| anonim_4396 a întrebat:

De ce există icoane, statui, statuete și crucifixuri în ortodoxie, atât cât și în catolicism?
Nu am întâlnit nici unde vreo icoană în Vechiul Testament și nici în Noul Testament?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

O poveste, mai ales una puerila, fantezista, fără dovezi reale si absurda e mai accesibila, mai credibila, mai ușor de "înțeles" si mai ușor de reținut daca e însoțită de obiecte și de imagini în afara de ritualuri. Deci se folosesc toate mijloacele posibile pentru a promova și pentru a răspândi povestea aducătoare de beneficii pentru cei care se folosesc de ea.

| CostinAlamariu a răspuns:

De fapt nu exista statuete in ortodoxie. Crucifixul este insusi altarul pe care S-a jertfit Hristos, deci in mod natural are o importanta deosebita.
Iar in ceea ce privesc icoanele sa stii ca au existat in perioada vechiului testament. Doar uita-te pe internet la poze cu sinagoga din Dura Europa.

Si sa-ti reamintesc de heruvimii de pe chivotul legii?