| dany1988122 a întrebat:

De ce Barbosul a ales jertfa lui Abel, in locul jertfei lui Cain?

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca religia iudaica are radacini in alte religii mai vechi si considerate acum păgâne, in care zeii prefersu sacrificiile de finte vii, cu sange.

| oykoj98 a răspuns:

Pentru că sacrificiul animal te cotă, este o jertfă adusă cu toată inima. Una este să arunci niște legume pe foc pe care doar le-ai udat un pic și au crescut de la sine, și alta să ți în brațe un mielușel drăgălaș pe care te-ai chinuit să îl crești și să îl păzești pănă la maturitate și să alegi să îl înjunghii declarându-I lui Dumnezeu că El înseamnă mai mult pentru tine decât acel animal. Pe Abel l-a costat jertfa, pe Cain nu. Abel a dat-o cu toată inima, Cain cu indiferență.

| dany1988122 explică (pentru oykoj98):

De ce crestea Abel animale? Si cine a respectat ce a zis Barbosul? Ma refer la alimentatie