| Daniel323 a întrebat:

De ce creștinismul îi consideră pe oameni născuți în păcatul originar (de aceea se face botezul)? Iudaismul susține că sufletul omului este inițial pur, el putând fi "întinat" doar printr-un comportament inadecvat pe parcusul vieți.Cine a inventat pacatul originar daca la evrei nu exista?

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Luca 18/16-17.
Isus a chemat la Sine pe copilași si a zis:'Lăsați copilașii sa vina la Mine si nu - i opriți; caci Împărăția lui Dumnezeu este a unora ca ei.
Adevarat va spun ca, oricine nu va primi Împărăția lui Dumnezeu ca un copilaș, cu nici un chip nu va intra in ea."
Unde este păcatul originar al acestor copilași? Nicăieri!
Păcatul originar a fost inventat de preoți ca sa justifice botezul pruncilor.

20 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

De unde ai luat asta cu "iudaismul susține că sufletul omului este inițial pur", sau pe ce si-ar baza iudaismul aceasta conceptie? La baza se afla o parere arbitrara Vechiul Testament?
Pentru ca tot Vechiul Testament spune "intru faradelegi m-am nascut si IN PACATE M-A NASCUT MAICA MEA" -Psalmul 50... thinking

| Daniel323 explică (pentru milan9):

Dar nu zice de pacat originar.Este stiut misoginismul; celor care au redactat VT-ul.
De pe un site evreiesc, care sunt mult mai bine pregatiti in interpretarea VT-ului.
Crestinismul are la baza VT-ul evreilor interpretat dupa ureche ca sa dea bine cu povestile siropoase din NT.

| milan9 a răspuns (pentru Daniel323):

Tu calci in picioare si Vechiul si Noul Testament. Nici macar nu ai incercat talmudul si deja ti-ai prins urechile... Vezi ca o eventuala cadere in erezii este specifica celor care, nu stiu atat cat sunt, dar mai ales care se considera a fi cineva, a fi "descoperit" ei ceva...

Ti-am mai spus, V.T. nu insista pe vreo puritate a copiilor la nastere. Este inocenta pe care o stim cu torii, dar sunt si lucruri asociate venirii pe lume:
"intru faradelegi m-am nascut si IN PACATE M-A NASCUT MAICA MEA" -Psalmul 50...

Nu mai exista nici o intrare in Legamantul lui Moise daca erau copiii sfinti... thinking

| Daniel323 explică (pentru milan9):

Mama lui Solomon poate era o curva si l-a facut cu 15 barbati.
Evreii nu au pacatul originar punct.Informeaza-te.

| milan9 a răspuns (pentru Daniel323):

Teoria lor nu ma intereseaza. Oricum ei si-au metamorfozat si plasticizat religia in mai multe etape in ultimii 3700 de ani. Nu este relevanta opinia lor. Pacatul originar il poarta fiecare persoana umana - inclinarea firii spre corupere...

| Daniel323 explică (pentru milan9):

Nu te intereseaza dar ei aveau 1700 de ani de experienta la interpretat texte sacre inainte de apariatia primului crestin pe planeta.

| Meme10Memu a răspuns:

Vrei sa spui ca nu exista pacat originar?

| Daniel323 explică (pentru Meme10Memu):

Am intrebat ceva.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Daniel323):

Pacatul sunt faptele care le face omul fara sa vrea sau impotriva lui. Nu e neaparat legat de vreun dumnezeu.

Cand se spune "pacat de el, cine a fost si ce a ajuns". happy

| Mircea08 a răspuns:

Exista si la evrei pacatul original, care nu este altceva decat cunoasterea binelui si al raului, de fapt cunoasterea raului este problema. Raul odata cunoscut poate fi facut.
Botezurile sunt de doua feluri :
1) Botezul cu apa, care se face pentru spalarea pacatelor pe care omul le-a facut pana la botez :
"Şi acum de ce zăboveşti? Sculându-te, botează-te şi spală-ţi păcatele, chemând numele Lui."
(Faptele Sfinților Apostoli – 22/16)
2) Botezul cu Duh Sfant, care vine numai de la Iisus, si care nu este altceva decat auzirea si insusirea invataturii lui Iisus - Iisus a spus :
"Duhul este cel ce dă viaţă; trupul nu foloseşte la nimic. Cuvintele pe care vi le-am spus sunt Duh si viata "
( Sfânta Evanghelie după Ioan – 6/63)
"Şi suntem martori ai acestor cuvinte noi şi Duhul Sfânt, pe Care Dumnezeu L-a dat celor ce Îl ascultă"
(Faptele Sfinţilor Apostoli – 5/32)

"Acum voi sunteţi curaţi, pentru cuvântul pe care vi l-am spus."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 15/3)
"Încă pe când Petru vorbea aceste cuvinte, Duhul Sfânt a căzut peste toţi cei care ascultau cuvântul. "
(Faptele Sfintilor Apostoli – 10/44)
"Şi suntem martori ai acestor cuvinte noi şi Duhul Sfânt, pe Care Dumnezeu L-a dat celor ce Îl ascultă."

(Faptele Sfinţilor Apostoli – 5/32)
Mentionez faptul ca la botezul cu apa crestinul este scos de sub Lege. Botezul se face spre pocainta, pocainta fiind de fapt lucrul important :
"Eu unul vă botez cu apă spre pocăinţă, dar Cel ce vine după mine este mai puternic decât mine; Lui nu sunt vrednic să-I duc încălţămintea; Acesta vă va boteza cu Duh Sfânt şi cu foc."
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 3/11)
Celor care se pocaiesc li se sterg pacatele :
"Deci pocăiţi-vă şi vă întoarceţi, ca să se şteargă păcatele voastre,"
(Faptele Sfinților Apostoli – 3/19)
Pocainta – "Recunoașterea, de bună voie, a unei greșeli făptuite și hotărîrea de a se îndrepta; părere de rău, "
(Dictionarul explicative al lb. romane)
" Iar Petru a zis către ei: Pocăiţi-vă şi să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, şi veţi primi darul Duhului Sfânt."
(Faptele Sfinților Apostoli – 2/38)
Botezul cu Duh Sfat inseamna pecetea lui Dumnezeu
"Întru Care şi voi, auzind cuvântul adevărului, Evanghelia mântuirii voastre, crezând în El, aţi fost pecetluiţi cu Sfântul Duh al făgăduinţei,"
(Epistola catre Efeseni a Sf. Apostol Pavel – 1/13)
Toate aceste lucruri insa, pot fi pierdute daca crestinul nu traieste potrivit invataturii lui Iisus, deoarece Duhul Sfant nu poate sta intr-un loc intinat

| Daniel323 explică (pentru Mircea08):

Deci Iisus cand s-a botezat a fost scos de sub lege.
Tot ce a botezat Ioan scosi de sub lege.
Doar ca evreii aveau traditie 1700 de ani inainte sa apara crestinii si sunt de alta parere.

| Mircea08 a răspuns (pentru Daniel323):

Nu conteaza parerea evreilor. Conteaza parerea lui Dumnezeu, si daca Dumnezeu a dorit sa dea un alt testament evreilor nu cred ca era cazul sa le ceara voie. O parte din evrei au trecut la crestinism, iar alta parte au ramas sub Lege si sunt de alta parere - fiecare este liber sa aiba ce parere vrea si sa faca ce vrea, iar aceasta libertate o are de la Dumnezeu
Scosi de sub Lege sunt numai crestinii, cei care traiesc potrivit invataturii lui Iisus
"Căci sfârşitul Legii este Hristos, spre dreptate tot celui ce crede."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 10/4)
"Deci ce este Legea? Ea a fost adăugată pentru călcările de lege, până când era să vină URMASUL, Căruia I s-a dat făgăduinţa, şi a fost rânduită prin îngeri, în mâna unui Mijlocitor."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 3/19)
"Fagaduintele au fost rostite lui Avraam si URMASULUI sau. Nu zice: "si urmasilor", - ca de mai multi, - ci ca de unul singur: "si URMASULUI TAU", CARE ESTE HRISTOS.
(Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel – 3/16)
" Dar acum ne-am desfacut de Lege, murind aceluia in care eram tinuti robi, ca noi sa slujim intru innoirea Duhului, iar nu dupa slova cea veche "
( Epistola catre romani a sfantului apostol Pavel)
"Iar de va purtati in Duhul nu sunteti sub lege."
( Epistola catre galateni a sfantului apostol Pavel 5/18)
A te purta in Duhul, inseamna a trai potrivit invataturii lui Iisus deoarece cuvintele Lui sunt Duh :
"....Cuvintele pe care vi le-am spus sunt Duh si viata "
( Sfânta Evanghelie după Ioan – 6/63)
Pentru cine crezi ca au fost scrise toate aceste versete?

| Daniel323 explică (pentru Mircea08):

Dumnezeu nu schimba legile dupa o zi pe alta.
Noul Testament este inventat 100%

| Mircea08 a răspuns (pentru Daniel323):

Este inventat doar pentru cei care nu cred in Iisus. Pentru cei care cred in Iisus, Evanghelia este SINGURA invatatura dupa care traieste un crestin

| Daniel323 explică (pentru Mircea08):

Iisus este posibil chiar sa nu fi existat.

| Irinel15123532 a răspuns:

Pacatul original exista, si a existat, pentru ca noi ne nastem cu o natura, pacatoasa, un copil mic este inclinat sa faca raul, nu binele. Daca ii vei spune unui copil mic sa nu puna mana pe soba caci este incinsa si il va arde, cand te vei intoarce cu spatele la el, deja te poti pregati sa iei aloe vera si niste gheata.
Dar Iisus Hristos a murit pentru pacatul stramosesc, deci copiii mici nu sunt vinovati de el, botezul in biblie nu se face la pruncie, ci la o varsta mai mare putin mai mare. Pentru ca, copilul sa fie constient de alegerea lui, biblia spune ''cine va crede si se va boteza va fi mantuit'' deci este vorba de un botez care este o aratare in exterior a ceea ce s-a intamplat deja in interior, botezul cu Duhul Sfant, se poate face si la 12 ani, dar copilul ltrebuie sa inteleaga acel lucru. Nu e nimic rau in a boteza copilul in pruncie, de mic, dar nu va avea vreun efect. In biblie nu sunt exemple de copii mici de 1 an botezati.

| Daniel323 explică (pentru Irinel15123532):

Eu am intrebat de ce evreii nu au pacat originar, si cine a inventat asta. Evreii aveau traditie 1700 de ani inainte sa apara crestinismul si niciunul nu a auzit de pacat originar, si doar l-au avut pe Moise, Avraam profetii etc.
Au aparut crestinii cu pacatul originar in gura.

| chuckmanson a răspuns (pentru Irinel15123532):

Conceptul de păcat originar e unul dezgustător și oribil. Nimeni nu poate fi considerat vinovat de ceea ce nu a comis personal. Să nu mai vorbim că povestea cu Adam și Eva e pură mitologie și nimic mai mult. Ca să credem în doctrina asta trebuie să aruncăm pe geam chiar și cele mai elementare principii ale dreptului. Încă o dată dumnezeu dovedește că oamenii au mai multă moralitate decât el!

| Irinel15123532 a răspuns (pentru chuckmanson):

Nimeni nu este vinovat de ceea ce nu a facut, biblia spune asta, dar o consecinta a primului pacat este degradarea constiintei si a naturii noastre, prin Hristos acest lucru este rezolvat, El ne da putere in toate, si sa mergem inainte.

| chuckmanson a răspuns:

Păcatul originar este o doctrină inventată de Atanasie din Alexandria și de sfântul Augustin