| aabaaab3278 a întrebat:

In Romania te poti converti la iudaism? Am auzit ca e foarte greu, care ar fi motivul?

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In iudaism se intra prin nastere, de obicei nu se admit convertiri la iudaism (desi cartea Rut din Biblie zice altfel). In schimb iudeii mesianici (citeste: crestini) evanghelizeaza lumea sa intre la ei.

| drutzix a răspuns:

Iudaismul e o religie rasiala. Adica e facuta de evrei pentru evrei.

| drutzix a răspuns:

Ps: Din acest motiv nu vezi evrei pe strada incercand sa atraga adepti. In mintea lor ei sunt poporul ales iar restul omenirii sunt niste prosti.

| bleakk a răspuns (pentru drutzix):

Crestinii ce sunt mai iubitori, ei macar incearca sa atraga oameni.

| cristinela4 a răspuns:

Te poți dacă vrei. E dificil deoarece România e o țară creștin-ortodoxă!

| aabaaab3278 explică (pentru cristinela4):

Cum? Am vazut ca ei nu accepta asa usor

| cristinela4 a răspuns:

Trebuie să întrebi o persoană deja convertită!