| Dragotta a întrebat:

De ce Dumnezeu promova sclavia in Biblie?
Si de ce crestini nu mai urmeaza cea ce zice Dumnezeu in privinta sclaviei?
Va e frica mai multe de inchisoare decat de Dumnezeu?

In timpul ala Dumnezeu nu gasea o cale care sa nu faca rau celorlalti oameni pentru a "cali" oameni pentru viitor?

Apropo in caz ca a-ti citit biblia, imi spuneti va rog cati oameni a omorat diavolul si cati a omorat Dumnezeu?

In caz de raspunsuri gen :

1.Noi urmam invataturile noului testament!
2.Sclavia pe vremea acea era diferita fata de sclavia din ziua de azi.
3.De fapt ei trebuiau sa fie eliberati dupa 7 ani.
4. Dumnezeu este misterios, el are un plan pentru toti.

Am raspunsiri:
1.De ce nu urmati cuvantul lui Dumnezeu din vechiul testament? Si imi ziceti va rog un verset din noul testament in care scrie ca sclavia este rea?

2. Diferita? Nu zau.Deci o sclavie total diferita in care sclavii sunt proprietatea ta si ai voie sa i bati fara sa fi pedepsit daca nu mor intr-o zi sau doua. Exodus 21:20-21. Ei pot sa moate dupa 1 luna de la o bataie si stapanul sa nu fie pedepsit.

3.Regula asta era numai pentru sclavi evrei. Uita-te.

4.Un plan...care omoara oameni.De ce sa i spunem ca era bun atunci? Nu este un Dumnezeu rau? Daca crezi ca sa ai un sclav nu este rau, atunci te rog frumos mergi langa Hitler crestinul si mori langa el.

Astept crestini sa-mi explice de zeul lor este asa de imoral si rau?

32 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Intenţionam iniţial să las doar recomandarea (filmul) la postarea ta, dar până la urmă a ieşit o întreagă întrebare. Ţi-o las cu totul.
http://www.tpu.ro/......zvaluie-o/

| Culişi_Lucian_1990 a răspuns:

Bravo! Intrebari de top!

Intaresc spusele lui cu:
Levitic 25:44-46
Exod 21:2-6
Exod 21:7-11
Exodus 21:20-2...