| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce credeti ca unele carti din biblie nu sunt canonice? Le este treama de relatarea unor oameni din timpurile acelea?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca reflecta unele adevaruri de care uni se teama, am studiat sa vad si multe multe ar propune o cunoastere mai buna a omului iisus, isi recomand sa le studiezi pe rand

| DeyCj a răspuns:

Simplu.Conducătorii sectelor religioase vor să arate oițelor ce cred în dogmele lor doar ceea ce vor ei, nu realitatea din ghidul creștinului, adică Biblia/Coranul/Talmudul.

| Steregoi a răspuns:

Cartile sau compilatiile necanonice sunt virusate si genereaza conflicte intre cartile canonice.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Malware. happy

| Nilsson a răspuns:

Urmareste videoclipul si o sa vezi de ce:

https://www.youtube.com/watch?v=xJqyTirD8uY

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cred ca majoritatea tinerilor inteleg engleza.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu esti nici batran totusi, cu siguranta ai studiat engleza la scoala si acum poti sa o inveti si de pe net citind articole sau din filme.
In fine, referitor la cartile necanonice, ca sa fac un rezumat, ele au nu au fost incluse in canonul biblic deoarece aveau contradictii, erori istorice si nu aveau nicio referire la ele in celelalte carti canonice (cu exceptia cartii lui Enoh care e mentionata in epistola lui Iuda).

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Imi pare rau sa aflu acest lucru.