| anonim_4396 a întrebat:

Daca noi apartinem lui Dumnezeu, atunci ce anume ar trebui sa facem in viata de zi cu zi ca sa il facem mandru? Ce trebuie facut pentru o stare buna sufleteasca?

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Trebuie sa facem binele si ne vom simti rasplatiti imediat.

| danay72 a răspuns:

Sa aplicam ceea ce ne cere prin intermediul Bibliei.Matei7:21-23

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sa iubim pe Dumnezeu mai mult decat orice si pe aproapele ca pe noi insine

| DDCC a răspuns:

Avem un dar de la Dumnezeu: conștiința.
Doar de el avem nevoie ca să știm dacă facem bine ori rău.
Însă e posibil ca nu toți să-l aibă sau să-l refuze.
Nu ne trebuie altceva.
În alte cuvinte stima de sine.

| bogdan1004 a răspuns:

Pai trebuie sa ne rugam pentru cei dragi, sa mergem Duminica la Sfintele Slujbe, sa facem fapte bune, sa nu incalcam cele 10 porunci

| Liviu4you a răspuns:

Trebuie sa cheltuim milioane de euro pentru catedrala indobitocirii neamului, nu pentru spitale, scoli, universitati, etc.; astfel vom avea si mai multi bani si vom dobandi viata vesnica iar dumnezeu va fi mandru de noi.

| Papillon09 a răspuns:

O stare buna sufleteasca ai atunci cand esti impacat cu tine insuti.
Impacarea cu tine insuti o poti avea doar avandu-L pe Dumnezeu in inima si mintea ta. Atunci cand Il ai pe El te simti asa de bine, si esti invincibil in tot ceea ce faci. Nu trebuie sa facem fapte iesite din comun pentru a-L face mandru. El este mandru de noi atunci cand vede ca Il iubim, ca ne comportam frumos cu cei din jur, atunci cand nu ne rusinam cu El, atunci cand invingem ispita, El este mandru de noi atunci cand chiar daca poate suntem abatuti cand vedem pe cineva si mai amarat decat noi ii zambim si ii aratam dragostea lui Dumnezeu care este in noi. Pentru faptele mici Dumnezeu este mandru de noi. Bineinteles ca si pentru cele mari dar nici pe cele mici nu le uita sau neglijeaza. happy
Daca ne comportam frumos, exact asa cum ne-a invatat El si il iubim este extrem de mandru de noi. El ne iubeste, dar asta nu inseamna ca trebuie sa Il suparam, desi ne iarta daca ii cerem. happy

| lucadaniel a răspuns:

Să facem faptele Duhului
„Căci voi, fraţilor, aţi fost chemaţi la libertate; numai să nu folosiţi libertatea ca prilej de a sluji trupului, ci slujiţi unul altuia prin iubire.
Căci toată Legea se cuprinde într-un singur cuvânt, în acesta: Iubeşte pe aproapele tău ca pe tine însuţi. Iar dacă vă muşcaţi unul pe altul şi vă mâncaţi, vedeţi să nu vă nimiciţi voi între voi.
Zic dar: În Duhul să umblaţi şi să nu împliniţi pofta trupului. Căci trupul pofteşte împotriva duhului, iar duhul împotriva trupului; căci acestea se împotrivesc unul altuia, ca să nu faceţi cele ce aţi voi. Iar de vă purtaţi în Duhul nu sunteţi sub Lege (adică legea Vechiului Testament).
Iar faptele trupului sunt cunoscute, şi ele sunt: adulter, desfrânare, necurăţie, destrăbălare, închinare la idoli, fermecătorie, vrajbe, certuri, zavistii, mânii, gâlcevi, dezbinări, eresuri, pizmuiri, ucideri, beţii, chefuri şi cele asemenea acestora, pe care vi le spun dinainte, precum dinainte v-am şi spus, că cei ce fac unele ca acestea nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu.
Iar roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credinţa, blândeţea, înfrânarea, curăţia; împotriva unora ca acestea nu este lege. Iar cei ce sunt ai lui Hristos Iisus şi-au răstignit trupul împreună cu patimile şi cu poftele.
Dacă trăim în Duhul, în Duhul să şi umblăm." Galateni 5, 13-25.