| marinelpop a întrebat:

De ce dorim să trăim veșnic?

29 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Fiindca(in general) ne temem de un posibil sfarsit.

NOname
| NOname a răspuns:

Cine ţi-a spus?

| Daavidd a răspuns:

Pentru că Dumenzeu a pus in noi gândul veşniciei, ştim că vom trăi veşnic, pentru totdeauna!

| imale a răspuns:

Eu nu cred ca cineva doreste sa traiasca vesnic. Din punct de vedere crestinesc, vesnicia este inevitabila..moarte sau viata vesnica, si moartea vesnica nu este o moarte cum este aici pe pamant ..crestinii stiu despre ce vorbesc.

| Maxim96 a răspuns:

Dorim ca sa putem gusta fericirea cea neasemanata, sa-L cunoastem pe Dumnezeu si sa ne veselim impreuna cu ingerii in Imparatia Cerului. Daca nu vom dori viata vesnica atunci vom avea parte de munca vesnica.

Răspuns utilizator avertizat
| Maxim96 a răspuns (pentru timoteidoi):

Asta ar fi cea mai mare prostie pe care as face-o.Cand va dori El sa ma ia atuncia o sa fie.Nu am dreptul sa-mi iau viata singur caci ma duc direct in iad, numai El are voia sa mi-o ia. Daca i-L cunosti pe Dumnezeu esti fericit in viata asta si in cealalta.

| NameoftheCentury a răspuns (pentru Maxim96):

"sa ne veselim impreuna cu ingerii in Imparatia Cerului"
Deci tu vrei viata vesnica sa te "veselesti" o vesnicie, cam penibil.

| Maxim96 a răspuns (pentru NameoftheCentury):

In cer pururea vom vedea fata lui Dumnezeu si vom simti o fericire nemasurata.Omul se simte fericit cand are pe Dumnezeu alaturi. După cuvântul Domnului Iisus Hristos: „Și aceasta este viața veșnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, și pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis." (Ioan 17, 3).

Răspuns utilizator avertizat
| Maxim96 a răspuns (pentru timoteidoi):

Iisus nu a fost rabin, El a fost predicator. Iisus s-a pogorat la iad si a slobozit pe cei legati din veac si a inviat si apoi s-a suit la cer cu trup si sade dea dreapta Tatalui impreuna cu Duhul Sfant.Da asta stiu ca trebuie sa purtam povara vietii ca sa ne mantuim, dar asta nu iseamna ca trebuie sa ne crucificam ca si El.

Răspuns utilizator avertizat
| Maxim96 a răspuns (pentru timoteidoi):

"Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică." (Ioan 3:16)
NU VAD.Si eu nu sunt turc si nu poti sa ma judeci ca nu ma cunosti personal, asta daca poate undeva am gresit asta nu inseamna ca-s lipsit de cultura.Mai atent la ce spui.Clar?
Da eu sunt inca mic, dar asta nu ma opreste pe mine.

Răspuns utilizator avertizat
| Maxim96 a răspuns (pentru timoteidoi):

Nu,Ioan nu este Dumnezeu.El a fost un evanghelist.Dar de ce sunt micut am 16 ani, dar tu cat ai ca te consideri mare?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca si fluturele sufera transformari.ou,larva,cocon,fluture, iarasi oua, larve, coconi, fluturasi.vezi tu? cand carnea moare, ramane fluturele din noi care zboara sus, in cer.larva se taraste, dar fluturasul zboara.este cu totul altceva nu-i asa?

| Mikhtarian a răspuns:

Pentru ca asta e visul care nu poate fi atins, si de aceea toti alergam dupa el, dar nu-l vom prinde, decat langa Dumnezeu happy.

Răspuns utilizator avertizat
| DiamondEyes a răspuns:

Unora le este frica de asa-zisa "judecata", pe altii ii macina povestile mortii : cum ca ar veni moartea etc, iar altii pur si simplu nu vor sa moara. Le place viata.

Răspuns utilizator avertizat
| Crâstoşelul a răspuns:

Ca să aflăm mai bine ce este viaţa.

Nu să trăim cu poveşti în cap gen dumnezeu.

| DiandraDya a răspuns:

Eu una doresc sa ii fiu placuta lui Dumnezeu, sa respect poruncile lui, viata vesnica e doar rezultatul.Si o doresc pentru ai multumi lui Dumneze vesnic pentru toata creatia lui.
A era sa uit, noi practic ne nastem cu dorinta de a trai vesnic pentru ca Adam si Eva au fost facuti pentru a traii vesnic si asa cum spune Biblia dumnezeu a pus in noi chiar si vesnicia.

| Florisa a răspuns:

Pentru ca tindem spre absolut, spre o viata mai buna alaturi de Cel ce ne-a creat

| MrStealYourGirl a răspuns:

Ca "să trăim viața la maxim". Dorim sa știm mai mult decât stiu alți, sa fim mai importanți si mai bătrâni fata de alții. Dorim sa trăim veșnic, ca sa știm Că ne-am împlinit viața, dar devine un blestem la un moment dat...

| boy2evil a răspuns:

Asta e o prostie sa traim vesnic, noi trebuie sa ne traim viata atat cat este ea si sa fim fericiti.

| Maxim96 a răspuns (pentru boy2evil):

Fiecare alege daca vrea viata vesnica sau nu.Cine vrea sa traiasca doar viata pe pamant fara sa se gandeasca la Dumnezeu.Dar de ce s-a pogorat Hristos pe pamant si s-a rastignit? Toata jertfa Domnului este zadarnica atunci?

| Costin_David_1998 a răspuns:

Dorim sa traim vesnic deoarece vrem sa stam alaturi de familia noastra mereu. [ de cei dragi]. Nu stiu acum alti poate vor pentru jocuri, distractie, sex... nu zic ca asta nu ar face parte din viata noastra de zi cu zi, dar cel mai important este familia sa stam alaturi de ei la bine si la greu big grin Funda?/

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Costin_David_1998):

SI cum ai sa iti recunosti familia in rai? din moment ce creierul tau a murit. Toata informatia care o acumulezi in timpul vietii, dispare odata cu moartea