mii de temple", de parcă ar fi toate în oraşul tău.

Afirmi în schimb un lucru care explică totul şi subliniază necesitatea acută a construirii mai multor lăcaşuri de rugăciune: "Într-un oras cu 70.000 locuitori am 6 biserici..." O biserică la 10000 de oameni!

Oare fotbaliştii de ce nu încearcă să introducă oamenii de pe un stadion doar într-o sală de clasă? Ar face astfel economie, la fel cum face şi comunitatea Bisericii. Ar fi o reţetă de succes, nu? happy

| Lizzu a răspuns:

Buna intrebare pentru zilele astea.
Chiar ca sunt zilele din urma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da tu care-ti saturi hoitul cu de toate, cati flamanzi ai hranit? spune ma hranit-ai macar un caine de pe strada? sau l-ai fugatit cu caramizi? si daca da, de ce ai facut-o? si de cand e treaba ta ce fac altii cu banii lor?

| Nucreeed explică (pentru anonim_4396):

Ma eu sunt ateu oricum traiesc degeaba c'o s'ajung sa ard in iad.dc imi raspunzi la o intrebare cu alta intrebare...eu am intrebat de voi astia intelepti si rationalihappy dc nu'mi raspunzi?

Răspuns utilizator avertizat
| Jackul336 a răspuns:

Nu te mai baza pe biserica
nu am auzit ca marii "preasfintiti" sa intinda mana si pentru a da ajutoare unde trebuie

| 7Dany a răspuns:

Asta e concluzia. Intrebare e?

| Nucreeed explică (pentru 7Dany):

Dc mai marii "crestini intelepti" fac asta? sa nu fie in toate mintile?

| 7Dany a răspuns (pentru Nucreeed):

Asta iti pot raspunde numai ei. Eu sunt prea mic ( din punct de vedere ierarhic) ca sa stiu. Ma gandesc ca probabil nu cunosc pe Dumnezeu si de-aia au o perceptie gresita despre El si despre ceea ce doreste El.

Întrebări recente