| razvan1558 a întrebat:

Daca ne tragem din Adam si Eva cum au aparut negrii? chinezii? etc

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Avea Eva niste vecini

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca toti cainii se trag din lupi, cum de exista chihuahua si dog german?

| RAY a răspuns:

Acum 35 minute | Nilsson a răspuns:
Daca nu ne tragem din Adam si Eva cum au aparut negrii, chinezii?
Din maimute?

omul si cimpanzeul au acelasi stramos comun, nu sa tras nimeni din maimute, asa cum caini nu sau tras din toti lupi, au existat mai multe specii de maimute cum exista si in prezent, nu toate speciile de maimute au devenit oamenii si nici toti lupi caini, nu are logica

https://www.youtube.com/watch?v=Y6XrydBxv7w

| DeyCj a răspuns:

Tot așa.Dar rasele de oameni sunt tot oameni numai că datorită zonelor globale unde locuiesc au suferit adaptări la condițiile climatice din zonele respective.De exemplu, negrii de asta au tenul închis la culoare, pentru a-i proteja de radiațiile solare de la, de exemplu, Ecuador.Chinezii tot așa.
Asta nu are legătură cu Biblia sau cu religia ci e un lucru mai mult decât evident.Și cei caucazieni(albi) de exemplu, dacă se expun soarelui devin negrii, asta pentru că așa e construit corpul uman.

| Nilsson a răspuns:

Daca nu ne tragem din Adam si Eva cum au aparut negrii, chinezii?
Din maimute? laughing

| Octavian199 a răspuns:

Buna intrebarea rolling on the floorGata, stiu. unul din copiii lui Noe a cazut de pe arca si Zeul evreu l-a blestemat sa fie negru, dar de chinezi nu zice nimic rolling on the floor

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Octavian199):

Eu ti-am mai spus sa incetezi in a mai fi natang, da tu continuii.

| Jay1 a răspuns:

Rasa negroidă a apărut în urma blestemului lui Noe către Canaan din Geneza 9:25Este adevărat că Egiptul şi prin extensie întreaga Africă mai este numită şi „ţara lui Ham" (Psamul 78:51), Ham fiind tatăl lui Canaan, dar îmi susţin punctul de vedere anterior: negrii nu au apărut în urma unui blestem. Atât evoluţionismul, cât şi creaţionismul, lăsând la o parte diferenţele de optică dintre ele, susţin că toţi oamenii au un strămoş comun, evolutia afirmă: Diferenţele între rase au apărut în acelaşi mod ca şi alte variaţii în tot felul de animale. Ele vor duce la divergenţe care ar duce în cele din urmă la evoluţia speciilor separate.
Când evoluţia a propus pentru prima dată o teorie a originilor, ea a fost aproape universal acceptată că explicaţie a apariţiei diferitor rase prin evoluţiei. Evoluţioniştii au aplicat mitul dezvoltarii progresive şi au concluzionat că rasa albă a fost punctul culminant al dezvoltării evolutive şi că alte rase umane au fost mai puţin evoluate. Acest lucru a fost alimentat, probabil, de dorinţa de a justifica atitudinea lor rasistă faţă de oamenii de culoare, mai ales că rasismul a fost folosit pentru a justifica sclavia.

Toţi oamenii sunt descendenţii lui Noe, care la rândul lui este un urmaş a lui Adam şi a Eva. Aceştia din urmă au fost creaţi direct de Dumnezeu în ziua a şasea a creaţiei:

„Apoi Dumnezeu a zis: „Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpânească peste peştii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pământul şi peste toate târâtoarele care se mişcă pe pământ." Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească şi parte femeiască i-a făcut." (Genesa 1:26-27)

După potop, au supravieţuit 8 oameni: Noe, soţia sa, cei trei fii a lui Noe cu soţiile lor.
În scurt timp după potop – Dumnezeu a încurcat limbile oamenilor şi aceştea s-au împrăştiat pe tot pământul.
Deci, informaţia genetică care o aveau Adam şi Eva a fost transmisă mai departe prin Noe şi urmaşii lui.
Culoarea pielii este dată de substanţa numită –melanina.
Melanina este prezentă în piele, păr, peri si membranele ochiului. Melanina determină culoarea pielii si dă irisului nuanţe întunecate.
La persoanele ce aparţin rasei caucaziene melanina aproape că nu se produce, din acest motiv culoarea pielii este albă, cu tentă rozovă, la persoanele de rasă negroidă celulele pielii produc multă melanină, pe când la celelalte rase – producerea melaninei este intermediară.

| NGheorghe a răspuns (pentru Jay1):

Toți oamenii sunt descendenții... nevestei... lui Noe. Și dacă luăm în considerare Gen 6:2 atunci există posibilitatea ca ea să aibă o genealogie foarte necunoscută.

| Marius992 a răspuns:

Prietene, codul genetic este aleatoriu. Acesta poate crea noi și noi variații în rândul speciilor. Așa cum vedem pretitundeni.
Dumnezeu a creat viața cu capacitatea de a se produce diversitate. Vedem o diversitate extrem de vastă în Creație.
Există și astăzi familii de oameni de culoare care au gemeni, unul alb ca laptele, celălalt negru.
Chinezii au apărut tot prin acest proces random al codului genetic. Oameni suntem toți, doar că suntem foarte diverși