| anonim_4396 a întrebat:

Dacă ma împărtășesc primesc viata veșnică după moarte? Ajung în Rai atunci când va fi sa fie?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, doar îndeplinești un ritual bisericesc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e suficient, dar este un început.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa te împărtășești cu binecuvântarea preotului! Mântuirea e un lucru greu happy

| KovacsB a răspuns:

Sper doar sa nu nimeresc in acelasi loc cu cei ca tine.

| EestiSodalane a răspuns:

Da, dacă și stărui în pocăință pe lângă asta

| Whateverrr a răspuns:

Mântuirea, conform unicei Biblii pe care o avem cu toții, este prin credință în jertfa lui Hristos și prin pocăință.
Dacă vrei, îți caut și versetele.
Poți deocamdată să te gândești la Ioan 3:16.

| AngheleacuRares2009 a răspuns:

Salut! Referitor la mesajul pe care l-ai oferit:mântuirea nu se obtine așa ușor, nu spui că ai luat o linguriță de pâine cu vin, adică împărtășanie(euharistie). Mântuirea se oferă ultima data. Dumnezeu hotărăște daca omul e mântuit sau nu. Taina Sf.Impărtășanii pe care o primești la biserica, te curăță de păcatele tale.Adica trupul și sângele Mântuitorului pe care îl primești,dar înainte să te împărtășești,trebuie îndeplinită Taina Sf. Spovedanii,mă gândesc că știi de aceasta taină,dar vreau sa spun, ca sfat, că, atunci când te spovedești, nu trebuie ca tu să minți.Impartasind toate păcatele tale, duhovnicului, ele îți vor fii iertate.Cand omul mărturisește strâmb, este ca și cum, un om se duce la doctor, dar nu spune ce îl doare.Doctorul neștiind ce îl doare, nu îl poate vindeca.O seara buna sa ai!