| INTERMED1 a întrebat:

Dati-mi cateva exemple de ce biserica este o afacere

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Găseşti multiple exemple aici, atât în întrebare, cât şi în răspunsuri:
http://www.tpu.ro/......aniei-are/

| milan9 a răspuns:

Depinde de intentia pe care o ai tu cel care pui intrebarea. Daca tu nu crezi in Dumnezeu, atunci probabil nu vei accepta in privinta Bisericii importanta pe care i-a dat-o chiar Dumnezeu:

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU DEFECT, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

 „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

| milan9 a răspuns:

Nu este o afacere ci doar o misiune (iar cei care fac acest pas pentru alte scopuri nu sunt altceva decat cei mai mari dusmani ai propriei lor credinte).

Statul nu oferă decât 40% salariul BRUT al preoţilor, bani care rămân fie tot la stat (pentru toate cheltuielile referitoare la asigurarea de sănătate, impozit, pensie, etc) fie la Episcopie (pentru volumul de cărţi şi reviste care le este destinat lor dar pe care nu îl pot vinde, nu îl pot valorifica... sau pentru taxele faţă de aceasta).

Sincer să-ţi spun, cel puţin în regiunea din care sunt, sunt luni in care unii preoti nu primesc nimic, şi mai mult decât atât, au de achitat din banii lor ceea ce trebuie să revină asigurărilor de sănătate, pensiei, impozitului...

Ce se mai poate spune de situaţia marii majorităţi a preoţilor din mediul rural care au parohii sărace formate din câteva zeci de familii?

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Nu este o afacere ci doar o misiune..."

Singura misiune a ei, este de a face bani de pe urma prostiei si credulitatii oamenilor.

| milan9 a răspuns:

Daca "elementul uman" poate gresi (persoane care pot asculta invataturile Bisericii sau le pot calca in picioare) in schimb, "elemntul divin" al Bisericii ii confera acesteia stabilitate si lipsa de greseala in privinta inataturilor:

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| Holiday a răspuns:

Detine spalatorie de haine cu circuit deschis si spalatul hainelor contra cost.

http://www.realitatea.net/......63294.html

| Alcyon a răspuns:

Totul pe lumea asta, se poate transforma intr-o afacere. Asa-s oamenii facuti.

| rapp2020 a răspuns:

Nu-mi place sa acuz o religie sau ceva, dar o parere fara o invinovatire asupra unei religi ar fi, ca in unele biserici se vand lumanari, icontie mai tot ce face preotul o face pe banii.nu cred ca asta e calea corecta a unui crestin sa faca TOTUL ce tine de religie pe banii.

| Lothar a răspuns:

Nu toate sunt o afacere, dar se castiga multi bani pe urma ei
Ca preot trebuie sa dai o suma de bani patriarhiei (cred ca lunar), ca preot te duci cu botezul, cu icoana sau cu ce se mai duc astia si iti mai baga lumea bani in buzunar, o nunta, un botez, o inmormantare (astea-s destul de scumpe)
Deci este o afacere deoarece faci bani frumosi pe urma ei

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Lothar):

Atoatestiutorule!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Lothar):

Poate cea catolica, nu cea ortodoxa

| Lothar a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu stiu chiar tot..de exemplu nu stiu de ce ma contrazici
Nu o sa dau un sfat niciodata daca nu sunt 100% convins de el
Oamenii pe care ii respect sunt calugarii sau oamenii care au mers in munti, unii preoti sunt oameni buni, dar prea putini
Ortodoxa.
Va recomand filmul Ostrov

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Lothar):

L-am vazut de cateva ori, multumesc de recomandare, sa stii ca sunt multe biserici sarace, am rude preoti si le stiu situatia; nu uita ca si preotii intai sunt oameni si sunt supusi greselilor

| Lothar a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu am zis ca nu sunt.
Daca ai vazut filmul atunci imi dai dreptate

| Mechanix a răspuns:

Fac concurență băncilor.

http://www.mediafax.ro/......eo-8032955

| CarlSagan a răspuns:

Trebuie sa fii idiot ca sa nu-ti dai seama ca biserica e o afacere.Fii serios! bine ca nu ceri exemple de ce e gravitatia adevarata.Realitatea vorbeste de la sine!