| Teardrop a întrebat:

La întrebarea "De ce copii din Africa sunt loviţi de foamete?" un creştin răspunde: "Nu sunt creştini, au încă păcatul strămoşesc, nu cred în Dumnezeu, încalcă poruncile lui Dumnezeu etc."

Atunci, întrebarea mea este, de ce, în aceleaşi condiţii de credinţă, Japonezii o duc de 10 ori mai bine ca noi?

24 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ala de raspunde asa NU ESTE CRESTIN. Copii din Africa o duc rau din cauza NOASTRA, a oamenilor care nu facem ce trebuie pentru ai salva. Japonezi "o duc mai bine" nu din cauza credintei, care la ei nu prea e ci din cauza spiritului de munca si intrajutorare care la noi lipseste cu desavarsire.

| Teardrop explică (pentru danut):

Ok. Ai impresia că eu nu știu asta?

| danut a răspuns (pentru Teardrop):

Pai daca stii de ce intrebi, vrei sa acuzi pe cineva, asta inseamna rautate, deci si tu te situezi printre cei "normali", pune mana si fa o donatie si nu mai pune intrebari retorice.

| Teardrop explică (pentru danut):

Să fac donații n-am bani deocmandată, că n-am venit propriu. Da' fac des voluntariat pentru centrele caritabile, deci n-aş zice tocmai că ce fac eu e "răutate". Am deschis doar un subiect de discuţie. Dacă nu-ţi place, nu trebuie să participi.

| danut a răspuns (pentru Teardrop):

Daca inca nu ai venit propriu nici opini nu poti sa ai, cand vei produce ceva in afara de consum poti avea si opinii.

| Teardrop explică (pentru danut):

Du-te bă! Scrie undeva că n-ai dreptul la opinie înainte să fii angajat? Eşti idiot rău, nu glumă. Ipocrit, mai eşti şi analfabet, cu grave probleme de exprimare. TU n-ar trebui să ai dreptul la opinie, că nu ştii să te exprimi. Salut, n-am chef de toţi idioţii frustraţi de vârstă. Block.

| Teardrop explică (pentru Teardrop):

*nu şti

| doctorandus a răspuns:

Etiopia, Eritrea, pe acolo copiii sunt si crestini ortodocsi si tot mor de foame si de sete.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu are nimic de a face credinta cu oamenii de acolo!
E vorba de conditiile de trai de acolo, cu clima.

| Teardrop explică (pentru Fatamuntilor):

Era o întrebare pentru cei care gândesc ca în exemplu!

| sublime89 a răspuns:

Poate crestinii n-au auzit ca cea mai mare parte a Africii sub-sahariene e crestina. Sa spui ca acei copii (sau parintii lor) nu sunt crestini e o aberatie din start. Sa spui ca au pacatul stramosesc e o si mai mare aberatie, pentru ca nu trebuie sa fii Einstein ca sa-ti dai seama ca ei n-au nicio legatura cu ce ar fi facut Adam si Eva acum 6000 de ani. Iar niste copii nu stiu ce porunci ar putea incalca. Problema crestinismului e ca, oricum ai lua-o, d-zeu tot un criminal de copii apare. Si nu stiu de ce sunt atat de indignati de asta, cand in biblie scrie clar ca d-zeu a masacrat mii de copii, cel putin. Inseamna ca nu-si cunosc zeul preferat.

Japonezii o duc mai bine si decat noi romanii, cu mult mai bine, cu toate ca noi suntem un popor atat de credincios, si cu toate ca Japonia are ghinionul sa se afle intr-o zona foarte activa din punct de vedere tectonic. Asta e cea mai buna dovada ca omul se ajuta singur, daca stie, si nu are ce sa astepte de la niciun zeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Alcyon a răspuns:

Astea-s niste explicatii tampite. Africanii mor de foame fiindca se inmultesc fara discernamant. Iar pe autoritatile din tarile respective le doare in fund si nu fac nimic sa rezolve problema. Realitatea e ca dormi, asa cum iti asterni. Cat despre cat de bine o duc japonezii... Probabil ca nu stii ca au una dintre cele mai ridicate rate de sinucidere din lume. Or avea ei un nivel de trai ridicat, dar la capitolul sanatate psihica nu stau prea bine.

| Teardrop explică (pentru Alcyon):

Nu cred că e relativă rata de sinucidere.

| RobertMoon a răspuns:

Deoarece credinta nu are de a face cu modul de trai. Japonia e una din cele mai dezvoltate tari din lume ca infrastructura si normal ca traiesc mai bine decat majoritatea tarilor din Africa sau Europa. PS Nu toate tarile din Africa mor de foame.

| Teardrop explică (pentru RobertMoon):

Era o întrebare pentru cei care gândesc ca în primul exemplu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi romanii avem o vorba; cine poate oase roade, cine nu nici carne moale.deci draguta? Dumnezeu ne-a pus la dispozitie tat ce trebuie, numa ca necesita ceva munca si oleaca de alergatura, daca voiesti sa ai. unii au fiindca au furat.altii au fiindca s-au invrednicit.iar puturosii pot muri de foame daca asteapta sa le dea statul ori biserica, fiindca Dumnezeu a dat, dar el nu baga si in traista.pricepi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teardrop):

Nu e nevoie gagauta.pentru ei vom da socoteala noi astia adultii si desteptii, cei care conduc, si care au responsabilitatea acestora, parintii lor care nu fac ceia ce trebuie.nu Dumnezeu. Dumnezeu ne va intreba si nu invers.fiindca intr-un parteneriat cinstit fiecare-si face partea lui de treaba pentru ca totu sa fie bine.iar Bunul Dumnezeu sa ne fie cu iertare,dar si-a facut-o pe a lui ba mai mult decat atat. aaaa,ca un neam destrabalat,pacatos,preacurvar, criminal, indiferent vrea mai mult decat atat; sa faca Dumnezeu totul fiindca poate, si mai mult deatat, sa ne faca pe noi Dumnezei el sa se dea la o parte, e alta poveste.

| Teardrop explică (pentru anonim_4396):

laughing Consideri somalezii un neam destrăbălat, păcătos, preacurvar, crimina,, indiferent? Înt-adevăr, eşti un bun creştin! Aşa ai învăţat din Biblie? Să adresezi cel puţin 6 apelative negative unei culturi, doar fiindcă e diferită de a ta? Oamenii ăia mor de foame şi sete şi n-au nici medicamente în juru' lor. Le lipseşte educaţia, şi probabil că 50% din ei habar n-au cum arată un prezervativ. ÎN SECOLUL XXI! Sper că eşti troll, really.

| Teardrop explică:

Uite ce e, poate nu m-am exprimat eu suficient de bine. Am prezentat un exemplu. Mi s-a întâmplat. Nu mă refeream la partea creştină a africii, ci la popoarele din nord, multe, încă nomade, încă sălbăticite, cu credinţe în vechii lor zei.

Întrebarea se adresa strict celor care ar fi procedat ca în exemplu.

Răspuns utilizator avertizat
| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Cadoul stramosesc big grin