| anonim_4396 a întrebat:

De ce e musai ca slujbele sa se faca la microfon si sa auda si cei din afara bisericii?

11 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Din nesimtire.Am o biserica fix langa casa.La vreo 50m.Tot ce aud este clopotul cand mai moare cineva.Se aude si cand este slujba da' cu rutina aia m-am obisnuit, deja nu mai bag de seama ca-l aud.
In schimb, aud perfect slujba de la o biserica ce se afla cam la 1-1, 5 sau chiar 2km distanta...

| baru a răspuns:

Nu este musai....este indicat!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa auda pacatosii sa vina sa se mantuiasca... contra unei sume de bani logic

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu mai e poluare fonica daca eu deja il aud de la metrii buni si cu geamu inchis?laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asa ca sa te pocăiesti tulaughing

| RainmakerX a răspuns:

Pentru ca asa este in Romania. Daca nu vine lumea la Biserica atunci vine Biserica la oameni...
Eu ies pe balcon (stau la casa) si aud slujba cuvant cu cuvant. Nici nu e nevoie sa ma duc la Biserica.
(Oricum nu ies, zic doar asa...)
Au fost si amendati pentru poluare fonica (au reclamat niste oameni) dar tot asa fac, pana la urma au ei bani pentru amenzi. Exagereaza, imi dau seama cum se aude la cei din Biserica.
Ma mir cum pot sa stea in galagia aia, dar tinand cont ca acolo sunt doar batrani surzi atunci ii inteleg...
Este doar parerea mea...Decat sa inceapa preotul sa vorbeasca si toti mosii sa fie ceva genul "Ce zice, maica?"
"Ah, nu aud nimic!" mai bine asa, cu toate ca exagereaza cu volumul boxelor.
Succes!

-Blytz-

| RobertMoon a răspuns:

Pentru că în Biserică sunt oameni în vârstă care nu aud toți tocmai bine, și decât să strige preotul să îl doara în gât, mai bine la microfon cu boxe, elegant cât de cât.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru RobertMoon):

Sa i si lege babele boxa de urechi, si sa pun eu Gipsy kings pida me la, cu un z in fațălaughing

| RobertMoon a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Trăim în țara unde fetițele mici vor să devină asistente TV, iar băiețeii Gigi Becali.

| SuNaM a răspuns:

Pai hai sa iti dau un exemplu de la mine de la biserica. Unii oameni put, la propriu si daca stiu asta stau afara si trebuie si ei sa auda.Plus ca atunci cand este hram si Invierea este full, si curtea si biserica.Si oamenii trebuie sa auda+ca microfon are de obicei doar strana ca nu cred ca ai vazut sau vei vedea cat de curand un preot care este prin mijlocul bisericii cadins cu microfon de lautar in mana!

| MAnghelescu a răspuns:

Corurile, dacalul, preotii si diaconii raspund in timpul slujbei la microfon deoarece sunt persone varsnice care nu aud bine(pentru boxele din interior), mamice cu copii inca prea pici pentru a sta toata slujba in acelasi loc fara sa faca calagie si care ies cu acestia in curtea bisericii, persoane care nu au loc in biserica sau care prefera racoarea de afara(pentru boxele extrioare). Deasemena majoritatea bisericior nu au boxele atat de tare date, astfel incat sa polueze fonic. De altfel nimeni nu se plance cand este un concert in zona, cand vecinul da odata pe luna muzica mai tare de se aude doua strazi, sau cad este un festival muzical in zona. Cred ca preotii bisericilor unde boxele totusi deranjeaza pe cei care nu doreasc sa asculte slujba, daca sunt rugati frumos si politicos vor da sonorul un pic mai mic astfel incat si capra si varza sa foe impacate.
P. S.: Cei care doriti sa face comentarii rautacioase si lipsite de argumente la raspunsul meu va sfatuiesc sa nu va mai aobositi degeaba; sunt perfect constienta ca autorul intebarii nu a dorit nicidecum o lamurile la intebarea sa, ci probabil ca cautat un subiect cu care sa dezgroape mortii.