| SpoiledBrat a întrebat:

Dacă oamenii homo nu sunt acceptați de religie, cum reacționează părinții religioși când afla ca copiii lor sunt lgbt?

22 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Copii crescuti intr-un mediu religios de obicei nu aleg sa fie lgbt

| OmulRealist a răspuns (pentru mODIN):

Afirmația ta denotă prejudecăți și ignoranță față de realitatea complexă a identității LGBTQ+. Să discutăm clar și să aducem argumente științifice care să respingă ideea că orientarea sexuală este o alegere.

Studii de genetică și neuroștiințe au arătat că orientarea sexuală are o componentă biologică semnificativă. Factorii genetici și hormonali joacă un rol important în determinarea orientării sexuale, și nu este o chestiune de alegere.

Organizații precum American Psychological Association și World Health Organization au confirmat că orientarea sexuală nu este o alegere și că încercările de a schimba această orientare (prin "terapie de conversie") sunt dăunătoare și nu au nicio bază științifică.

Imaginile prin rezonanță magnetică au evidențiat diferențe în structura creierului între indivizii heterosexuali și cei cu orientare sexuală non-heterosexuală, oferind dovezi suplimentare că aceasta nu este o opțiune.

Comunitatea științifică recunoaște că stigmatizarea și discriminarea pot contribui la probleme de sănătate mentală în rândul persoanelor LGBTQ+. Nimeni nu își alege să facă față acestor provocări.

Orientarea sexuală este observată în toate culturile și societățile, indiferent de influența culturală sau religioasă. Aceasta susține ideea că este o componentă inherentă, nu o opțiune.

Afirmarea că LGBTQ+ este o alegere este un mit depășit, contrazis de studii și cercetări în domeniu. Este esențial să ne informăm și să ne schimbăm atitudinile bazate pe prejudecăți în fața realităților științifice.

| mODIN a răspuns (pentru OmulRealist):

Stiinta nu e un domeniu universal si unitar. E influentata in mare masura de cultura celor care desfasoara experimentele, de cine finanteaza experimentele, si de regulile si tabuurile culturale ale zonei unde se publica.

Pe deasupra, multi oameni nu realizeaza cat de usor este, de fapt, sa publici un studiu. Faptul ca acesta a fost publicat nu trebuie luat drept o dovada a unei descoperiri. Daca era asa, nu ar fi existat studii care sa sustina si sa infirme orice ipoteza imaginabila.

Sunt studii care afirma ca dieta vegana este cea mai sanatoasa. Sunt studii care afirma ca omul poate trai sanatos doar din produse animale, iar plantele ii dauneaza. Au amandoua dreptate?

De aceea, daca aduci in discutie studii din SUA, tara in care a devenit un tabuu extraordinar de mare sa te impotrivesti homosexualitatii, evident ca acelea vor sustine doar punctele de vedere care sustin opiniile lor culturale. Cercetatorii din Arabia Saudita au reusit sa le reproduca, in mod independent? Oare de ce "realitatile stiintifice" ale celor din alte culturi tind sa difere de ale noastre?

| OmulRealist a răspuns (pentru mODIN):

Manipulezi argumentele și încerci să pui sub semnul întrebării validitatea științei într-un mod lipsit de raționament. Faptul că știința nu e perfectă nu justifică niciun fel de prejudecăți homofobe sau discriminare. Ignori sutele de studii din diverse țări care susțin că orientarea sexuală nu este o alegere.

A sugera că știința este distorsionată de cultură și finanțare este o manipulare intelectuală slabă. Există standarde științifice și rigurozitate în metodologie pentru a evita influențele culturale. Ignoranța și intoleranța nu sunt alternative valide la cunoaștere și raționament științific. Este timpul să renunțăm la prejudecăți și să acceptăm realitatea susținută de dovezi concrete.

| mODIN a răspuns (pentru OmulRealist):

Da, exista acele standarde de care spui tu, si sunt aplicate diferit in functie de cultura?

Ignor eu oare "sutele" de studii din "diverse tari" care sustin ca nu e o alegere? Posibil. Ignori si tu sutele de alte studii din alte tari care contrazic aceste teori? Categoric

Iar cand spui "realitatea susținută de dovezi concrete", nu am cum sa nu presupun ca nu ai avut multe tangente cu lumea academica. Un cercetator serios si care isi respecta meseria nu va sustine vredata ca a descoperit adevarul prin studiile sale, decat daca este motivat politic.

| Xox0 a răspuns (pentru mODIN):

Da frate, studii din Arabia Sauditălaughing)) Maaama, acolo unde populația este restricționată de libertate, femeilor abia ca au drepturi și de vorbești împotriva sistemului ești pedepsit. Clar nu e îndoctrinare.

| Xox0 a răspuns (pentru mODIN):

A, și bărbații gay chiar se nasc așa, crezi sau nu, iar știința dovedește asta negru pe alb. Sunt animale gay… Asta cum mai explici?

| Xox0 a răspuns (pentru mODIN):

Depinde de om. Unii oameni își acceptă copilul, alții îl renegă.

| mODIN a răspuns (pentru Xox0):

"Clar nu e îndoctrinare" laughing
Si in vest unde ti se cere sa crezi ca un comportament fata de care toate culturile si religiile din istorie s-au opus e deodata acceptabi si in afara controlului celor care il practica? Asta nu mai e indoctrinare, e progres?

| mODIN a răspuns (pentru Xox0):

Stiinta nu dovedeste vreodata nimic negru pe alb. Sunt curente si moduri de gandire care se schimba constant. Iar legat de animale: cainele meu cand vede o patura, vre sa i-o traga. Ar trebui acum legalizata si casatoria intre om si patura, daca tot ne luam dupa ce fac animalele?

| Xox0 a răspuns (pentru mODIN):

Ce treaba are patura cu cainele? Daca cainele tau i-o trage altui caine, se pune deoarece la sfarsitul zilei e animal cum sunt si oamenii, iar atractia sexuala nu tine de noi. Uite in Japonia care pana la invadarea sa de catre Vest nu era constienta ca relatiile homo sunt taboo (google relatiile dintre samurai). Si la fel vorbim despre regii Angliei samd. Dar n-o sa iei in seama.
laughing)) "Stiinta nu dovedeste vreodata nimic negru pe alb"? Atunci cum explici antidoturile? Studiile la scara atomica si chiar si orientarea sexuala. Adica omul iti aduce in fata ceva si tu, care nu ai educatie in domeniu, spui ca nu-i adevarat? Astronomia ce mai e? Fizica? Chimia? Biologia? Deci toate astea sunt abureli. Ok. Check out.

| Xox0 a răspuns (pentru mODIN):

Si ca tot ai adus in discutie SUA. Pana nu s-a dovedit stiintific ca barbatii gay se nasc gay, nu au fost acceptati in societate.
Acum ce se intampla, da, sunt ideologii extremiste care se livreaza pe paine. Dar la baza tot relatiile hetero sunt majoritare si tot patriarhismul este la putere, asa ca teama de prezent si de viitor nu prea-si are rostul.

| mODIN a răspuns (pentru Xox0):

Bravo, ai dat doar exemple de domenii pline de teorii care se bat cap in cap laughing

"Adica omul iti aduce in fata ceva si tu, care nu ai educatie in domeniu, spui ca nu-i adevarat?" - Nu! Doar oamenii fara studii intr-un domeniu sustin ca o teorie e 100% adevarata. Vorbeste cu orice cercetator serios si o sa-ti povesteasca despre cat de fragile sunt aproape toate teoriile stiintifice.

| mODIN a răspuns (pentru Xox0):

"s-a dovedit stiintific ca barbatii gay se nasc gay" - cu asta chiar m-ai ucis laughing laughing Ia spune-mi care-i numele cercetatorului care a dovedit "stiintific" asta.

| Xox0 a răspuns (pentru mODIN):

Deci la tine un experiment la microscop e o teorie. Arata-mi tu "teorii" de ale tale unde oamenii de stiinta contrazic, in afara de aia din Arabia Saudita laughing

| Xox0 a răspuns (pentru mODIN):

Bai, omule, tu nici nu stii ce-i aia teorie, tu intelegi nivelul tau de ignoranta? Si mi-am adus aminte de un comentariu ce l-ai postat la intrebarea despre interviul lui Putin, cum ca Putin a invadat intr-adevar Ucraina pentru bietii rusi tratati naspa. Ce sa ma mai pun in gura cu tine si sa iti explic chestii? Traiesti intr-o bula din aia ignoranta rau! Sigur crezi ca Biden e radacina tuturor problemelor, oculta mondiala, cipuri in vaccinele COVID si 666 pe frunte. Adica... Chiar nu mai are sens continuarea discutiei.
Viata frumoasa!

| mODIN a răspuns (pentru Xox0):

"Tu nici nu stii ce-i aia teorie"

Iarta-ma daca sar la concluzii, dar asa e ca n-ai lucrat vreodata in domeniul academic sau n-ai publicat vreodata o lucrare scrisa de tine? laughing

| Xox0 a răspuns (pentru mODIN):

Păi nu știi conceptul de teorie din moment ce la tine creațiile științifice sunt teorii.

| mODIN a răspuns (pentru Xox0):

Ce stiu e ca daca publici un studiu nu e chiar asa mare branza. Poti gasi studii care sa sustina orice punct de vedere ai putea avea. Sa sustii ca a dovedit stiinta ca te nasti pe invers e absolut absurd. Ma indoiesc si ca exista vreun studiu care chiar sa faca afirmatia asta, cu atat mai putin sa o si dovedeasca. Increderea asta de ordin religios fata de "studii stiintifice" nu vine decat de la cei care nu au avut vreodata contact cu asa un domeniu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MODIN
O fi platforma sau mi-ai dat block, caci nu-ti vad raspunsurile.
Nu sunt de acord cu ideologie extremista progresista, dar fiecare om e liber sa faca ce vrea.

| mODIN a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa faca ce vrea, atata timp cat nu dauneaza societatii sau altora, de acord.

| EestiSodalane a răspuns:

Nu e vorba ca nu sunt acceptati de religie...
Bineinteles ca sunt acceptati de religie, oricine e acceptat daca vrea, oricat de mare i-ar fi pacatul. Dar dacă nu lupta activ impotriva sodomiei vrand sa se pocăiască atunci e imposibil sa duca o viata crestineasca. Asta-i valabil pentru orice patima gravă. Și asta nu e o regula speciala pentru homosexuali. Nici heterosexualii nu pot trai o viata crestina daca sunt desfranati.