| mentholinks a întrebat:

De ce Dumnezeu, daca exista, este considerat automat ca fiind ceva bun? Eu nu prea mai gandesc asa. De cand am intrat in existenta au aparut toate, probleme, mizeriile, stresul vietii. Cred ca era mult mai bine sa nu fi existat niciodata, acea liniste si acel calm de dinainte sa te nasti, asta sper sa fie dupa moarte. Viata nu cred ca este un cadou ci mai degraba un blestem pentru unii din noi si o binecuvantare pentru altii poate si asta este cel mai crud. Voi cum vedeti lucrurile?

20 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Toate deciziile noastre ar trebui sa fie pentru restabilirea acelei ordini si armonii edenice ce era in Rai inainte de caderea in pacat. Din pacate, ne incapatanam pe calea demonizarii in loc sa alegem calea rezolvarii problemelor sufletesti si a eliberarii de orice lucru imoral...

Venirea noastra intru existenta a avut cu siguranta legatura si cu preferinta noastra de a ne bucura de viata. Nu stiu cum ne-am dat acest,, accept" dar, cred in mod solemn ca el trebuie sa fi existat (inconstient sau uitat pentru noi in acest moment- dar candva probabil ni se va pune in evidenta) ca asta are legatura cu bunatatea lui Dumnezeu manifestata in frumusetea si armonia creatiei si nu numai...

| SilentRain a răspuns:

Sunt de acord cu tine, pustiule'

| mentholinks explică (pentru SilentRain):

Tu ce faci ca sa suporti ca te vad mai mereu binedispusa, cel putin pe TPU?

| SilentRain a răspuns (pentru mentholinks):

Pai nu fac nimic, în zilele când sunt supărată ascult muzica și stau singura
Sunt obișnuită cu problemele, pot sa fac caterinca chiar dacă am avut o zi de rahat
Asta este, viata e asa cum vrea ea sa fie

| minrest a răspuns:

DACA exista Dumnezeu (vorba ta), atunci este necesar pentru existenta universului, cel putin in echilibru, cum il vedem. Cum asta? Pai daca ar fi o forta constienta intr-un univers necreat, nu ar fi Dumnezeu. Chiar daca l-ar fi creat pe om, nu ar fi decat un extraterestru periculos de puternic. Iar DACA exista, este clar ca isi asuma enorm de multa suferinta pentru ca lumea sa exista; suferinta a altora, evident. Numai ca sa existe suportul pe care sa traiasca omul, vad ca a fost nevoie de omizi mancate de vii de paraziti din interior, de calugarite ale caror nervi sunt condusi de larve de viespi, care le manaca din interior, de mii de crustacee inghite de o balena dintr-o inghititura. Iar suferinta miliardelor de oameni, e justificata in ochii Lui de ceva ce asteapta de la unii oameni. Alternativa, DACA exista Dumnezeu numai, este inexistenta oricarei fiinte inteligente, in afara de El; nicidecum pacea si linistea.

| mentholinks explică (pentru minrest):

Si ce crezi ca asteapta si de ce sa astepte si cat timp?

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Pana acum m-am incadrat cu un singur ''daca'', DACA exista Dumnezeu, dar eu nu o sa fac rationamente bazate pe ''daca'' in serie. Timp este! Soarele mai arde 5 miliarde de ani. Dumnezeu, DACA exista, lucreaza prin procese lungi si complexe; trebuie sa astepte sa lucreze procesele.

| mentholinks explică (pentru minrest):

Inteleg. Tu crezi in iad?

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Mie nu imi vine sa cred in asa ceva, ce e rational in asta sa torturezi oameni aiurea? Noi oamenii, statele moderne, nu torturam oameni chiar vinovati de crime oribile, daca ar exista Iad, Dumnezeu ar fi un criminal sadic, mult inferior moral fata de oameni.

| mentholinks explică (pentru minrest):

Asa cred si eu. Nu inteleg cum pocaitii in special accepta asa usor faptul ca atatia oameni vor fi torturati in iad si chiar te ameninta cu asta.

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Pocaitii folosesc un argument nefalsificabil. Ei spun ca daca nu faci ce vor ei, vei suferi foarte mult, DUPA moarte, dar asta nu poate fi dovedit fals aici, in lumea asta. Iar ce nu poate fi dovedit fals, nu poate fi dovedit adevarat. Deci e fals. Pocaitii apeleaza la frica de moarte, de tortura, nu la ratiune.

| DeyCj a răspuns:

Persoana Dumnezeu a fost considerată ca un idol bun pentru că oamenii așa au fost învățați de mici să creadă, astfel după cum se știe că cada cineva de mic este făcut să creadă că ceva negativ e pozitiv omu va crede cu tărie că un lucru negativ e pozitiv și va continua să-l facă pentru că știe că asta-i face bine.Așa-i și cu persoana Dumnezeu.
Da, sunt de acord cu tine.Era mult mai bine ca acest program să nu fie existat.

| Donsavas a răspuns:

Nu vad viata ca fiind o mare bucurie, dar in niciun caz nu e un blestem. Nu stim cum e după moarte sa putem compara.

| Nilsson a răspuns:

Un articol referitor la tema:

https://semneletimpului.ro/......ainte.html

| Octavian199 a răspuns:

Mai apare si ulcerul, de la tinutul de post.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred la fel, dar n-as suporta ideea sa mor farã sa-i dau un sens vietii.

| gogu220 a răspuns:

De ce nu faci parte din ăia altii. Invită o fată la o plimbare în parc, staţi la soare pe o bancă, şi vei sesiza binecuvântarea.

| Dragosdoar a răspuns (pentru gogu220):

Ce legatura are ce spui tu cu ce a intrebat el?

Răspuns utilizator avertizat
| Shrug a răspuns:

Si tocmai de aia nu cred eu in asa ceva,ma uit la lume si vad tot felul de dezastre, cutremure, boli incurabile, moarte prematura, inundatii si multe alte feluri prin care viata este facuta mizerabila pe pamant si asta ma duce la ideea sa cred ca Dumnezeu ori nu este atot puternic ori nu este bun cu toti, cam asa vad eu lucrurile