| AVAAVA a întrebat:

De ce cauta ateii argumente împotriva existenței lu Dumnezeu?
Cu ce îi ajută?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

De cateva minute ma gandesc daca sa dau un raspuns complex, sau unul din doua vorbe.
Am ales a doua varianta:
De prosti.
Ateii militanti de pe TPU care cauta astfel de "argumente", o fac fix de cele doua vorbe de mai sus.
Prin asta, isi sustin cumva, ideologia.
Atei cu mult mai inteligenti si cunoscuti decat userii TPU, ca: Dawkins, Krauss, Harris, Hendrikse, Weinberg, etc, accepta ideea ca Dumnezeu este un concept, o traire, un proces care are loc prin, si intre credinciosi.
Reductia divinului printr-o traire interna, la un concept, e oricum mai cuminte decat datul cu, pardon, coorul de pamant pe un site, ca sa... nimic!
Asta rezolva cei care scriu tomuri de raspunsuri si pun intrebari tampite: Nimic. big grin

30 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Simt nevoia sa isi demonstreze ca nu exista nimeni indreptatit sa le ceara socoteala pentru alegerile din viata lor.

| RAY a răspuns (pentru ania):

Iar vorbim de moralitate mai Ania,eu nu am văzut propaganda atee precum o fac creștini care au omorat milioane de oameni pentru religia lor chiar si acel razboi intre catolici si protestanti in care au murit milioane,crestini se omorau intre ei,atei nu au facut un razboi pentru ateism, hitler era catolic spriinjit de biserica catolica, stalin era sa devina preot, marx a fost in tineretul catolic, faza e ca in mintea voastra cine nu e crestin e ateu, stalin era deist si credea intr-un dz la fel si alti mao ala credea in alti zeii, nici ceasca nu era

| AVAAVA explică (pentru RAY):

Bați câmpii rău de tot.
Cine ești tu sa judeci ce este drept și ce nu?
Ai stat tu la masa cu Hitler și ți-a spus ca este catolic?
Catolicismul și protestanții au un trecut sângeros, este adevărat. Crestinismul adevărat exista doar în Biserica Apostolică Ortodoxă De Răsărit, restul au hotărât sa protesteze împotriva Sfintei Tradiții Apostolice. În numele Ortodoxiei nu s-au făcut crime, iar prelați/clerici care au instigat la violenta au fost caterisit, pentru ca pilonul învățăturii, esența, Ortodoxiei este Iubirea, in numele căreia au murit mulți martiri.

| RAY a răspuns (pentru AVAAVA):

Când ești idiot ai nevoie de confirmare sa inteleg

| RAY a răspuns:

Dar creștini nu au cautat argumente impotriva celor care nu credeau in iisus? crestini macelareau popoare intregi care nu se converteau la crestinism,vorbim de Australia,america de nord,sud, india,china,asia,africa, milioane de oameni omorati si sclavi, crestinismul a fost mereu raul pe acest pamant si in prezent, au distrus culturi, traditi, citeste istoria

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru RAY):

Nu crestinismul a facut asta, ci unii care se credeau crestini, dar nu intelegeau crestinismul.Ideea de baza a crestinismului este "Iubeste-l pe aproapele tau ca pe tine insuti".Ce au facut unii "crestini", e greseala lor.

| RAY a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Te ai pocait cu ideea ca gasesti o virgina

| AVAAVA explică (pentru RAY):

Cunosc istoria scrisa a creștinismului.
"Creștinii" de care tu vorbești, cei care "macelareau popoare " în numele religiei, nu trăiau adevăratul creștinism, nu cunoșteau cuvântul revelat ai nu făceau parte din Biserica Primara care a supraviețuit Nealterata în Biserica Ortodoxă De Răsărit. Inchiziția a fost sub tutela Papista.
Iisus Hristos a propovăduit iubirea aproapelui și urmarea lui Iisus chiar cu prețul vieții.Asta au făcut și o fac în continuare cei care trăiesc Ortodoxia.
Cât vine vorba despre tradiții distruse, Raul făcut este de asa zișii creștini, lupii îmbrăcați în haine de oaie, mai exact sectarismul. Aceștia, sub identitatea creștinismului, arunca cu noroi în tot ce înseamnă tradiție.
Pentru ei, până și Sfânta Tradiția este o urâciune.Acestia se bazează pe un singur verset din Biblie, unde Iisus Hristos spune ca Urăște Tradițiile noastre. Dar, Iisus Hristos se refera la Tradiția omeneasca care prin natura ei îndepărtează pe om de la Dumnezeu. Sub acest steag fals al creștinismului, acești iudeomasoni, dau în tradiția Apostolică, desființand tainele, aruncând cu Vorbe murdare asupra Darurilor creștine(iconografie, cultul moaștelor, cinstirea Sfinților și a Sfintei Cruci). Ei știu(capii lor, nu cei spălați pe creier), ca o tara care își uita tradiția, isi pierde identitatea.
Neamul romanesc, si-a aparat pana de curând identitatea cu prețul vieții. Încă mai avem creștini ortodoxi adevărați care își iubesc patria și credința, dar mulți au fost molipsiti de "învățăturile străine cele de multe feluri", asa cum spunea apostolul Pavel. Au îmbrățișat modernismul care vine la pachet cu concepte noi despre Divinitate, punându-i la zid pe părinții primelor veacuri, care au păzit predania moștenită de la Apostoli.
Nu exista nici măcar un singur argument logic care sa stea împotriva dogmei Creștine, care a luat naștere prin tâlcuirea Sfintei Scripturi, deoarece Promisiunea Lui Iisus a fost ca va fi cu Biseica Lui de la început pana la Sfârșit.
Asta nu înseamnă că În Ortodoxie nu sunt nereguli, deoarece Biserica Lui Hristos de pe Pamant este formata și din păcătoși chemați la pocăință, acestea sunt oile pierdute, pentru care Iisus a venit. Biserica în schimb este infailibila, avad-ul ca și cap pe Iisus Hristos.
La catolici Papa(un om) este infailibil, motiv pentru care Ortodoxia nu va accepta niciodată unirea cu ei. Biserica Ortodoxă, nu aleargă după protestanți ori catolici să-i convingă sa revină la ortodoxie, dar ii așteaptă cu bratele deschise sa vina benevol.

| RAY a răspuns (pentru AVAAVA):

In biblie sunt destule legi care le datea dreptate acelor persoane, omorati vrajitori, atei, homosexuali si lista poate continua

| AVAAVA explică (pentru RAY):

Îți înțeleg judecata ta, dar nu pot sa fiu de acord cu ea. Este adevărat, Biblia conține îndemnuri împotriva păcatului de orice natura, iar în Vechiul Testament regăsim chiar și anumite legi, care fac parte din legea MOzaica, în contradicție totala cu învățătura lui Iisus.
Iisus Hristos însă le-a desființat,facand legea desăvârșită.
Vechiul Testament este foarte greu de înțeles pentru un mirean la început de studiu. Eu îți voi sintetiza pe scurt câteva aspecte care par în antiteza.
La prima vedere, legea MOzaica pare făcută de alt Dumnezeu,nu de Dumnezeul Noului Testament, drept pentru care au și apărut ruptiri/secte care resping Vechiul Testament.
Vechiul Testament este format din niște scrieri canonice care vestesc prin Prooroci despre Noul Testament. Legea MOzaica a fost data strict pentru Poporul Evreu, fiind o lege nedasavarsita, din motivul ca omul căzut în păcatul Adamic nu putea primi o lege desăvârșită, ea era ziditoare, adică premergătoare legii desăvârșite.
Isus Hristos Fiul Lui Dumnezeu,ca și parte din Trinitatea vesnica mai înainte de timp, a luat păcatul lumii asupra Sa pentru a ne da noua posibilitatea veșniciei în Comuniune cu Dumnezeu. Pentru acesta, omul trebuie respecte Legea Lui Hristos,urmand calea pocăinței.
Ca să înțelegi mai bine desăvârșirea la care suntem chemați,îți voi relata o realitate Biblica mai puțin discutata,care puncteaza mai multe neînțelesuri umane.
Adam, înainte de păcat, a fost parte dintr-o creație pe care Dumnezeu a numit-o bună. Aici mulți se arunca în a Îl judeca pe Dumnezeu,mai cu seama Filozofii atei,care spun ca Adam nu avea voie sa păcătuiască din simplul motiv ca a fost făcut Bun.
Ce nu înțeleg ei, este ca Bun nu înseamnă și desăvârșit.
Adam, avea interzis accesul la pomul cunoașterii Binelui și Râului. Dumnezeu, în judecata Lui fără cusur, a impus niște reguli în Eden, pentru a da prilejul creșterii Spirituale a creației Sale. Cu siguranță, după o perioada de timp,dacă Adam "postea", și nu manca din singurul lucru interzis, primea și acest dar al cunoașterii Binelui și râului.
Iisus Hristos din iubire fără de creație, a mai dat o șansă omului, dar pentru aceasta trebuie sa ne învingem patimile.
Postul rânduit de Biseica Ortodoxă, are logica și din aceasta perspectiva Adamica.
Este adevărat, Iisus Hristos a spus ca nu ne mântuim prin ceea ce băgăm în gura, ci prin ceea ce scoatem, dar sa nu uitam ca El a ținut Post. Prin post și rugăciune, prin tăierea poftelor, omul capătă putere sa lupte împotriva poftelor care duc lac patimie. Nu postul în sine ne mantuie, dar ne ajuta sa ne mantuim, este un mijloc de ajutorare, că și rugăciunea.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru AVAAVA):

``...Cunosc istoria scrisa a creștinismului.
"Creștinii" de care tu vorbești, cei care "macelareau popoare " în numele religiei, nu trăiau adevăratul creștinism, nu cunoșteau cuvântul revelat ai >>>>>>.1.>>>> nu făceau parte din Biserica Primara care a supraviețuit Nealterata în Biserica Ortodoxă De Răsărit. Inchiziția a fost sub tutela Papista.
Iisus Hristos a propovăduit iubirea aproapelui și urmarea lui Iisus chiar cu prețul vieții.>>>>>>.2.>>>>>>>>Asta au făcut și o fac în continuare cei care trăiesc Ortodoxia.
Cât vine vorba despre tradiții distruse, >>>>>>>.3.>>>Raul făcut este de asa zișii creștini, lupii îmbrăcați în haine de oaie, mai exact sectarismul. Aceștia, sub identitatea creștinismului, arunca cu noroi în tot ce înseamnă tradiție.
Pentru ei, până și Sfânta Tradiția este o urâciune.>>>>>>>>>>.4.>>>>> Acestia se bazează pe un singur verset din Biblie, unde Iisus Hristos spune ca Urăște Tradițiile noastre. Dar, Iisus Hristos se refera la Tradiția omeneasca care prin natura ei îndepărtează pe om de la Dumnezeu. Sub acest steag fals al creștinismului, acești iudeomasoni, dau în tradiția Apostolică, desființand tainele, >>>>>>.5.>>>> aruncând cu Vorbe murdare asupra Darurilor creștine(iconografie, cultul moaștelor, cinstirea Sfinților și a Sfintei Cruci). Ei știu(capii lor, nu cei spălați pe creier), ca o tara care își uita tradiția, isi pierde identitatea.
Neamul romanesc, si-a aparat pana de curând identitatea cu prețul vieții. Încă mai avem creștini ortodoxi adevărați care își iubesc patria și credința, dar mulți au fost molipsiti de "învățăturile străine cele de multe feluri", asa cum spunea apostolul Pavel. Au îmbrățișat modernismul care vine la pachet cu concepte noi despre Divinitate, punându-i la zid pe părinții primelor veacuri, care au păzit predania moștenită de la Apostoli.
Nu exista nici măcar un singur argument logic care sa stea împotriva dogmei Creștine, care a luat naștere prin tâlcuirea Sfintei Scripturi, deoarece Promisiunea Lui Iisus a fost ca va fi cu Biseica Lui de la început pana la Sfârșit.
Asta nu înseamnă că În Ortodoxie nu sunt nereguli, deoarece Biserica Lui Hristos de pe Pamant este formata și din păcătoși chemați la pocăință, acestea sunt oile pierdute, pentru care Iisus a venit. Biserica în schimb este infailibila, avad-ul ca și cap pe Iisus Hristos.
La catolici Papa(un om) este infailibil, motiv pentru care >>>>>>>.6.>>>>>>>> Ortodoxia nu va accepta niciodată unirea cu ei. Biserica Ortodoxă, nu aleargă după protestanți ori catolici să-i convingă sa revină la ortodoxie, dar ii așteaptă cu bratele deschise sa vina benevol.
RASPUNS :
- 1- Nealteratã?! Eu zic sa citesti si istoria Constantinopolului, plina de asasinate, interese, erezii, compromisuri intre religie si politic, precum si conflicte religioase interne.
- 2 - Iubirea aproapelui?! Pãi primul patriarh al Romaniei a fost militant antisemit din câte am citit (Miron Cristea). Colaborarea B.O.R. cu Legionarii si Securitatea, abuzurile impotriva bisericii si preotilor catolici in timpul comunismului, au fost din iubire de putere., sau de influentã?!
- 3 - Intreabã orice agnostic care-a studiat istoria Crestinismului : in ce Culte exista cel mai mare sincretism intre Iudaism-pãganism-invațãturi omenesti contrare Crestinismului, si vei primi acelasi raspuns : in catolicism si ortodoksie.
- 4 -5 -. ``tradiția Apostolică, desființand tainele,.,. Darurilor creștine(iconografie, cultul moaștelor, cinstirea Sfinților și a Sfintei Cruci) ``,.------♦♦ Numai un om super naiv sau botezat cand era bebelus ar putea accepta acest sincretism ca fiind Crestinism.
- 6 - Tocmai istoria Imperiului Roman de Rãsarit nu ai citit, sau ne crezi inculti si ignoranti?!
- - -Conciliul de la Ferrara- 1437 :
.-.-.-.-. Împăratul, asupra căruia căzuse, acum, principala responsabilitate pentru viitorul ortodoxiei, a început să se comporte cu mult mai multă prudență și făcea cu greu concesii părții latine-ceea ce nu se mai putea spune despre majoritatea delegaților săi. Din nou s-au încins discuții aprinse, în legătură cu Purgatoriul și cu primatul papei, la începutul lui iulie însă rezoluțiile finale ale sinodului fuseseră, în fond, elaborate. Ioan VIII și delegația ortodoxă (cu excepția lui Markos Eugenikos și a altor câțiva membri ai ei au recunoscut simbolul catolic al credinței; cu privire la alte trei probleme principale-Purgatoriul, primatul papei și darurile euharistiei-s-au luat, de asemenea, hotărâri în redacția latină, dar cu stipulații. Grecii au reușit să apere valabilitatea euharistiei cu pâine dospită, alături de euharistia cu azime; ♦♦se recunoștea primatul episcopului Romei,♦♦ însă patriarhii din Răsărit își păstrau dreptul de decizie definitivă asupra oricăror probleme de credință, fără a se adresa papei, de asemenea, nu se putea face apel la Roma împotriva împăratului romeilor și a patriarhilor. Hotărârea pronunțată asupra problemei Purgatoriului este foarte încurcată. În linii mari, ♦♦♦unirea de la Florența a fost o victorie importantă, dacă nu deplină, a catolicismului și mai puțin o formă de compromis.♦♦♦ -La 5 iulie 1439, 40 de prelați și papa Eugeniu IV, pe de o parte, și împăratul bizantin, cu 33 de ierarhi de-ai săi-pe de altă parte, au semnat textul unirii.♦♦♦ Au refuzat să-și pună semnăturile Eugenikos, care continua să se încăpățâneze, precum și reprezentanții Rusiei, care prindea puteri. Mitropolitul de Moscova –în același timp, cardinal al curiei romane-grecul Isidor, șeful delegației ruse, singurul dintre moscoviți care semnase carta unirii, la întoarcerea sa la Moscova a fost băgat, drept pedeapsă, la închisoare de către marele cneaz Vasilii II. - ♦♦♦ La 6 iulie 1439 s-a petrecut un act, la care papii nici nu puteau visa, cu trei-patru sute de ani în urmă: basileul Imperiului romeilor a îngenuncheat, în public, în fața vicarului Sfântului Petru, și.-.-.-...♦♦♦ Eugeniu |V s-a obligat-.-., să întrețină la Constantinopol trei sute de soldați și două galere, iar, la nevoie, să mai dea, suplimentar, 20 de galere, pe un termen de jumătate de an, sau 10-pentru un an.
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Ioan_al_VIII-lea_Paleologul

| AVAAVA explică (pentru Manciu_Emil_1976):

 Marcu Eugenicul, episcop al Efes ului este dovada rezistentei Bisericii Ortodoxe. Când la sinodul de la Ferrara-Florenţa (1438-1439) s-a încercat reunificarea Ortodoxiei cu Catolicismul, el a fost singurul episcop care s-a împotrivit semnării documentelor, pe motiv că Ortodoxia nu putea accepta inovaţiile dogmatice şi canonice ale Catolicismului. În ciuda faptului că toţi ceilalţi episcopi răsăriteni semnaseră din interese utilitariste, sperând la ajutorul militar şi politic al Apusului, pentru apărarea contra invaziei islamice. Când a aflat, papa Eugeniu al IV-lea a exclamat: „Atunci nu am făcut nimic!". Ortodoxia rezistase într-un singur episcop, deşi acolo erau mai mulţi reprezentanţi ai ei (delegaţia greacă era formată din Împărat, Patriarh, 22 de episcopi şi 6 teologi). În fapt, sesizăm aici o ispită la adresa clerului: să se comporte mai mult ca om politic decât ca om al lui Dumnezeu. Dar un sinod nu poate fi redus la un simplu Parlament politic. Deciziile lui dogmatice trebuiesc validate de întreaga Biserică. Ce să mai spunem însă de Împărat (Ioan al VI-lea Paleologul) care, în dorinţa de a-şi atinge scopurile politice prin intermediul Bisericii, ceruse ca până şi cameristul lui să aibă drept de vot...

Astfel de ispite sunt motivul pentru care Sfântul Vincenţiu de Lerin scria ereticilor („hairesis" în greacă înseamnă alegerea sau ruperea a ceva dintr-un tot), încă din secolul al V-lea, că autenticitatea credinţei constă în ceea ce s-a crezut pretutindeni, întotdeauna şi de către toţi. Adică plenitudunea Bisericii. Chiar dacă aceasta se restrânge, in extremis, la unul singur. În opoziţie cu aceasta, erezia este o greşeală de înţelegere a întregului sau chiar absolutizarea unei părţi din întreg... Vor mai încerca să unifice, dar nu vor reuși. Mirajul Romei, cu bogățiile ei, a reușit sa corupă majoritatea clericilor, și astfel Ortodoxia a rezistat într-un singur Episcop. Dogmatica Ortodoxă păstrată în Sfânta Tradiție a fost pusa pe hârtie tocamai ca răspuns al Ereziilor care denaturează mesajul și Interpretarea apostolică. Ecumenismul care se dorește mai nou de unii preoți Ortodoxi care au dat mana cu preoții Catolici vor sfârși prin a fi Anatema, iar dacă vor rezista, nu vor putea duce la bun sfârșit planul, deoarece dogma Ortodoxă nu poate accepta învățăturile izvorâte din Duhul Lumesc. Dogmele sunt învățături moștenite de la părinții Biseiciivptimelor veacuri și ale ucenicilor Apostolilor care au interpretat Biblia sun călăuzirea Duhului Sfânt. De aceea, o dogma, va rămâne aceeași indiferent de spiritul materialist contemporan.Dogma nu poate fi adaptata noilor vremuri, ea rămâne în picioare pana la Sfârșitul Lumii.
Exista și "asa zise Dogme" Care au o denumire pe care am uitat-o, care sunt îmbrățișate de Ortodoxie ca și valori temporare, până la noi reinterpretari, fără a li se atribui cuvântul revelat. Acestea din urma dezbat probleme sensibile pe care Sfinții Părinți nu le-au adus în discuție.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru AVAAVA):

Bessarion al Effes nu s-a opus, deci majoritatea semnaturilor a contat, cã nu erau în numãr egal catolicii si ortodoksii. Deci Unirea a rãmas valabilã: ``La 5 iulie 1439, 40 de prelați și papa Eugeniu IV, pe de o parte, și împăratul bizantin, cu 33 de ierarhi de-ai săi-pe de altă parte, au semnat textul unirii.``

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

``_._._. delegația Bisericii ortodoxe (patriarhii Alexandriei, Antiochiei și Ierusalimului desemnaseră fiecare câte doi reprezentanți ♦ plenipotențiari ♦ ). _._._
Deci nu era obligatoriu sã semneze ambii reprezentanți.

| AVAAVA explică (pentru Manciu_Emil_1976):

Prin "unire", papalitatea, dorea alipirea Bisericii Ortodoxe de cea Catolica, iar cuvântul Papei notat în analele istoriei "atunci nu am făcut nimic", arata eșecul Papismului și triumful Ortodoxiei de a rezista într-un singur Episcop. Biseica Ortodoxă de Răsărit, are ca și fundament infailibil însuși Dogma neschimbatoare, care cuprinde adevărul revelat de Dumnezeu, păstrat de Biseica Apostolică și ferindu-le de orice interpretări arbitrare, caci definirea, propovăduirea, apărarea și impunerea adevărului descoperit de Dumnezeu sunt lucrări care stau permanent sub asistenta Duhului Sfânt. Neschimbabilitatea Dogmei definit și predat de Biserica infailibila ca adevăr Dumnezeiesc, este și ramane pentru totdeauna asa cum s-a predat.
Părerile teologice, dar fără pretenții deosebite, sunt acceptate și ele în Dogmatica în măsura în care nu contrazic dogmele și oferă în îs explicativ. Dogmatica cuprinde așadar dogmele și păreri teologice cu amănunte subantelese asemănandu-se cu învățăturile morale creștine sau Teologumena. Părerile ereticilor asa zise morale și logicomoderne fac din învățătura revelata și transpusa în dogme, niște simple păreri personale, particulare și lipsite de valoare, si dovada stau miile de confesiuni și secte asa zise creștine, fiecare deosebindu-se de celelalte prin păreri diferite și personale.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru AVAAVA):

Nu au nici-o legaturã divagațiile tale,cu aspectele ce le-am specificat eu.
Vãd cã tot acuzi cultele creștine de sectarism,de aceea aș dori un rãspuns concret, fãrã divagații sau versete scoase din context :
Ce învãțãturi și practici Creștine ale Mantuitorului, ucenicilor și apostolilor, nu respectã celelalte culte. Aștept versetele respective.
Le poți prezenta eventual într-o nouã postare, cand ai timp.

| AVAAVA explică (pentru Manciu_Emil_1976):

Ok.
In primul rand, asocierea cultelor cu sectarismul nu constituie o acuzație și nici măcar o jignire.
Cuvântul "secta" deriva din secțiune.
Pentru a răspunde la întrebare, fiind o persoana care a studiat istoria religiilor, dar mai cu seama Crestinismul, nu pot sa enumer aici tote învățăturile deviate, deoarece fiecare cult în parte vine cu ceva nou izvorât din propria imaginație.
Voi alege cultul adventistilor(sa bătăilor), iar dacă dorești analiza și pe alt cult, gen Luterani, baptisti, Calvin iști, metidosti. O voi face in alta postate.
Sambatarii, au apărut ca și organizație religioasă după ce-a de-a doua dezamăgire(proorocire cu date fixe) susținută de Miller prin interpretări personale ale Bibliei. Adepții mișcării Mileriste, dupa a doua dezamăgire, nemaifiind primiți în religia din care au plecat(Catolici, metodosti.), au găsit refugiul în învățăturile lui Ellen White(care și ea le plagiase de la alții), susținând ca Iisus a venit la data proorocita de Milleer, dar nu a venit pe papamnt ci în sanctuarul ceresc pentru ispășire.
De aici încep rătăcirile doctrinare de la învățătura Apostolică.
In primul rand ispășirea a avut loc pe Cruce, nu la 1843 de ani după Hristos.
Aceștia au adoptat și alte învățături Lumești, cum ar fi moarte sau somnul Sufletului pana la inviere, doctrina născută din învățăturile Lui Martin Luther.Ei se bazează pe anumite pasaje din Biblie, rupte din context, precum somnul lui Lazăr, pentru a-și promova învățăturile. Gravitatea este ca nu țin cont de interpretarea Primara făcută de Apostoli și de Ucenicii acestora, deoarece nici Catolicismul și nici Ortodoxia nu promovează moartea sufletului.
Isus cand a spus"lasa morții să-și îngroape mortii" se referea firește la cei vii în trup, dar morți cu sufletul. Noi știm ca sufletul drepților se "bucura" în sânul lui Avraam, adică raiul, până la Judecata finala. Sunt morți în trup precum Avraam, Maria, Matei. Care sunt mai vii decât mulți vii în trup.
O alta denaturare a invataturilor Biblice, ar fi mântuirea omului doar prin Credință. Ori Iacob spune clar în Epistola sa ca "credința fără fapte moartă este'.
Iar punctul lor forte este tinerea Sâmbetei.la prima vedere nu este ceva în neregula. Dar sa nu uitam ca Pavel, a subliniat clar ca" dacă trăim după lege, se cade sa o ținem pe toată"(taiere împrejur, zeciuiala tot tacâmul ca Evreii), dar cei ai lui Hristos nu după lege trebuie sa umble, ci după Har.
Noi, creștinii care trăim în Duh și Har, nu avem nevoie de Legea MOzaica, deoarece ea" duce la moarte", întru-cât legea veche se cuprinde într-o singura lege, și anume "iubirea aproapelui și iubirea de Dumnezeu". Zeciuiala a fost înlocuită cu milostenia, deoarece zeciuiala făcând parte din legea veche aduce cu sine niște automatisme. Cat tine de sâmbătă, parca tot Pavel a spus ca pentru noi, cei care traim după Har, se cade sa avem un Saabat în fiecare zi, deoarece Isus împreună cu tatăl și Duhul Sfânt sunt într-o continuă lucrare. Aci se pot scrie romane, despre ziua Sâmbetei.
Sa nu uitam totusi ca Miller a fost Masson declarat și certificat prin înscrisurile analelor istorice.
Cele enumerate mai sus, la prima vedere nu pun în pericol mântuirea. Pericolul tuturor Protestanților vine din renunțarea la Sfintele Taine, care este un numitor comun pentru absolut toți.
Taina spovedaniei este un dintre cele mai importante, deoarece a fost infiintata la cinzecime, iar ei o nesocotesc.
Sa nu vorbim ca Adventismul, a mai încercat sa prooroceasca despre sfârșit, iar atunci când 2 pastori au avut păreri diferite în legătură cu data fixata, s-au rupt din adventism Martorii lui Iehova, care pana în ziua de astazi cu asta se ocupa.
In alta ordine de idei, majoritatea Protestanților au Biblia Tradusa de Rătăcitul Cornilescu, care a tradus Biblia fără a apela la învățați, rezultand greșeli, tăieri și adaugiri, multe dintre ele intenționate, pentru a se potrivi doctrinei Protestante.
Sa nu se înțeleagă ca am ceva cu protestanții, chiar am cunoștințe pe care le respect ca oameni. Eu nu sunt de acord cu învățăturile lor, de acea vorbim lucruri de business, fără a întra în polemici spirituale cu ei. Au încercat la început să mă convingă cu broșuri frumos colorate, dar le-am refuzat politicos. Iar ca argument împotriva "sola Scriptura", vin cu citatul" Deci dar, fraților, stați neclintiți și țineți predaniile pe care le-ați învățat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră" (II Tes. 2, 15).

Biserica ortodoxă este biserică apostolică, întrucât credința ei se sprijină pe credința Sfinților Apostoli și se identifică cu ea. Biserica ortodoxă de astăzi provine, ca o continuare neîntreruptă, de la sfinții Apostoli înșiși și în special, arhiereii și preoții ei sunt urmașii lor direcți.

Aceeași trăire, aceeași credință, același Duh există și astăzi în Biserica Ortodoxă, ca și în epoca Sfinților Apostoli.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru AVAAVA):

1--Pericolul tuturor Protestanților vine din renunțarea la Sfintele Taine, care este un numitor comun pentru absolut toți.
Taina spovedaniei este un dintre cele mai importante, deoarece a fost infiintata la cinzecime, iar ei o nesocotesc.
-- 2---majoritatea Protestanților au Biblia Tradusa de Rătăcitul Cornilescu, care a tradus Biblia fără a apela la învățați, rezultand greșeli, tăieri și adaugiri, multe dintre ele intenționate, pentru a se potrivi doctrinei Protestante
--3-- Iar ca argument împotriva "sola Scriptura", vin cu citatul" Deci dar, fraților, stați neclintiți și țineți predaniile pe care le-ați învățat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră" (II Tes. 2, 15).
---4---Biserica ortodoxă este biserică apostolică, întrucât credința ei se sprijină pe credința Sfinților Apostoli și se identifică cu ea. Biserica ortodoxă de astăzi provine, ca o continuare neîntreruptă, de la sfinții Apostoli înșiși și în special, arhiereii și preoții ei sunt urmașii lor direcți.
---5--Aceeași trăire, aceeași credință, același Duh există și astăzi în Biserica Ortodoxă, ca și în epoca Sfinților Apostoli.
.----------- Rãspuns:
--1- Protestantii sunt culte aparte și foarte diferite de adventisti, penticostali, baptisti, etc. Cred ca te referi la termenul de neoprotestanti. Nu se face nici-o referire la "taine sacramentale" în Noul Testament și nici la ritualuri religioase preoțești.
--2- Fals. Exista multe traduceri folosite; eu am folosit mult timp traducerea catolica (Pascale) a Noului Testament, tocmai pentru ca are multe explicatii ca note de subsol. Traducera Cornilescu veche, are intr-adevar unele greseli de exprimare sau formulare, dar ele nu schimbã ideea ce reiese din contextul respectiv.
--3- Este total absurdã interpretarea si formularea. Acolo (în || Tesalo.) se referã la ce le transmise-se în prima epistolã. Tocmai de-aceea "$fânta traditie" nu o regasim în practica si învãțãturile Apostolilor. Ea a fost instituitã în decursul a sute de ani distanțã de la moartea Apostolilor, având practici si invataturi inspirate din Iudaism și Pãgânism.
--4- Care continuare neîntreruptã?! Cã vreo 300 de ani, preoții au fost torționarii Creștinilor. Înseamnã ca Apostolii si ucenicii au murit nemântuiți, neavând harul bisericii prin "taine"?
--5- Este valabil si aici raspunsul de la punctul 3. In plus, as mai intreba ceva : cand au desfigurat in bataie ucenicii sau Apostolii credinciosi din alte culte, asa cum fac ortodoksii si catolicii pe la sate?!

| AVAAVA explică (pentru Manciu_Emil_1976):

Protestanți sunt cu toții, secte, neoprotestanti și ce-or mai fi, pentru ca protestează împotriva Bisericii Apostolice.
Numai faptul ca acceptați o Biblie modificata este o mare problema.
Cornilescu chaor schimba ideea textului, și o face voit demult ori, îți dă doar câteva exemple, pentru ca modificările sunt enorm de multe.
"Duşmănie voi pune între tine şi între femeie, între sămânţa ta şi sămânţa ei. Acesta îţi va zdrobi capul, iar tu îi vei înţepa călcâiul." (Facere 3:15) "Acesta" [autós], adică Iisus Hristos, schimbă radical întregul înţeles, aducând mesajului un caracter profetic clar, fiind legat de vestirea de peste veacuri de la 1 Ioan 3:8. Cornilescu însă traduce: "aceasta [ea] îţi va zdrobi capul…", pierzând cu totul latura mesianică a textului.

Aceeaşi cenzură se constată şi asupra pasajului: "nu numai cu pâine trăieşte omul, ci cu tot Cuvântul [epí pantí rhémati] care iese din gura Domnului" (Deuteronom 8:3), care în varianta Cornilescu devine: "ci cu tot ceea ce iese din gura lui Dumnezeu", lipsa termenului cuvântul [rhéma] tăind orice legătură semantică şi profetică cu lógos – Logosul Întrupat – Iisus Hristos.
Preoţia.
La Evrei 7:24, în Biblia ortodoxă (traducerea IPS Bartolomeu Anania) se poate citi: "dar Iisus are o preotie netrecătoare prin aceea că El rămâne în veac", pe când în traducerea Cornilescu scrie "Dar El, fiindcă rămâne în veac, are o preotie, care nu poate trece de la unul la altul". Citatul este folosit de protestanti pentru a justifica necredinta lor fată de succesiunea apostolică.

Chipurile cioplite.
Textul ortodox "rusinati cei care se închină chipurilor cioplite" devine în traducerea Cornilescu "rusinati cei care se închina icoanei".
În Apocalipsa, "chipul fiarei" devine pentru Cornilescu "icoana fiarei". Icoana e totusi un termen care apare mult mai târziu. In textul original (grecesc, masoretic, manuscrisele de la Marea Moarta) nu apare. La Cornilescu însă apare.
Mai jos îți voi răspunde de ce Ortodoxia, prin citate din Biblie.
Faptele 20 cu 28:
Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său.
Căci eu ştiu aceasta, că după plecarea mea vor intra, între voi, lupi îngrozitori, care nu vor cruţa turma.
Şi dintre voi înşivă se vor ridica bărbaţi, grăind învăţături răstălmăcite, ca să tragă pe ucenici după ei.
Drept aceea, privegheaţi, aducându-vă aminte că, timp de trei ani, n-am încetat noaptea şi ziua să vă îndemn, cu lacrimi, pe fiecare dintre voi.
Şi acum vă încredinţez lui Dumnezeu şi cuvântului harului Său, cel ce poate să vă zidească şi să vă dea moştenire între toţi cei Sfinți.
2 Petru 1cu20big grinar mai nainte de toate trebuie sa știți ca nici o proorocire a Scripturilor nu se Talcuieste după cum îl taie capul pe fiecare, Pentruca niciodată proorocia nu s-a făcut din voia omului, ci oamenii cei Sfinți ai lui Dumnezeu au grăit purtați fiind de Duhul Sfânt.
Dar au fost în popor și prooroci mincinoși, după cum și între Voi fi vor învățători mincinoși, care vor strecura eresuri pierzătoare. Mulți se vor lua după învățăturile lor destrăbălate și din pricina lor calea adevărului va fi hulita... Asadar dogmele scrise de parintii primelor veacuri(ucenici ai Apostolilor) au fost scrise sub inspirație Divina și rămân infailibils pana la Sfârșit, ele nu de demodează cu trecerea timpului, aceste dogme se mai numesc și Sfânta Tradiție Apostolica a căror valoare nu poate fi contestata.
Succesiunea Apostolică se definește ca - transmiterea harului preoţiei de la apostoli către episcopi şi de la aceştia către preoţi şi diaconi. Este definitorie pentru credinţa crestina, asigurând continuitate cu Biserica întemeiată de Hristos.
Încă de la început a existat o ierarhie si autoritate, care incepe cu Dumnezeu Tatal, continua prin episcopii din fiecate cetate si se termina cu fiecare crestin. Când înțelegem acestea care sunt scrise în Scripturi, ne vom trezi și vom intelege ca autoritatea episcopului nu este o nascocire omeneasca asa cum spun "învățăturile străine cele de multe feluri", ci o invatatura crestina de credinta.

Atunci o parte dintre cei căzuți în eresuri vor avea surpiza sa descopere ca Biserica niciodata nu a apostaziat (asa cum fusese informati), dar continua sa razbata prin istorie, in comuniune cu Domnul Iisus Hristos si in Duhul Sfant. Atunci va intelege ca apostolicitatea exista NUMAI in Biserica Apostolică, cand va descoperi ratiunile si mijloacele din preajma Schismei papistilor. Drumul spre Biserica Apostolică va fi unul fara de întors, deoarece adevărul îi va lumina.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru AVAAVA):

--1-" Protestanți sunt cu toții, secte, neoprotestanti și ce-or mai fi, pentru ca protestează împotriva Bisericii Apostolice."
Rãspuns - REPET: protestanții fac parte din cultele creștine, având doctrine și practici specifice lor.
- Nu existã cultul "Biserica apostolicã", deci nu știu la ce te referi.
--2- "pentru ca modificările sunt enorm de multe.
"Duşmănie voi pune între tine şi între femeie, între sămânţa ta şi sămânţa ei. Acesta îţi va zdrobi capul.,. "
Rãspuns: pãi aceastã fornmulare existã și în traduceri ortodoxe
https://revistaortodoxa.ro/? p=1608
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=3
-- 3- "Cornilescu scrie "Dar El, fiindcă rămâne în veac, are o preotie, care nu poate trece de la unul la altul". Citatul este folosit de protestanti pentru a justifica necredinta lor fată de succesiunea apostolică."
Rãspuns : pãi așa și este, în Creștinism Marele preot este Cristos. Nu se face nicio referire la funcții sau ritualuri preotești în Evanghelie (doar în Vechiul Testament). Așa cum nu se face nicio referire la succesiune apostolicã / bisericã apostolicã ortodoksã / sau biserica romanã de rãsãrit.
--4 - "aceste dogme se mai numesc și Sfânta Tradiție Apostolica a căror valoare nu poate fi contestata.
Succesiunea Apostolică se definește ca - transmiterea harului preoţiei de la apostoli către episcopi şi de la aceştia către preoţi şi diaconi. Este definitorie pentru credinţa crestina, asigurând continuitate cu Biserica întemeiată de Hristos."
Rãspuns: REPET- nu existã niciun fundament Evanghelic referitor la tot acest " ghiveci doctrinar- ideologic", absolut penibil și aberant.

| AVAAVA explică (pentru Manciu_Emil_1976):

"ghiveci doctrinar- ideologic", absolut penibil și aberant." fac sectele, care accepta biblii modificate." dar Iisus are o preotie netrecătoare prin aceea că El rămâne în veac", arata ca el este Capul Bisericii, dar nu desființează linia Apostolică, asa cum și-a dorit Cornilescu. Faptele 20 cu 28:
Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său.
Căci eu ştiu aceasta, că după plecarea mea vor intra, între voi, lupi îngrozitori, care nu vor cruţa turma.
Şi dintre voi înşivă se vor ridica bărbaţi, grăind învăţături răstălmăcite, ca să tragă pe ucenici după ei.
Drept aceea, privegheaţi, aducându-vă aminte că, timp de trei ani, n-am încetat noaptea şi ziua să vă îndemn, cu lacrimi, pe fiecare dintre voi.
Şi acum vă încredinţez lui Dumnezeu şi cuvântului harului Său, cel ce poate să vă zidească şi să vă dea moştenire între toţi cei Sfinți.2 Petru 1cu20big grinar mai nainte de toate trebuie sa știți ca nici o proorocire a Scripturilor nu se Talcuieste după cum îl taie capul pe fiecare, Pentruca niciodată proorocia nu s-a făcut din voia omului, ci oamenii cei Sfinți ai lui Dumnezeu au grăit purtați fiind de Duhul Sfânt.
Dar au fost în popor și prooroci mincinoși, după cum și între Voi fi vor învățători mincinoși, care vor strecura eresuri pierzătoare. Mulți se vor lua după învățăturile lor destrăbălate și din pricina lor calea adevărului va fi hulita... Asadar dogmele scrise de parintii primelor veacuri(ucenici ai Apostolilor) au fost scrise sub inspirație Divina și rămân infailibils pana la Sfârșit, ele nu de demodează cu trecerea timpului, aceste dogme se mai numesc și Sfânta Tradiție Apostolica a căror valoare nu poate fi contestata.Succesiunea Apostolică se definește ca - transmiterea harului preoţiei de la apostoli către episcopi şi de la aceştia către preoţi şi diaconi. Este definitorie pentru credinţa crestina, asigurând continuitate cu Biserica întemeiată de Hristos. Încă de la început a existat o ierarhie si autoritate, care incepe cu Dumnezeu Tatal, continua prin episcopii din fiecate cetate si se termina cu fiecare crestin. Când înțelegem acestea care sunt scrise în Scripturi, ne vom trezi și vom intelege ca autoritatea episcopului nu este o nascocire omeneasca asa cum spun "învățăturile străine cele de multe feluri", ci o invatatura crestina de credinta.

Atunci o parte dintre cei căzuți în eresuri vor avea surpiza sa descopere ca Biserica niciodata nu a apostaziat (asa cum fusese informati), dar continua sa razbata prin istorie, in comuniune cu Domnul Iisus Hristos si in Duhul Sfant. Atunci va intelege ca apostolicitatea exista NUMAI in Biserica Apostolică, cand va descoperi ratiunile si mijloacele din preajma Schismei papistilor. Drumul spre Biserica Apostolică va fi unul fara de întors, deoarece adevărul îi va lumina.

| AVAAVA explică (pentru AVAAVA):

Și pentru ca am depășit indemnul lui Pavel, ma voi opri aici cu discuția în contradictoriu, pentru ca nu toți sunt făcuți sa înțeleagă sau nu toți iai doresc sa înțeleagă adevărul, mai ales atunci când cauți argumente împotriva singurei Biserici Apostolice, și anume cea Ortodoxă de Răsărit.
Epistola către Tit a Sf apostol Pavel
9. Iar de întrebările nebuneşti şi de înşirări de neamuri şi de certuri şi de sfădirile pentru lege, fereşte-te, căci sunt nefolositoare şi deşarte.
10. De omul eretic, după întâia şi a doua mustrare, depărtează-te,
11. Ştiind că unul ca acesta s-a abătut şi a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit... Omul eretic cade în sminteala, și citesc biblia fără sa o inteleaga. Cu toții argumentați "citiți biblia", aveți o obsesie, dar eu va indemn sa studiați Biblia, si nu biblia modificata.
Exista o diferență enorma între a studia și a citi. Romanele polițiste se citesc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu caut așa ceva. Existența sau non existența lui Dumnezeu nu poate fi probată cu argumente.

| Wr3nch a răspuns:

De ce cauta crestinii sa demonstreze tot timpul ca Dumnezeu exista? Cu ce ii ajuta?

| AVAAVA explică (pentru Wr3nch):

Credința nu se bazează știința ori filozofie, doar ateii Filozofeaza și cauta argumente împotriva lui Dumnezeu, dar se rătăcesc prin teorii, care mai de care mai absurde.Creștinii Propovăduiesc învățătura Lui Iisus Hristos celor care vor sa o accepte. Celor care o resping, avem datoria sa o mărturisim de maxim 2 ori, după care, dacă vedem ca nu suntem ascultați ne retragem.O anumita parte dintre creștini, prin revelația pe care au primit-o, sunt convinși de existenta lui Dumnezeu, fara a o putea demonstra altora, în schimb un ateu, nu va găsi niciodată un răspuns categoric împotriva lui Dumnezeu. Asadar credinciosul are ocazia să-l experimenteze pe Dumnezeu și Slava Lui, în schimb un ateu va rămâne cu aceata necunoscuta. Iisus Hristos a spus ca sunt Peroane, care nu cred în Dumnezeu nici dacă inviaza morții, si am avut ocazia sa întâlnesc astfel de persoane, nu cu înviere, dar cu minuni care sfidează logica pe care aceștia o ignora.

| Holiday a răspuns:

Nu spiridusul e problema.

| halogen001 a răspuns:

Îi ajută să scape de minciuna primitivă și absurdă numită Dumnezeu. E mai bine de trăit în adevăr decât în minciună pentru că minciuna îl servește întotdeauna pe omul mincinos. Un om mințit se numește om înșelat, iar omul înșelat nu mai acționează corect și rămâne întotdeauna în pierdere.

| slayer09 a răspuns:

Ii roade adevarul big grin. Eu cred ca in sinea lor ei cred in Dumnezeu, numai ca aduc argumente si vor sa nu creada ca sa isi acopere constiinta care le spune ca totusi exista. E acea impotrivire pe care ei o aleg ca sa nu se mai complice, sa fie cumva "liberi" in placerile lumii acesteia, si sa nu revina la o viata buna. Ca daca ar exista Dumnezeu pentru ei, "le-ar lua" cumva placerile astea vinovate si s-ar plictisi. In concluzie, ei nu cunosc, nu stiu ce inseamna Dumnezeu si cat de mult ofera El peste placerile astea lumesti.

| Pocait01 a răspuns:

Ateii nu caută așa ceva.
Iar dacă e să caute ceva din subiectul ăsta atunci caută explicații la existența lucrurilor în mod independent de un Creator. Pentru mine cei care caută așa ceva nu sunt diferiți de adepții teoriei Pământului plat.