| costis a întrebat:

E importanta citirea de psalmi pentru un crestin?

Răspuns Câştigător
| WholeWorldTeam a răspuns:

Dupa interpretarea ta asta insemna bucata asta duin psalm... nu inteleg de ce atat nesimtire sa va bateti joc de lucrurile astea.Nu stiu daca voi v-atidat seama dar prin comportamentul asta de nesimtire marturisiti existenta diavolului.

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sigur ca este important sa ne hranim sufletul cu Cuvantul lui Dumnezeu, painea vietii.

| Filip23 a răspuns:

O intrebare la care ateul ar trebui sa stea deoparte; tine-te bine...

| Elvina a răspuns:

Cum să nu! Mai ales psalmul 108

http://www.biserica.org/Biblia/VT/Psalmii/108_index.html

În acesta este un întreg blestem după principiul „Cine nu e cu noi, e împotriva noastră".

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Elvina):

Daca citesti psalmul mai atenta, dupa ce se termina blestemele spune: "Aceasta să fie răsplata celor ce mă clevetesc pe mine înaintea Domnului şi grăiesc rele împotriva sufletului meu. " Oare cine te cleveteste pe tine inaintea Domnului si vorbeste rau impotriva ta? Nu diavolul? E asa greu de dedus? Psalmii precum si cuvintele Mantuitorului sunt codificate putin, dar aici iti trebuie putina atentie ca sa iti dai seama.Acele blesteme sunt impotriva puterilor intunericului, nu impotriva aproapelui tau.

| danay72 a răspuns:

E important citirea intregii Biblii, inclusiv Psalmii.Psalmi1:1-3

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

Sigur, mai ales ca sunt in vt si cand ateii aminitesc de zeul din vt, cat de bun si iubitor e, li se (re) aminteste ca crestinii au treaba doar cu nt.
Daca iti raspund atei si nu iti place, multumeste-i fratelui tau, bartoldo, cred ca numai atei viseaza, si de ziua lui primeste cel putin un ateu mort.

| CinevaNou a răspuns:

La fel de importanta ca si stersul dupa treaba mare.

| Filip23 a răspuns (pentru CinevaNou):

Daca n-ai facut-o deja, poti sa renunti la obicei.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Desigur, este important sa citesti, dar cel mai important este sa intelegi ceea ce citesti. De pilda ce intelegi cand citesti Psalmul 1:1-4? Psalmul 37:9-11; Psalmul83:16-18?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa modtenesti imparatia lui Dumnezeu trebuie sa citesi Biblia si sa renunti la obiceiurile pamantesti. happy
Bafta!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=HxjYWvF5ttc#t=79

Deus, Deus meus (ps. 22)
1. Dumnezeul meu, Dumnezeul meu, raspunde-mi, pentru ce m-ai părăsit? (de ce esti atat de) Departe sunt de mântuirea mea cuvintele greşelilor mele.
2. Dumnezeul meu, striga-voi ziua şi nu vei auzi, şi noaptea şi nu Te vei gândi la mine. ador chestia asta, dar in fine

dar
ideea de cantec latin e idioata. imi imaginez niste inchizitori care patrund intr-un stat cantand chestii din astea ca sa terifieze cetatenii
iti dai seama
:(*moare*

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa interpretarea ta asta insemna bucata asta duin psalm... nu inteleg de ce atat nesimtire sa va bateti joc de lucrurile astea.Nu stiu daca voi v-atidat seama dar prin comportamentul asta de nesimtire marturisiti existenta diavolului.

| Zurelin a răspuns:

Da

| tsal24 a răspuns:

Aha.

| Masculin98 a răspuns:

Este buna citirea psalmilor dar ATENTIE! sa nu citesti mai mult de 2 psalmi pe zi decat in biserica deoarece psalmul pentru diavol este ca traznetul pentru om si va cauta sa teopreasca prin dierite moduri, mai bine ai cere parerea unui duhovnic.winking

| zeghe88 a răspuns:

E suficient sa crezi in dumnezeu!

| Crestin1 a răspuns:

Da e foarte importanta citirea Psalmilor.
Daca vrei poti incepe citirea psalmilor(cate unul in fiecare zi).