| anonim_4396 a întrebat:

De ce a zis Moise ca tatal sau a fost un Arameu (Deut. 26:5)? Erau evreii descendenti ai lui Aram?; acel Aram mentionat in celebra spita a neamurilor.

2 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dacă ai o Biblie cu referințe vei vedea ca acest verset te trimite la Geneza28:5,unde se spune:,, 5Astfel, Isaac l-a trimis pe Iacob, iar el a plecat în Padan-Aram, la Laban, fiul lui Betuel, sirianul, fratele Rebecăi, mama lui Iacob şi a lui Esau.,,

| minrest a răspuns (pentru danay72):

Daca treci prin Padan Aram nu devii arameu; nu iti apare brusc in cap limba si cultura arameeana, nu ti se transforma toti stramosii in arameeni. Poti intelege asta? Deasemenea, Laban, unchiul lui Iacov, era originar tot din Ur; nu era nici el arameean sau arameu.