| Justmeandmysmile a întrebat:

lamuriti-ma si pe mine dar fara comentarii stupde sau jignitoare.De ce este lenea considerata un pacat. Un pacat ar trebui sa aiba efecte negative asupra mai multor oameni in schimb lenea ma priveste pe mine nu si pe alti oameni.

9 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Ia uite amaritii cum pling de mila lor,ba din contra toti recunosc ca de munca nu a murit nimeni,dar nici lenea nu omoara pe om Sunt de acord cu voi ca sunteti vrednici de mila si sa munceasca parintii pina cad in bot,sa dea pensia bunicii ca au la usa un,,,,,, Chiar daca va imbracati de la tomberon si dati pe fata cu crema de gheta sa fiti mai tuciurii si va asezati la intrarea in Sf Biserica sa cistigati un ban, ba va mai osteniti si sanatatea scumpa si glasul de aur sa cintati, "vreau un ban sa iau o piine" tot un soi de munca este si asta, ba din contra pina te accepta tagma risti sa iei bataie pina devii veteran rolling on the floor.

| Woodenpints91 a răspuns:

Da,e păcat să stai şi să nu faci nimic, când poţi să stai, să bei bere şi să-ţi facă altul treaba.

| muffy1 a răspuns:

Au fost mereu considerate un fel de pacate de catre biserica, cele 7 pacate, si asa, nu stiu exact explicatiile, si oricum erau acum 1500 de ani 1000 de ani cel mai mult blamate si predici ale bisericii asupra lor
nu prea s-ar mai auzi de ele, si in ziua de azi cu lumea, e cam greu sa nu te infurii sau sa nai zile cand mai lenevesti
dar auzi mereu de cele 7 pacate mortale din opera extraordina a lui Dante Alighieri-Divina comedie
cele 7 pacare sunt descrise cel mai bine in partea a doua a cartii-purgatoriul, dar iti recomand intreaga carte formata din 3 parti.infernul, purgatoriul si raiul, este o opera de arta in adevaratul sens al cuvantului. ca exemplu de versuri din carte( apropo, e in versuri):
"Prin mine treci spre locul de durere, prin mine treci spre vesnica jelire, prin mine treci spre gloata care piere"
"o voi cei ce intrati aici, abandonati orice speranta"
acu sa nu intelegi ca e o carte religioasa sau bisericeasca, tocmai de aceea se cheama divina comedie, e o descriere dramatico-comica a esentei umane

| MishuD a răspuns:

E pacat sa nu`ti fie lene din cand in cand! laughing

| Thunder a răspuns:

Draga Laurica, daca tu esti lenesa inseamna ca nu produci nimic, deci esti de nici un folos pentru smecherii planetei. Cum sa facem noi sa punem fraierii in miscare? Aha, tocmai avem un instrument, RELIGIA! Lenea e pacat. Lenesii nu sunt pe placul nostru, hapciu, pardon, al domnului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eeeeeei, si tu... Lenea este pentru cei care muncesc. Lenea nu este prezenta in viata putorilor ordinare, care freaca menta toata ziua. Lenea este data pentru a ne simti bine, combinand sentimentul ca ar fi trebuit sa fim la munca, cu cel de WTF, dar... oh, cat de bine este sub paturicawinking Mi-e lene! Ce-mi recomanzi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii lenesa daca asa ai chef. eu iti spun: cand o sa vina cu lumanarea la popou sa-ti dea foc ai sa vezi c-o sa-ti para rau happy

Răspuns utilizator avertizat