| Moisie a întrebat:

Pentru crestini:
Daca Isus este Calea Adevarul si Viata, pentru orice crestin, atunci de ce voi "crestinii" nu ii urmati nici calea. nici adevarul si nici viata?
Sau nu stiti ca:
1 Calea pe care a urmat-o era calea religiei mozaice!
2 Adevarul lui era scriptura Torei si nu Biblia pe care el nu o recomanda niciodata nimanui.
3 Si pilda vietii sale se numeste saracie si suferinta.
De ce nu urmati si voi Calea Adevarul si Viata lui Isus?

11 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Unde ai gasit prietene asa ceva? daca a scris doar pentru tine asta ce te faci?

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu ai dreptate, mergi in confuzie.Viata, spre exemplu inseamna cu totul altceva decat 'pilda ' vietii lui.
Cand IISUS vorbeste de aceste 3 concepte se refera la sfaturile Lui si nu da exemplu la suferinta lui prin care rezolva problema Mantuirii. Daca citesti Biblia Hazlie a comunistilor, nu te duci la Lithurghie macar duminica, nu ai cum sa pricepi sensul religiei. Ca mine care ma cert cu NASA ca nu stiu daca au ajuns pe luna.Ca sa vorbesti de concepte atat de concentrat de sintetice trebuie sa ai un minim de bagaj in cunoastere.

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

GRESIT!
Isus spune clar in Marcu 8: 34 "Cine vrea să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea sa şi să-Mi urmeze Mie"
Si cred ca invitatia de a-ti lua crucea nu se refera la merdsul la petreceri.
2 O religie care a FURAT scriptura unei altei religii, in speta a celei Mozaice, si ii interpretaza textul in mod mincinos, nu poate fi un model pentru mine, deci nici o incurajare sa merg la liturghiiile unor preoti pe care chiar Isus ii spurca pe unde ii apuca acuzandu-i ca il urmeaza pe mamona!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Moisie):

Iisus nu a invitat pe nimeni sa se crucifice, 'crucea' e simbolul suferintei pentru dreptate, valabil la toti oamenii cinstiti. Iar can a zis 'urmati mie', a zis sa-i urmeze decalogului cu accent pe iubire. Nu a zis cum inteleg prostii sau rauvoitotii ca daca sare el in groapa, sa sara si credinciosii dupa El.De altfel Biblia este hermeneutica, facuta sa fie inteleasa doar celor credinciosi nu celor care cauta 'greseli de ortografie' ca sa ma exprim eufemistic.Eu in locul tau as lasa Biblia in seama celor care inteleg si apuca-te de evolutionism, de orice stiinta. Nu poti sa le faci pe toate.Dar nu pangari textele sfinte cu mizeriile tale.

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

A lua crucea si a-l urma pe drumul Golgotei este invitatia de a urma drumul suferintei, si aici nu exista nicio legatura cu dreptatea pentru ca nici Isus nu a murit pentru dreptate.
Isus predica Calea saraciei si a suferintei si cere sa se urmeze Legea lui Dumnezeu, adica Legea Torei, si in niciun caz decaloagele sale.
Biblia nu este hermeneutica ci este un text FURAT la care i s-a schimbat intelesul din religia naturala si s-a inlocuit intelesul original cu unul mincinos care slujeste unoi scop gresit care indeparteaza lumea de Legea lui Dumnezeu!
Nu dau doi bani pe acei "specialisti" care nu pot pricepe ca Biblia este un text FURAT de la o alta religie si completat cu minciuni pentru a sluji unei religii in care Diavolul este slavit ca Dumnezeu vezi 2 Tesaloniceni 2:4.
Un text furat si interpretat in mod mincinos este pangarit din start, eu nu fac decat sa arat acest adevar si eventual sa subliniez ca Biblia este un text pe care nici Isus si nici Dumnezeu nu i-l recomanda niciodata nimanui ...si probabil ca stiu ei de ce nu o fac!

| Kalla a răspuns:

"Nu judeca pe altii si uita-te in farfuria ta".Cam asa era cred. Oricum, nici tu nu esti apa de botez.
Suntem oameni, ispitele in ziua de azi sunt pretutindeni si ca orice om nu le putem controla. Uite eu sunt crestina dar ma intereseaza foarte mult demonologia.Alti sunt crestini dar injura si nu se duc la biserica.
Cat despre Torah (cartea sfanta a evreilor) ai dreptate.Eu am stiut mereu ca evreii sunt poporul Domnului.
O zi buna.

| dragos38 a răspuns:

Daca doriti s-a intelegeti ce a dorit Hristos de la oamenii, cititi Inteligenta Materiei Dumitru Constantin - Dulcan

| Ben00 a răspuns:

Cu punctele 1 si 2 nu esti in tema. La pct3 ai dreptul sa faci anumite reprosuri. Insa multi crestini, chiar daca nu te intereseaza aspectul, au urmat pilda vietii Sale, incepand cu apostolii Andrei, Ioan, Pavel, continuand cu sfintii Macarie, Marcu din Atena, Alexie, Ioan Colibasul, Parascheva, Xenia din Petersburg si terminand cu crestini din perioada comunista sau din zilele de astazi.

| Moisie explică (pentru Ben00):

Tu nici atat!
Vrei sa spui ca Isus s-a convertit inainte de moarte la crestinism?
Prezinta dovezi!
Sau crezi ca a recomandat cuiva sa citeasca Noul Testament?

| Florynake2012 a răspuns:

Deoarece in viata de azi nu se mai poate acest lucru decat cu foarte mult sacrificiu. Trebuie sa te rogi lui Dumnezeu cu foarte multa credinta si iubire trebuie sa-L iubesti mai mult de Domnul decat pe parintii tai. IIsus a spus cine iubeste mai mult pe mama si pa tata decat pe mine acela numa iubeste cu adevarat! Adevarul lui nu era scriptura Torei adevarul lui era in Dumnezeu Tata el in fiecare seara se urca pe munte si se ruga Tatalui Sau si dialoga cu El. Apostolii au scris Biblia pentru a afla noi ce a facut Mantuitorul la timpul Sau. Prima data Biblia a fost tradusa de anumite persoane in varsta in toate limbile pentru a fi inteleasa de noi. Daca vrei mai multe informatii legat despre acest lucru cumpara Studiul Noului Testamen si Studiul Vechiului Testament fiecare carte este in jur de 20 lei.

| Moisie explică (pentru Florynake2012):

Arui Dumnezeu se roaga crestinii, pentru ca religia lor nu vine de la niciun Dumnezeu, si sa nu-mi spui ca se roaga Dumnezeului religiei mozaice incalcandu-i Legea?