| AvalohAlyn a întrebat:

De ce ar trebui sa citesc sau de ce ar trebui sa citim Biblia? E o carte atat de veche.

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Cu toate ca, personal nu am un respect profund fata de preoti, biserica, icoane, moaste etc. Biblia mi se pare o carte cel putin interesanta. Foarte multe detalii ( precum potopul ) sunt corecte, chiar daca sunt putin* exagerate. Tine cont totusi ca Biblia a fost scrisa de oameni ( chiar daca presupunem ca Biblia este "cuvantul domnului", tot un om a pus-o pe foaie ), iar mintea oamenilor e foarte usor manipulabila de imaginatie, traditii, societate, etc. Biblia a trecut dint-o generatie la alta pe o vreme cand nu existau xeroxuri, deci fara indoiala are cateva greseli. Dar in mare, Biblia are dreptate. Nu cred ca religia ar trebui sa fie "dusmana" stiintei. Ambele ne ajuta sa intelegem lumea si sa raspundem la intrebari, dar in moduri diferite.

Tocmai faptul ca Biblia e o carte atat de veche ma fascineaza. Cum au reusit persoanele de pe vremea aceea sa scrie despre acele evenimente, fara aparate sofisticate, fara prea multa cercetare si fara o intelegere stiintifica prea dezvoltata?

| Superior a răspuns (pentru PainTech):

Un raspuns extraordinar.

8 răspunsuri:
| Nilsson a răspuns:

Orice pasionat de literatura ar trebui sa inceapa cu cea mai populara carte din istorie.
Merita citita pentru ca in ea gasim cuvintele lui Dumnezeu adresate oamenilor, chiar daca de multe ori nu sunt placute, sunt spre indreptarea si avertizarea noastra.

| unvecin a răspuns:

Răspunsul în dă Isus:

"Este scris: "Omul nu trăiește numai cu pâine, ci cu orice cuvânt care iese din gura lui Dumnezeu."" (Matei 4:4)

Așa cum pentru corp ai nevoie de hrană ca să trăiești, ai nevoie de hrană și pentru minte / suflet ca să trăiești latura spirituală a vieții.

Apostolul Pavel vorbind lui Timotei, dădea de asemenea un răspuns: „din pruncie cunoști Sfintele Scripturi, care pot să-ți dea înțelepciunea care duce la mântuire, prin credința în Hristos Isus.
Toata Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos ca să învețe, să mustre, să îndrepte, să dea înțelepciune în neprihănire, pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit și cu totul destoinic pentru orice lucrare bună." (2 Timotei 3:15-17)

Și vorbea aici despre Vechiul Testament (care era scris în momentul respectiv) și pe care Timotei îl cunoștea din pruncie. Cu atât mai mult Noul Testament care ni-L descoperă pe Isus și împlinirea profețiilor Vechiului Testament ne este călăuzire pentru mântuire. Dacă citești Biblia o să găsești că va fi un Nou Pământ fără suferință unde vor trăi cei mântuiți din păcat. Calea ca să ajungem acolo e planul de mântuire pe care îl găsești în Biblie.

„Strâng cuvântul Tău în inima mea, ca să nu păcătuiesc împotriva Ta!" (Psalmii 119:11)

„Cuvântul Tău este o candelă pentru picioarele mele și o lumină pe cărarea mea." (Psalmii 119:105)

„Sfințește-i prin adevărul Tău: Cuvântul Tău este adevărul." (Ioan 17:17)

Da, poți citi multe alte cărți. Dar Biblia e cartea care te învață să trăiești sfânt înaintea lui Dumnezeu și îți promite o veșnicie fără suferință dacă urmezi Calea.

„Isus i-a zis: "Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine." (Ioan 14:6)

| BeSmart17 a răspuns:

E o carte plina de adevaruri! Nu trebuie neaparat sa o citesti numai ca e bine pentru tine sa stii cat mai multe.o seara buna

Răspuns utilizator avertizat
| elena97890 a răspuns:

Nu te pune nimeni, desi eu nu am nicio legatura cu nicio religie, m.a mancat curiozitatea si am citit o data cateva pagini, erau cu niste reguli sfinte pe care le incarca orice crestin ortodox, asta ma face sa ma intrebi daca astia care se mandresc cu religia lor au citit vreodata biblia. Daca esti chiar asa de plictisit citeste.o ca mai vezi ce gandeau oamenii cand au scris.o

| Snak1998 a răspuns:

Nu te obliga nimeni sa citesti Biblia, o citesti daca vrei tu.

| Snak1998 a răspuns:

Trebuie sa fii destul de "luminat la minte" sa intelegi Biblia. Si mie imi plac unele parti, totusi sunt prea prost si nu se prinde nimic de mine. In principiu e scrisa de doua tipuri de oameni: cei care au vazut si au scris despre ce au vazut( de exemplu evanghelistii, au trait cu Iisus, au vazut cum a fost rastignit, au scris despre el), si cei care cumva, cu vazut, mai bine zis le-a aratat Dumnezeu anumite evenimente, sau le-a vorbit, sau le-a spus sa scrie tocmai pentru ca generatiile viitoare sa vada, sa fim aparati de anumite pericole, sau sa stim mai multe despre rai si iad, etc. Nu mai zic ca in Vechiul Testament sunt scrise lucruri demonstrate stintific, doar ca metaforice si greu de inteles.