| anonim_4396 a întrebat:

De ce este considerata LENEA un pacat?

Răspuns Câştigător
| Bunch a răspuns:

Deoarece aduce mizerie materială şi morală. Lenea e un viciu ce nu poate aduce bucurie, distruge mai mult sufletul decât trupul. Lipsa de preocupare a spiritului lasă porţi deschise tuturor slăbiciunilor, probabil aduce şi întristare şi dezgust.
Munca aparţine fără putinţă de tăgadă fiinţei umane. Nimeni nu i se poate sustrage fără să-şi altereze natura. Munca reprezintă pentru noi o problemă de sănătate fizică şi morală, este o problemă de demnitate. Un om cu caracter nu se poate forma cu adevărat fără muncă.
A munci este câteodată greu, dar greu este şi să stai degeaba. Munca forţată, munca fără orizont este într-adevăr o pedeapsă, însă munca liberă, munca ce aspiră, care cucereşte este bucuria pentru că este creatoare.
Munca e un factor educativ, un instrument al împlinirii noastre ca oameni.
Munca ne luminează mintea şi ne formează caracterul. Prin activitate se stimulează inteligenţa şi procesul gândirii.

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pentru ca daca leneveau taranii nu mai aveau preotii/calugarii ce manca.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

happy

| William a răspuns (pentru doctorandus):

Corect.

| danay72 a răspuns:

O persoana lenesa e egoista, se gandeste numai la binele ei si ii place sa traiasca pe spatele altora, deci e un profitor.Filipeni2:4

| Holiday a răspuns:

E pacat doar pentru saraci, pentru cei bogati nu, Biblia sustine sclavia.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Si cum Ai ajuns tu la concluzia aceasta?! happy

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă vrei să ai robi şi roabe, să-i iei de la neamurile care vă înconjoară; de la ele să cumpăraţi robi şi roabe. Veţi putea să-i cumpăraţi şi dintre copiii străinilor care vor locui la tine şi din familiile lor, pe care le vor naşte în ţara voastră; ei vor fi averea voastră. Îi puteţi lăsa moştenire copiilor voştri după voi, ca pe o moşie; şi puteţi să-i ţineţi astfel robi pe veci. Dar cât despre fraţii voştri, copiii lui Israel, niciunul din voi să nu stăpânească pe fratele său cu asprime. (Leviticul 25:44-46 )

Dacă un om va lovi cu băţul pe robul său, fie bărbat, fie femeie, şi robul moare sub mâna lui, stăpânul să fie pedepsit. Dar dacă mai trăieşte o zi sau două, stăpânul să nu fie pedepsit; căci este argintul lui. (Exodul 21:20-21)

Robilor, ascultaţi de stăpânii voştri pământeşti, cu frică şi cutremur, în curăţie de inimă, ca de Hristos. (Efeseni 6:5)

Toţi cei ce sunt sub jugul robiei să socotească pe stăpânii lor vrednici de toată cinstea, ca Numele lui Dumnezeu şi învăţătura să nu fie vorbite de rău.Iar cei ce au stăpâni credincioşi să nu-i dispreţuiască, sub cuvânt că sunt „fraţi", ci să le slujească şi mai bine, tocmai fiindcă cei ce se bucură de binefacerile slujbei lor sunt credincioşi şi preaiubiţi. Învaţă pe oameni aceste lucruri şi spune-le apăsat. (1 Timotei 6:1-2)

Iar sluga aceea care a ştiut voia stăpânului şi nu s-a pregătit, nici n-a făcut după voia lui, va fi bătută mult. Şi cea care n-a ştiut, dar a făcut lucruri vrednice de bătaie, va fi bătută puţin. Şi oricui i s-a dat mult, mult i se va cere, şi cui i s-a încredinţat mult, mai mult i se va cere. (Luca 12:47-48)

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Acest tip de "sluga" nu are sensul pe care l-au dat pana acum. Nu are nici o treaba cu sclavia la care ne gandim noi. Daca ai citit biblia ar fi trebuit sa stii ca tot ceea ce citesti are nevoie de interpretarea corecta.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Interpretarea mea este aceea din raspunsul anterior, daca ai vreuna diferita, te ascult cu atentie.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Biblia are o alta interpretare decat ceea ce citesti. Dzeu nu iubeste sau uraste pe cineva. Dzeu e iubire. Daca as sta acum sa iti explic : fie nu ai intelege, fie nu vrei sa accepti. Dar crede-ma ca nu e vorba de sclavie, sau favoritisme. Dzeu e iubire, noi suntem cei care ii intoarcem spatele prin alegerile facute, iar cand gresim avem nevoie de un Profesor, Invatator care sa ne arate drumul cel bun.

| OnuOnulică a răspuns (pentru Holiday):

Nu în toate cazurilewinking