| vl96cos a întrebat:

Ce secrete credeti ca ascunde Vaticanul?

23 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Cel mai mare secret ar fi ca nu exista Dumnezeu.

http://www.slideshare.net/christianvictor/666-1659378

| Elvina a răspuns:

Destule. Gandeste-te numai la cate scandaluri sexuale au fost si ei au musamalizat totul.

| Narcis2007 a răspuns:

Lucruri ce ar dauna crestinismului

| anonimg a răspuns:

Nu ascund nici un secret.
Ei spun totul pe fata: http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| Mădă0611 a răspuns:

Ca nu exista Yhwh sau Iisus, din moment ce papa se plimba intr-o masina blindata. laughing Adica eu daca as fii sigura ca exista, as avea incredere ca n-o sa patesc nimic rau, daca mor, mai bine, ajung in rai, asta as vrea cel mai mult.

| Scarbo a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce vise marete.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Scarbo):

Totusi, pentru consemnare, mai esti ateu? Sau ce/in ce/cine crezi? laughing

| Scarbo a răspuns (pentru Mădă0611):

Da femeie, numai ca nu inteleg care e diferenta dintre creator (ex:omul), si zeu, poate diferenta este ca omul exista si zeul nu, dar omul oare nu poate fi un zeu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Scarbo):

Femeie, zeul e un fel de supra om, ceva care are puteri supranaturale, omul n-are, el "creaza" doar ce vede in natura, de fapt imita natura, nu poate crea ceva nou, un zeu ar putea. Chiar daca am ajunge nemuritori, tot n-am fi zei.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pacate mari

| sublime89 a răspuns:

Sigur nu secrete care sa dovedeasca existenta zeului lor, pentru ca atunci n-ar mai fi secrete.

| CinevaNou a răspuns:

Extraterestrii! Si culoarea chilotilor papei.

| iurii75 a răspuns:

Că este tronul lui satan

| Moisie a răspuns:

Cel mai mare secret al Vaticanului este acela ca religia crestina NU are nimic in comun cu Dumnezeu, dar are foarte multe in comun cu crima si criminalii care au inventat-o!
Si aici ma refer la ucigasul in serie Constantin cel Mare!

| Kalla a răspuns:

Chestii despre care nimeni nu trebuie sa stie pentru ca oamenii nu sunt pregatiti sa le stie, pur si simplu nu le-ar intelege.
Probabil sunt chestii despre inchizitie, acte, scrisori despre apocalipsa si dovezi ca Dumezeu exista.
Eu sunt sigura ca este si adevarata Biblie.Pana in 1500 nimeni nu putea sa aiba o Biblie.Cel care o citea erau doar preotii si le citeau in latina lumii.Cand in 1500 s-a inventat imprimanta au vrut s-o traduca in fiecare tara si sa-i lase pe toti s-o citeasca asa ca se spune ca clerul de la Roma nu a schimbat anumite lucruri asa cum trebuie si ca anumite lucruri din biblie sunt schimbate de papa. Dupa parerea mea in Vatican este si o Biblie unde scrie tot adevarul thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vaticanul conduce aceasta planeta totiii de la vatican se numesc iezuitzi eu sunt romano catolic veau sa va spun ca vaticanu au satelitul lor si au satelitul hubb care ia legatura cu alte planete miliardari planetei iezuitzi v-ati intrebat deunde au aceste miliarde, v-ati intrebat ce se pot face cu atatea miliarde, de ce preoti nostri catolici nu au barbi si nu au voie sa se insoare niciodata iar cand ajunge iezuit papa francisc are deja 76 de ani nu am vazut sa fie ales vreun papa tanar ai idee de ce, vrei sa stii un secret acum 10 ani nu avea toata lumea internet, tehnologia telefoanelor e foarte avansata, jocurile xbox cu kineckt depaseste orice imaginatie, vor apare masinile care conduc singure le programezi unde sa te duca senzori te vor feri de obstacolo, in razboaie nu se mai folosesc soldatii se folosesc drone, daca vrei o drona o poti cumpara pu-i cate web cam pe ea si o dirijezi prin calculator spionezi orice, vaticanu a spus ca exista extraterestri printre noi de cand e planeta noi suntem urmasi lor ce vrei mai mult, as vrea sa stii ca noi suntem terra 1 si ca exista si terra 2 si multe planete in care sunt colonizate au tehnologia sunt tot oameni insa ei se joaca dea dumnezeu ce nu intelegi, de la inceputul lumi tehnologiile au existat si vor exista in secret, cand va veni timpul sa se colonizeze planeta marte se vor face excursi spatiale dar gandeste-te ca vor pleca decat miliardari planetei iar tu o sa spui da minciuni, uite ultimul secret vreau sa stii ca orice presedinte de pe aceasta planeta are cel putin 2 clone sti ce este aceea o clona e afla ca exista o planeta in care acolo se fac clone multe si le imprima scaneaza creeru le baga in cap decat ce vor ei acele clone nu cunosc durere nu cunosc ce e sexu nu cunosc multe deci gandeste-te ca suntem condusi si nise introduce in creier decat ce vor ei daca ei asta ne invata asta stim in rest daca nu vezi nu crezi sti

| Dumniezău a răspuns:

Numai Dumnezeu stie.

| Silviuloan a răspuns:

Nici unul. Intunecarile mintii omenesti.

| godge a răspuns:

Chesti cu care nu ar vrea sa se asocieze crestismul...Adica documente despre antichitate, inchizitie, nazism, comunism si chesti despre evrei.

| S3D4n a răspuns:

Am fost odata la Vatican si am vazut ..era o vizita de aia. adica merg mai multi oameni dupa unu ce spune ca cei acolo si etc. na si era o temnita. Arheologul a vrut sa intram acolo, dar papa nea scos pe toti de acolo si nea blestemat =]]]. Totusi era o crapatura lasata la usa. Tot ce am vazut era doar jumate de franghie de spanzurat si o bucata mare de lemn bagata in pamant. doar atat.

| milan9 a răspuns (pentru S3D4n):

Adica papa iese o data pe an din fortareata lui si vrei sa spui ca el chiar atunci a iesit sa va dea pe voi afara. Se faceau restructurari si ramasese fara paznici. Facea economie si isi luase el jumatate de norma la pazit usa... laughing)

| milan9 a răspuns (pentru S3D4n):

Adica Papa iese o data pe an si exact atunci a dat nas in na scu voi...
Se faceau probabil restructurari iar papa facea economie, isi luase si el probabil jumatate de norma la pazit usa... laughing)

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Să-l lăsăm la o parte pe împăratul Constantin, care nu a avut nici o iniţiativă doctrinară în învăţătura creştină (nici nu era posibil),

Crestinismul trecuse déjà prin TREI SECOLE DE PERSECUTII, care nu l-au slăbit, ci dimpotrivă, l-au propulsat, l-au făcut mai puternic (sângele martirilor a reprezentat "sămânţa creştinismului"). Cum se putea înclina creştinismul (devenit deja UNIVERSAL în secolul IV) în faţa unor schimbări din afară? (asta pentru cei care presupun în mod greşit că împăratul Constantin ar fi influenţat cu ceva…)

Se pot scrie aici cărţi întregi pentru demonstrarea STĂRII NECLINTITE a BISERICII la sinodul I ecumenic, (bibliotecile de cărţi ale episcopilor din primele 300 de ani, dinainte de sinod, confirmă "parcursul" neschimbat al Bisericii înainte şi după anul 325):

- la sinod nu au fost doar 2-3 episcopi, ci sute (la cele sapte sinoade au fost de fiecare dată între 300 şi 600 de EPISCOPI)
- mulţi dintre episcopi aveau încă pe corpul lor urmele torturilor la care au fost supuşi pentru credinţa lor NECLINTITĂ! (cum aveau ei să "tremure" în faţa unor presupuse ameninţări?)
- Nu există în istorie NICI O SUSPICIUNE care să susţină teroriile tendenţioase ale sectanţilor (dezrădăcinaţi de Biserică…) în privinţa vreunui presupus "amestec" al lui Constantin!
- Se păstrează întacte TOATE actele sinoadelor, "stenogramele" de atunci cu tot ce s-a discutat în cel mai mic detaliu. TRANSPARENŢA ESTE TOTALĂ şi ea arată că împăratul a fost prezent doar onorific (de umplutură mai pe româneşte). Nu a avut nici o intervenţie!
- Nu putea împăratul să influenţeze lucrările sinodului pentru că TRANSPARENŢA era chiar scopul sinodului: clarificarea liberă prin consens general. Prezenţa împăratului era doar garanţia "democraţiei" şi libertăţii discuţiilor purtate (exact cum ar fi prezenţa presei la lucrările parlamentului happy );
- Nu există în TOATĂ ISTORIA OMENIRII teorii ale conspiraţiei în care să fie incluşi 300-400 de oameni! Să fim oneşti şi serioşi colegu happy

- Etc…

Dacă ar fi fost vreun fals imediat ar fi ieşit la iveală! Dar nu există suspiciuni în istorie pentru că nimeni nu e atât de nebun (în afara acuzelor sectante tendenţios interesate de minciună) încât să creadă:

- prostia că că a putut cineva să adune 400 de episcopi onorabili pe o rază de mii de km., şi că i-ar fi putut intimida ca pe nişte copii!

- minciuna că acei 400 de episcopi trecuţi deja cu fruntea sus prin sângeroase persecuţii), ar fi trădat Biserica şi ar fi acceptat un compromis (pe care sute de mii de creştini deja nu l-au făcut, ci ŞI-AU DAT şi VIAŢA)! Dacă ar fi făcut asta comunitatea celorlalţi creştini i-ar fi ars de vii! (acea comunitate care s-a sacrificat cu sutele de mii PENTRU CA NICI UN COMPROMIS SĂ NU FIE FĂCUT!). Se vede azi că în orice comunitate de pe tot cuprinsul "patriei" atunci când enoriaşilor nu le convine ceva se revoltă! Fără discuţii…

- stupizenia că toţi s-ar fi putut întoarce la mii de km. în patria lor liniştită (chiar în afara imperiului unde nu s-ar fi temut de nimeni) şi n-ar mai fi amintit istoriei o astfel de tentativă asupra lor… Numai un nebun, un om fără minte poate crede asta!

- Deci aşa de stupizi pot fi unii încât să creadă că a putut Dumnezeu lăsa ca BISERICA SA să fie triumfătoare 300 de ani (sângele martirilor umple paginile istoriei) ca o pădure amazoniană de bambus, după care vine o biată pală de vânt (presupusa manipulare a cuiva…) şi toată pădurea amazoniană dispare ca prin minune!?! sau se transformă în cacadâri!?!
- ACEA BISERICĂ ERA DEJA RĂSPÂNDITĂ, fortificată şi CĂLITĂ prin persecuţii. ÎN TOATĂ LUMEA…!)