| anonim_4396 a întrebat:

Daca un barbat s-ar abtine mereu de la sex, chiar daca s-ar excita,el ar fi in cautarea sufletului pereche si s-ar abtine mereu, acest tip de barbat, ar avea un trup sanatos? dar sufletul?

8 răspunsuri:
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Starea naturala nu este abstinenta.

| Kalla a răspuns:

Daca o persoana are nevoie de sex neaparat inseamna ca sufletul sau nu este liber de nevoile pamantesti.Ca sufletul sa fie pur si liber trebuie sa stie sa renunte cu usurinta la asa ceva.
E ca drogurile. Daca poti sa te opresti cand vrei inseamna ca esti liber. Daca nu poti sa le indepartezi din viata ta atunci esti dipendent de ele.Numai ai tu controlul asupra vietii tale ci drogurile.
Biblia zice asa si despre mancare.Noi mancam ca sa traim, nu traim ca sa mancam.
Cu asta nu vreau sa spun ca nu trebuie sa facem sex.Important este sa stii sa te abtii si sa astepti persoana potrivita pentru ca asa e mai sanatos si mai bine atat pentru corp cat si pentru suflet.

| doctorandus a răspuns:

Lipsa ejacularii duce la probleme de sanatate, vezi de ex. ce scrie despre boala preotului pe http://www.ellenwhiteexposed.com/rom/criticc.htm

| FucktheSystem a răspuns:

Nu, lipsa de sex nu este deloc sănătoasă și este absurd în zilele noastre să te păstrezi până la căsătorie. Pe vremea când a fost scrisă Biblia căsătoria se făcea la vârste mult mai mici, exact când și corpul devenea pregătit pentru așa ceva, acum cum oamenii se căsătoresc după ce își fac un rost în viață, să zicem după 25 de ani, normal că nu e sănătos să aștepți atâta.

Citește asta:
http://www.doctorulzilei.ro/......-prostata/

Ca să îți faci o idee de ce nu e sănătos să te iei după o carte veche de 2000 de ani.

| Delmoniko a răspuns:

Foarte simplu. Pentru trup e chiar nesanatos. De ce sa astepti? Iar pentru suflet? Care suflet? Exista vreo dovada stiintifica in acest sens?

| oprescudorin11 a răspuns:

Nimeni nu se abtine de la sex, caci asa a randuit Dumnezeu. Daca gaseste supterfugii, e acelasi lucru.Chiar e o tampenie! Doar sfintii si mai ales ingerii o fac din rugaciune, trup neamplinit, etc. ca sa vorbim eufemistic. Exprimarea sexului se face cu sau fara val.

| AndreiCosmin2 a răspuns:

Ar fi bine sa nu se excite si cum? sa nu se uite..simplu.Daca chiar vrea sex inseamna ca trebuie sa se elibereze de placerile pamantesti ca cele din Cer sunt mult mai bune caci acolo este o vesnicie placere.(nu ma refeream la sex)cand faci sex simti ceva cateva minute dupa se duce, asa sunt placerile pamantesti.

| demonangel37 a răspuns:

Mi se pare o persoana care vrea sa respecte persoana pe care o iubeste si asteapta persoana potrivita fara sa faca adulter si sufletu este curat din moment ce nu a pacatuit si a rezistat tentatiei si a asteptat persoana potrivita si eu una apreciez acesti oameni si dupa ce isi va gasi persoana potrivita vum se psune la ortodoxi dupa casatorie fiind impreuna pot face si sex