| Moisie a întrebat:

Daca Lucifer este Diavolul, atunci din ce cauza Isus se recunoaste ca fiind el Lucifer?( Luceafarul tradus in romana), asa cum vedem in Apocalipsa 22:16
Si din ce cauza biserica crestina l-a slavit pe Christos timp de peste 1000 de ani, cu numele de Lucifer, asa cum vedem confirmat si aici:http://ro.wikipedia.org/wiki/Lucifer

Răspuns Câştigător
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

O carte care prezinta originile omului, universului, si a vietii in general, este plina de metafore? pe bune? tu vezi carti istorice pline de metafore? carti de medicina cu metafore? sau de fizica? daca accepti ca e plina de metafore, atunci accepti si faptul ca e o carte de povesti atunci

39 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Moisie, schimbă-ţi obsesia, zău! Ne-ai disperat şi plictisit pe toţi. Sau crezi că zilnic site-ul îşi schimbă utilizatorii, de e nevoie să repeţi aceleaşi întrebări fără noimă ca un papagal?

| Moisie explică (pentru NOname):

Eu nu am repetat intrebarea ci am pus una asemanatoare din alta perspectiva, si te asigur ca o voi repeta pina cand cineva imi va raspunde argumentat la aceasta intrebare si nu doar prin atacuri la persoana. Daca esti in stare sa raspunzi tu, atunci raspunde, daca nu ...atunci ciocu mic si vezi de treburile tale.

| danay72 a răspuns:

Îl numeşte Biblia pe Satan Lucifer?
Numele Lucifer apare o singură dată în Scripturi, dar numai în anumite versiuni. De exemplu, Sânta Scriptură a Vechiului şi a noului Testamentu, 1874, redă Isaia 14:12 astfel: „Cum ai căzut din cer, Lucifere, fiu al aurorei!" (conform grafiei actuale).
Termenul ebraic tradus prin „Lucifer" înseamnă „cel ce străluceşte". Septuaginta foloseşte un cuvânt grecesc care înseamnă „cel ce aduce zorile". De aceea, unele traduceri redau termenul ebraic din original prin „steaua dimineţii" sau „Luceafăr". Dar Vulgata latină tradusă de Ieronim foloseşte cuvântul „Lucifer" (adică aducător de lumină), iar unele versiuni ale Bibliei s-au inspirat din această traducere, împrumutând şi ele termenul.
Însă cine este acest Lucifer? Expresia „cel ce străluceşte", sau „Lucifer", se găseşte în cuvintele profetice prin care Isaia le porunceşte israeliţilor să rostească un „proverb împotriva împăratului Babilonului". Astfel, această denumire apare în cuvintele proverbiale adresate în principal dinastiei babiloniene. Faptul că epitetul „stea strălucitoare" îi este atribuit unui om, nu unei creaturi spirituale, reiese în continuare şi din afirmaţia: „Ai fost aruncat în Locuinţa Morţilor". Locuinţa morţilor, sau Şeolul, este mormântul comun al omenirii, nu un domeniu al Diavolului. În plus, cei ce-l văd pe Lucifer adus în această stare întreabă: „Acesta este omul care făcea să se cutremure pământul?" Evident, „Lucifer" se referă la un om, nu la o creatură spirituală. — Isaia 14:4, 15, 16, sublinierea noastră.
Dar de ce este descrisă dinastia babiloniană în aceşti termeni preţioşi? Trebuie să înţelegem că regele Babilonului a fost numit „stea strălucitoare" numai după căderea sa, deci în sens ironic (Isaia 14:3). Plini de mândrie, regii babilonieni se considerau superiori semenilor lor. Această dinastie era atât de arogantă, încât se spune că regii ei se lăudau: „Mă voi sui până la ceruri, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de scaunul lui Dumnezeu [de stelele lui Dumnezeu, NW]; voi şedea pe muntele adunării, în adâncimile miazănoaptei;. . . voi fi ca Cel Prea Înalt". — Isaia 14:13, 14.
„Stelele lui Dumnezeu" sunt regii din linia regală a lui David (Numeri 24:17). Începând cu David, aceste ‘stele’ au domnit de pe muntele Sion. După ce Solomon a construit templul de la Ierusalim, cetatea a ajuns să fie numită Sion. Legământul Legii prevedea ca toţi bărbaţii israeliţi să călătorească la Sion de trei ori pe an. Astfel, Sionul a devenit „muntele adunării". Fiind hotărât să-i subjuge pe regii iudei şi să-i înlăture de pe muntele Sion, Nebucadneţar şi-a declarat intenţia de a se aşeza deasupra acestor ‘stele’. În loc să recunoască faptul că a obţinut victoria asupra acestor regi cu ajutorul lui Iehova, Nebucadneţar şi-a arogat cu îngâmfare meritul ce i se cuvenea lui Iehova. Aşadar, doar după ce dinastia babiloniană este doborâtă se vorbeşte în mod ironic despre ea ca despre o „stea strălucitoare".
Aroganţa conducătorilor babilonieni a reflectat cu certitudine atitudinea ‘dumnezeului acestui sistem de lucruri’, Satan Diavolul (2 Corinteni 4:4). Şi el tânjeşte după putere şi doreşte să fie mai presus de Iehova Dumnezeu. Dar în Biblie Satan nu este numit Lucifer.

| Moisie explică (pentru danay72):

1 Evident ca nu, ba din contra in Scriptura inspirata de Dumnezeu care se numeste Tanach si nu VT, Satan nu este Diavol ci ingerul de incredere a lui Dum, nezeu, lucrurile s-au schimbat in NT in care Dumnezeu est"dumnezeul veacului acesta" adica Dracu!
2 Pe mine nu ma intereseasa Septuaginta pentru ca prefer originalul si nu traducerea, si originalul de numeste Tanach, ca uite traducerile facute a proasta au ca si consecinta minciuna si zapacirea oamenilor.
3 Eu nu am contesta niciodata cu Lucifer este om, eu am contestat Dumnezeirea celui care se recunoiaste ca fiind Lucifer.
4 Ce scrie in 2 Corinteni ca si tot ceea ce scrie in Legea Noua a Diavolui, nu este decat propaganda diabolica, iar religia bazata pe Noul Testament al Diavolui, s-a dovedit a fi cea mai diabolica religie.
5 In concluzie evident ca Satan este un personaj pozitiv in scriptura inspirata de Dumnezeu in timp ce Lucifer este Diavolul, si asta reiese clar din Apocalipsa unde vedem cum Stapanul Iaduluii se recunoaste ca fiind Lucifer, adica falsul Christos, sau Christosul care NU a fost UNS niciodata, adica acel "christos" care NU este Christos ci este antichristul la care te inchini tu si toti crestinii numindu-l Dumnezeu.

| milan9 a răspuns:

Crezi ca daca esti de o religie NECRESTINA crezi ca asta iti da dreptul sa ofensezi atat de murdar crestinismul?

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă in realitate pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Daniel 7, 14 -"Şi Lui I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. Stăpânirea Lui este veşnică, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

| Moisie explică (pentru milan9):

Eu nu ofensez crestinismul cu nimic altceva decat cu versete din Biblia crestina, de ce nu te revolti pentru faptul ca biserica crestina l-a slavit timp de peste 1000 de ani pe Isus cu numele de Lucifer.
De ce nu te ofensezi pe cei care au scris Biblia si de ce te superi pe mine care doar o citez?

| milan9 a răspuns:

Acelasi Dumnezeu a lasat si cartile stramosilor tai in Vechiul Testament, si tot acelasi s-a revelat si prin mesajul incredintat noua prin SFÂNTA SCRIPTURA...

| Moisie explică (pentru milan9):

Ce tot debitezi? Care Vechi Testament ca Dumnezeu nu era pe moarte ca sa-si scrie testamentul, Dumnezeu a inspirat doar Tora, restul Tanachului a fost compilat de rabini si au trebuit sa fie canonizate tocmai ca NU au fost sfinte, asa ca voi care nu acceptati Tora, adica Legea lui Dumnezeu, vad ca urmati Legea Satanei
Dumnezeu a inspirat doar rabinii si a facut-o trimitand Duhul sau Sfant ca nu cumva sa-i fie gresit interpretata "inspiratia", iar voi crestinii care ati FURAT scriptura iudeilor, v-ati permis sa-i modificati intelesul si vindeti minciuni celor care nu inteleg nimic!

| milan9 a răspuns:

Biblia este PLINA DE METAFORE, si in consecinta, foarte usor pentru unele persoane sa scoata ABERATII CRUNTE, interpretari stranii ce arata ca nu au inteles nicioadata ce inseamna "valoare metaforica" a cuvintelor.

Fiul lui Dumnezeu mai este numit si "Luceafarul de dimineata" dar asta nu inseamna ca trebuie sa-L discutam pe Mantuitorul Hristos din punct de vedere astronomic... thinking

Este doar o metafora.

| Moisie explică (pentru milan9):

Si eu ma gandeam ca este o forma de exprimare a unui adevar folosind metafora.
Da Diavolul mai este denumit si Lucifer, sau Luceafarul de dimineata.
Aici nu vorbim de mantuitor pentru ca singurul mantuitor este Dumnezeu si de asta te poti convinge citind Isaia 43.11. aici am intrebat din ce cauza Christos isi spune singur Lucifer, si din ce cauza biserica crestina l-a slavit timp de peste 1000 de ani cu acest nume deci nu discutam despre "astronomie" ci despre numele lui Hristos

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Iti ascunzi intentiile necistite de calomniere in spatele unor false silogisme. Cauta in dictionar sensul cuvantelor "luceafar", si "metafora", reda-le eventual si aici pe TPU, si dup' aia mai vedem cine umblă cu cioara vopsită... sad

| Moisie explică (pentru milan9):

Ba din potriva, eu spun doar adevaruri pe care le pot demonstra cu versete biblice, si sa spui ca a rosti un adevar ar fi o intentie necinstita, dovedeste ca ai mari probleme de moralitate, Eu nu am de ce sa caut Luceafar pentru ca nu vorbim de astronomie, eu vorbeam de Lucifer, pentru ca Isus a fost slavit timp de peste 1000 de ani cu acest nume, cel de LUCIFER!
Si sa nu-mi spui mie ca aia cand se rugau lui Lucifer, faceau metafore sau jocuri de cuvinte.

| Moisie explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Bingo!
Nota 10 pentru acest raspuns!

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru milan9):

O carte care prezinta originile omului, universului, si a vietii in general, este plina de metafore? pe bune? tu vezi carti istorice pline de metafore? carti de medicina cu metafore? sau de fizica? daca accepti ca e plina de metafore, atunci accepti si faptul ca e o carte de povesti atunci

| milan9 a răspuns:

Deci cauta in dictionar sensul cuvantelor "luceafar", si "metafora", si dup' aia mai vedem cine blufeaza cu tot felul de aberatii...

Ai intentii necistite de calomniere a celor care nu sunt de aceeasi religie cu tine. thinking

Este o rusine si un act nedemn de o persoana umana. sad

| Moisie explică (pentru milan9):

Mai rusinos si mai nedemn este sa traiesti mintind si sa condamni adevarurile care sunt demonstrate, iar faptul ca biserica ta crestina, l-a slavit pe Isus cu numele de Lucifer timp de peste 1000 de ani, este un lucru demonstrat si binecunoscut de cei care se documenteaza, in loc sa creada asa a proasta!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cuvantul "luceafar" a fost folosit ca "metafora" in mai multe situatii, foarte diferite intre ele. A mai fost folosit si pentru un anume inger inainte ca acesta sa decada din treapta sa de vrednicie…

| Moisie explică (pentru milan9):

Na tu esti turc?
Noi aici nu vorbim de metafora cu luceafar ci de faptul ca Isus a fost slavit timp de 1000 de ani in absolut toate bisericile crestine, cu numele de lucifer, pai crezi tu ca toate bisericile crestine de pe planeta Terra se inchinau unei metafore?

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Este o minciuna fara cap si coada ceea ce spui tu. O minciuna care nici nu se poate clasifica...
Scriptura este de 2000 de ani si toate referirile la Fiul lui Dumnezeu au fost dintotdeauna aceleasi cu cele de azi. chiar si cuvintele Liturghiei de azi au ramas de aproape 1800 de ani aceleasi...
Singurul Mantuitor al Noului Testament este identificat in Vechiul Testament cu "Yahve". Numele cel mai frecvent folosit pentru Fiul lui Dumnezeu a fost dintotdeauna acela de "Mantuitor".

| Moisie explică (pentru milan9):

O fi miunciuna, dar nu am spus-o eu ci o spune chiar Isus si anume in Biblie.
Da, de cca 1800 de ani, adica de cand exista crestinismul. se minte intr-o\-una fara incetare.
Tahwe NU este Fiul lui Dumnezeu ci Dumnezxeu Tatal pe fiu i-l chema Yehoshua, si acest nume deformay in Isus, inseamna in traducere = Yahwe este Mantuitorul

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Iar in NOUL TESTAMENT singurul numit in mod obsesiv a fi "Mantuitor" este Fiul lui Dumnezeu...

| Moisie explică (pentru milan9):

Asa este! Problema este ca Noul Testament nu este inspirat de Dumnezeu, ci de Potrivnicu lui Dumnezeu, adica de Dracu si acel "matuitor" de care zici tu si NT mantuieste oamenii numai prin MOARTE ale carui chei le detine, impreuna cu cheile Imparatiei sale care este IADUL. Daca nu ma crezi vezi Apocalipsa 1:18 ca si eu de acolo am preluat ceea ce iti postez.

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Cine este SINGURUL care are putere asupra vietii si asupra mortii? DUMNEZEU.

| Moisie explică (pentru milan9):

Asupra vietii Dumnezeu ...si asupra mortii Dracu!
Acum nu contest faptul ca Dracu este pentru multi singurul Dumnezeu, si anume aceia care au o religie care considera ca Legea lui Dumnezeu este un GUNOI fata de inaltimea invaturilor Diavolului care singur isi spune Lucifer. Vezi Filipeni 3

| milan9 a răspuns:

Nu ai dat inca sensul cuvintelor "luceafar", si "metafora", asa ca lasa glumele astea de doi lei jumate...

| Moisie explică (pentru milan9):

Daca nu stii ce inseamna Luceafar, nu ai decat sa cauti in dictionar
Aici noi vorbim despre LUCIFER, si intrebarea era din ce cauza Isus Christos a fost slavit in bisericile crestine cu numele de Lucifer, si asta timp de peste 1000 de ani, dar mai sunt si astazi multi care il numesc asa, de ex. masonii!

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru Moisie):

Masonii? Deja e prea evident.laughing

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Biblia a fost tradusa de o infinitate de ori, de aici apar si confuziile

| Moisie explică (pentru PreaDulcePreaFin):

In toate traducerile amanuntul acesta este la fel, si asta de la inceputurile crestinismului din care vedem ca Isus a fost slavit cu numele de Lucifer inca de la inceputuri, asa ca nu este nicio confuzie, poate gasesti o alta explicatie...

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Vezi aici ce un alt punct de vedere cu privire la numele "Lucifer": http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/2002687?q=lucifer&p=par

O zi buna!

| Moisie explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Evident ca eu cunosc si acest aspect, si la fel de clar imi este si motivul pentru care parintele bisericii pe nume Origene l-a considerat pe Lucifer ca fiind Satan. Problema este motivul pentru care voi nu acceptati acest fapt?
Asta desi sunt multe argumente atat biblice cat si logice dar si istorie care duc catre aceasta concluzie.

| chakra8 a răspuns:

Incetisor...Lucifer este Diavolul inainte de a cadea in pacat, nu are a face cu Hristos.Nu poti compara materie pur divina cu entitate spirituala puternica doar cu suflu divin. Iisus "se recunoaste" din cauza faptului ca el a "cazut", spiritual, fireste, in Infern, dupa rastignire, pentru a "spala pacatele omenirii". Prin spalarea pacatului, El singur a devenit una cu pacatul, fiinta si nefiinta cazuta. Exact ca si Lucifer.

| Moisie explică (pentru chakra8):

Diavolul inainte de caderea in pacat? Care pacat si care Hristos?
Sau nu stii ca Hristos nu este un nume ci un atribut care inseamna UNSUL, si din Biblie nu rezulta cine este UNSUL si nici in ce functie a fost UNS.
Dar un singur lucru este adevarat, si anume ca NU isus este unsul, pentru ca Isus a fost uns doar cand facea tratamentul pentru hemoroizi!
Asa ca despre ce tot vorbesti fara sa stii nimic si o confunzi pe Tanda cu Manda?
Inainte de a deschide gura, mai intai vezi cum se traduce cuvantul Christos sau Mesia!

| chakra8 a răspuns (pentru Moisie):

Reluam, aici nu e vorba despre insemnatatea numelor, ci despre subiectivitate si gandiri personale, oricum Ego-ul fiecaruia distorsioneaza realitatea asta falsa.Pentru filosofie nu iti trebuie credinta, ci putere de intelegere.

| Moisie explică (pentru chakra8):

Si pentru a putea intelege ai nevoie de informatii bazate pe adevar si realitate si nu pe credinta a proasta!
Sau?

| chakra8 a răspuns (pentru Moisie):

Ateistii isi pot argumenta alegerile, credinciosii le sustin cu un singur argument universal valabil.Nu doresc sa ne certam dintr-o cauza puerila.

| Moisie explică (pentru chakra8):

Nu cumva acel "argument universal" este chiar credinta a proasta?
Nu de alta dar se stie ca Stiinta cu posibiitatile ei extraordinare de cercetare a realitatii nu a putut descoperi nimic din ceea ce cred credinciosii.
Sa fie asta un mare handicap al Stiintei ca nu poate dovedi existenta a ceva ce "stie" pina si baba Veta proasta si analfabeta satului?

| Mistic21 a răspuns:

De fapt scopul acestei intrebari este sa smintesti pe ceilalti. Si nici macar nu intelegi ca aceste ganduri pe care le ai nu sunt ale tale, ci vin de la diavol. Nu e de joaca.
Sfanta Scriptura este insuflata de Dumnezeu, prin lucrarea Duhului Sfant.A talmaci Scriptura fiecare dupa capul lui, este un pacat ce duce la ratacire. Uite asa s-au nascut eresurile, sectele.
Ia uite ce a spus Iisus;"Orice pacat si orice hula se va ierta oamenilor, dar hula impotriva Duhului nu se va ierta."

| Moisie explică (pentru Mistic21):

Dumnezeu a inspiraty scriptura numai RABINILOR de religie mozaica, iar crestinii doar au FURAT-o si o interpreteaza/rastalmacesc in mod mincinos.
Ce a spus Isus, trebuie sa te afecteze in primul rand pe tine pentru ca Isus nu s-a adresat crestinilor ci sectantilor sai de religie mozaica, asa ca voi crestii i-L huliti pe Dumnezeu cand spuneti ca umblat la curve si are un copi ldin flori

| Ungur_Valentin_1980 a răspuns:

Yehoshua nu se treaduce prin mantuirea lui Yahve ci mai degraba prin lacrima lui Yahve say cel ce il face pe Yahve sa planga