| sanboss a întrebat:

De ce credeti ca dumnezeu ne mai tine pe pamant?
lumea e intoarsa pe dos, foarte pacatosi suntem

34 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Fiindca nu exista? Sau poate doar fiindca e acea fiinta perversa, meschina, care are o intelepciune desavirsita dar plina de paradoxuri si standarde duale descrisa de biblie?

| sanboss explică (pentru KodrutZ):

Da intr-adevar avem un dumnezeu intelept dar oare creezi tu ca nu isi foloseste intelepciunea ca sa ne faca bine si sa ne ajute?

| KodrutZ a răspuns (pentru sanboss):

A draq de intelept. Mai citeste partea asta pina o intelegi, daca poti intelege asa ceva - "are o intelepciune desavirsita dar plina de paradoxuri si standarde duale descrisa de biblie"

| mihaibrasov a răspuns:

Pai unde vrei sa ne duca?

| sabin89 a răspuns:

Rau cu rau dar mai rau fara rau. Ce ar rezolva daca ne-ar extermina? Ar ramane cu animalele. Ce sa faca Dumnezeu cu animalele? Numai cu oameni pe ea, asa rai cum sunt, planeta Pamant are un sens.

| Alphawolf a răspuns (pentru sabin89):

In viziunea unui creator(omniscient)? Nu pot crede asta.
Am fi speciali pentru un creator daca el ar invata odata cu noi sau ceva de la noi, adica daca l-am putea surprinde cu ceva din ceea eperimentam si facem, iar animalele nu, sau mai putin. Dar daca il surprindem cu ceva, "omniscienta lui" pica.
In caz contrar, nu cred ca suntem cu nimic mai buni decat animalele in ochii "lui".

| sabin89 a răspuns (pentru Alphawolf):

Ai dreptate, am zis si eu asa ca sa fie zis. De fapt, am si vazut ca cineva mi-a taxat raspunsul ca eronat.

| danay72 a răspuns:

Pentru ca ne iubeste, foarte curand va trece la actiune, la fel ca in timpul lui Noe. Psalmi37:9-11

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Ca si atunci va ucide totul si pe cei buni si pe cei rai numa ca el a promis ca numai va face asa ceva vreodata lui noe

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Lui Noe i-a promis ca nu va mai face acest lucru prin apa. Apoi, tot timpul distrugerea a fost selectiva, la fel va fi si acum. Proverbe2:21,22

| RAY a răspuns:

Gravitatia ne tine pe pamant nu zeii imaginari ai omeniri nascuti din dorintele lor fantastice

| sublime89 a răspuns:

Nu d-zeu ne tine pe Pamant, ci gravitatia.

| Alphawolf a răspuns:

Pentru ca nu exista!?

"Lumea este intoarsa pe dos" in convingerile unor oameni, in realitate nu e chiar asa. Afirmatia ta "lumea e intoarsa pe dos" este in functie de punctul de vedere, de convingeri, care pot fi gresite, influentate de prejudecati.

| CinevaNou a răspuns:

Pentru ca inca ne platim contributia la biserica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cineva a spus ca omenirea este numita "Recolta pierduta".

| sanboss explică (pentru anonim_4396):

Auzi tu daca semeni 100 de hectare de cartofi si te trudesti atata, cand sa strangi recolta nu te mai duci?
Parerea mea este ca Dumnezeu 1/ NU ne-a creat ca sa ne abandoneze
2/NU a trimis pe fiul sau degeaba

Tu ce parere ai? Creezi in pierzare?

| doreal a răspuns:

Pai cred ca Dumnezeu ne-a creeat pentru un scop. Nu poate creea doar de dragul de a creea. Fiecare om este pus la locul lui, unde trebuie. Exista credinciosi printre noi care ne salveaza. Poate Dumnezeu crede ca acei oameni care totusi mai au o farama de credinta in ei merita salvati. Poate Pamantul este un centru de educare happy pentru viata vesnica. Deci eu cred ca avem un scop pentru care Dumnezeu ne-a creat dar nu stim care e happy.
Bine acum eu imi spun punctul de vedere, nu am apucat sa citesc Biblia inca dar mie imi place cel mai mult ce a spus @dogee92, cred ca pentru un copil ca mine este cea mai buna explicatie.

| jamal000 a răspuns:

Pentru evolutia spirituala a fiecarui suflet

| NimeniSiAtat a răspuns:

Tocmai din motivul asta ne tine, sa invatam sa fim mai buni.in vechiul egipt cand cineva se nastea, oamenii langeau pentru ca intrau in lumea asta, iar la final, cand mureau, ceilalti se bucurau, pentru ca spiritul s-a eliberat.

| VOLVO4LIFE a răspuns:

Ne lasa pe pamant ca asa vrea El, ce crezi, ca nu ar putea distruge lumea asta in 2 secunde?

| Robyi a răspuns:

In Sfintele Scripturi, ni se dezvaluie clar ca Dumnezeu ne iubeste (1 Petru 5:7; Exodul 34:6; 1 Ioan 4:8, 16)

Avand in vedere ca NOI suntem CREATIA lui, nu ne-a creat in zadar.
Dumnezeu ne-a creat sa traim fericiti.
La Armaghedon, Dumnezeu va zdrobi orice urma de rautate si va transforma pamantul in paradis.
Multi oameni s-ar impotrivi acesti vesti bune. Dar crede-ma, este adevarat.
Pentru a-ti demonstra cu fermitate, te invit sa vizionezi urmatorul clip: http://www.jw.org/ro/video-de-ce-sa-studiati-biblia/

Vizioneaza acest videoclip si vei afla cu siguranta raspuns la toate intrebarile tale.

| sanboss explică (pentru Robyi):

Vrei sa imi spui ca Dumnezeu va transforma ACEST pamant in paradis...
Atunci de ce s-a dus ISUS in cer sa ne pregateasca un loc ¿
unde este El sa fim si noi...

| Robyi a răspuns (pentru sanboss):

Dumnezeu va guverna acest Regat alaturi de fiul sau, Isus. Pamantul va fi transformat in Paradis. Nu va merge nimeni la cer.

| dogee92 a răspuns:

Aceasta perioada in care traim : cand "lumea e intoarsa pe dos..." se numeste perioada de Har happy.
Domnul inca mai are mila si doreste ca "oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica "-Ioan 3:16.
Si nu, Dumnezeu nu intarzie in implinirea fagaduintei lui!, ci are o indelunga rabdare ca poate ...ne vom pocai si noi...
Zic ca Bunul Dumnezeu sa ne ajute la aceasta si sa ne intalnim cu totii in imparatia Sa! love struck

| sanboss explică (pentru dogee92):

Ai dreptate in acest moment avem harul lui dumnezeu dar in loc sa ne facem mai bunii si sa crestem in privinta asta, tot inspre mai rau mergem.
Daca acuma este asa oare cum va fi cand ni se va lua harul?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru dogee92):

Daca Dumnezeu e atotstiutor stie cine o sa se pocaiasca si cine nu.
Atunci de ce nu ne omoara pe toti de pe acum?

| Christel a răspuns:

Dumnezeu ţine lumea asta pentru pustnicii care duc viaţă curată şi care încearcă să se ţină departe de păcate, dar şi pentru oamenii cu suflet bun, care vor să se Mântuiască.
Ne mai ţine pe pământ şi datorită rugăciunilor neîncetate ale Maicii Sale, de care ascultă mereu, aşa cum ar trebui să asculte toţi fiii şi fiicele de părinţii lor.

| Ansanbaluiazar a răspuns:

Oamenii emana o substanta necesara cosmosului, oamenii sunt facuti din scopuri functionale nu din "dorinta lui Dumnezeu".

| Holiday a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Si care e acea substanta?!?

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru Holiday):

Denumirea ei nu te-ar ajuta cu nimic, substanta se elibereaza cand omul moare.De asta mor oameni zilnic. Unii fac o metafora spunand ca oamenii au fost creati in scop functional - ca sa "extraga aurul".

| Holiday a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Nu era mai corect sa spui ca habar n-ai ce substanta e?
In plus, Universul functiona si inainte de aparitia omului, asa ca fie e o fantezie de-a unora, fie o gluma de-a ta...

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru Holiday):

Dar Luna? Functiona si ea?

| Holiday a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Evident, si ea s-a format mult inaintea aparitiei oamenilor.

| Ansanbaluiazar a răspuns:

Suntem o sursa continua de energie pentru Dumnezeu(de asta nu ne omoara), ia in fiecare zi in functie de necesarul de care are nevoie, azi e razboi in Afghanistan maine va fi in Siria.Peste 500 de ani va fi in Europa, sau America azi mor 300 de oamoeni, maine 10000, oamenii mor zilnic.Nu are nevoie de toti odata pentru ca nu ar avea ce face cu atata energie fara sa o consume.Ia doar cat are nevoie, el si alte entitati cosmice.