| AvalohAlyn a întrebat:

Îmi doresc extrem de mult viata veșnică sau mantuirea după ce voi muri dar sper si ma rog mult sa mai trăiesc ceva ani.Cum pot sa o primesc? Ne vom reîntâlni cu părinții și bunicii acolo? Ce sa fac ca să fiu sigur ca o sa o primesc când voi pleca de aici?

4 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Primul lucru care este cel mai important este sa crezi in Dumnezeu, adica in sfanta Treime: Tatal, Fiul si Sfantul Duh!
Apoi traieste-ti viata cat de posibil poti pazind cele 10 porunci ale lui Dumnezeu!
Spovedeste-te des sa nu mori cu pacat de moarte pe suflet ca sa suferi mai putin in purgatoriu la curatarea pacatelor!

Asa poti fi sigur 1000% ca vei ajunge in rai si te vei intalni cu toti cei dragi care au murit inaintea ta, dar asta numai daca si ei au fost credinciosi...

| anonim_4396 a răspuns (pentru lpavel):

Sa sufere mai puțin în purgatoriu la curățarea păcatelor? Știi ca doar cât ești în viață ti se pot ierta păcatele, nu? După ce mori, gata, nu mai poți face nimic cu privire la mântuirea ta. Și ce este purgatoriul? Adică ce considerați voi ca este

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te vei întâlni acolo sus cu familia ta dacă ei au trăit cum a cerut Dumnezeu și dacă și tu o vei face pana la moartea ta. Ca să fii sigur ca vei ajunge în rai trebuie sa citesti Biblia și sa vezi ca ai împlinit condițiile cerute de Dumnezeu. Adică credința, pocăința și asa mai departe. Adică mântuirea e prin credință, prin har, nu prin fapte, deci nu trebuie sa facem anumite fapte ca să fim mântuiți. Problema este ca nu putem trăi în păcat și sa fim mântuiți, și nici nu putem sa încălcăm Biblia în mod conștient și constant și după sa ne așteptăm să ajungem în rai. Ce se cere de la noi e sa avem credință și sa cautam sa împlinim Biblia

| bookofknowledge a răspuns:

Nu e suficient sa faci fapte bune, si sa citesti, conform bibliei, ci sa crezi in Dumnezeu si acolo nu se refera a crede ca exista Dumnezeu, deoarece, apare un verset care face afirmatia ca si Dracii cred ca exista Dumnezeu, versetul se refera a renunta la totul pentru el, a fi gata sa dai totul pentru el, sa renunti la tot ceea ce te defineste, sa sa lupti cu tot ceea ce esti pentru a fii ceea ce el vrea, cu toata puterea ta.
Versetul din apocalipsa care spune de cei caldicei, se refera la cei care au credinta, dar nu au aceea pasiune focoasa, nu mai lupta cutoate fortele, si uite ce spune despre ei ( Ap:3:16big grinar, fiindcă ești căldicel, nici rece, nici în clocot, am să te vărs din gura Mea.)
rece este cel care nu vrea sa auda nimic despre cuvant, este cel care este impietrit la inima, si orice ar auzii, nu va baga la suflet, ci ar face mai degraba, orice ca sa dovedeasca opusul, chiar daca nu are sau nu are dovezi(va cauta intotdeauna dovezi impotriva), (e cel care uraste cuvantul, sau care se opreste la urechi si nu vrea sa asculte despre el, chiar daca nu neaparat vrea sa discute)
Cel in clocot este cel care se tine de credinta, si lupta cu toate puterile sa faca ceea ce vrea Dumnezeu, si chiar daca nu stie sa vorbeasca impotriva unui contraargument, va incerca sa gaseasca mai tarziu un argument, nu va ramane blocat, nu va sta statuie, intitdeauna cauta un motiv, si argument, pentru existanta lui Dumnezeu, si chiar daca nu cuata un motiv sau argument, ramane pus pe credinta(unii merg orbeste, ceea ce e destul de rau),
sa nu uitam de saduchei care erau oameni cu carte, omul nu trebuie sa mearga la biserica orbeste, trebuie sa cunoasca, si sa increde(cunoastere nu vine de la pastor, sau de la preot, daca mergi la 5 preoti ei o sa ti talmaceasca biblia in 5 moduri diferite, incerca odata, multi nu au citit biblia si s au dus pentru bani), daca vrei sa inveti ia biblia si invata, si mergi la biserica pentru a te ruga.
Matei 22 29:
Drept răspuns, Isus le-a zis: „Vă rătăciți! Pentru că nu cunoașteți nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu.