| Inferno a întrebat:

"Fiecare crede ce vrea." replica crestina.
Dar daca este pe asa,atunci de ce anumiti oameni care "cred ce vor" sunt dusi la ospiciu?
De exemplu : un om credea ca este Sfantul Petru si Fecioara Maria. A fost dus la spitalul de nebuni? De ce? El credea in ce a vrut. Altul credea ca stalpii de telegraf sunt fiinte umane si vorbea cu ei mereu. Si el a fost dus la spitalul de nebuni. Altul credea ca este Iisus,altul ca e Dumnezeu,iar altul ca este un extraterestru. Toti au fost dusi la spitalul de nebuni.
Fie spitalul de nebuni este casa celor cu credinta, fie replica "fiecare crede ce vrea." este gresita. Voi alegeti.

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Credinta se uita la Dumnezeu, iar sentimentele la ceea ce se intampla in jurul nostru. Credinta isi pune increderea in caracterul lui Dumnezeu si in promisiunile Lui.

| Filip23 a răspuns:

Replica crestina tine de libertatea de vointa. Tu ai denaturat-o pentru ca "lumea" nu cade la picioarele tale, lasandu-ne 2 variante: iti adoptam ideile sau suntem nebuni.

| danut a răspuns:

Se pare ca exista o mica diferenta a te crede IN CEVA si a te crede CINEVA. Tu de exemplu te increzi in HAOS si inca nu te-a dus nimeni nicaeri, DAR cand vei incepe sa fi tu HAOS tot nu vei fi dus la psihiatru caci este la moda sa crezi IN HAOS si sa-l ai si in cap. Problema apare abia atunci cand vei face HAOS in relatile cu ceilalti de aceiasi forma cu tine deoarece probabil suma a doua sau mai multe HAOS-uri nu a fost inca calculata dar poate fi explicata la psihiatru. Tu alegi.

| Mădă0611 a răspuns:

Spitalul de nebuni este casa celor care nu se incadreaza in "normal", si normal inseamna model cultural acceptat. Deci, daca multi vorbeau cu stalpii, era normal, daca tu nu vorbeai, erai anormal, hopa, vizita la nenea psiholog.

| M25M a răspuns:

Este tolerabil sa credem in prietenul imaginar colectiv, acceptat ca fiind cel valid insa daca avem altii prieteni imaginari decat The One atunci dintr-o data devine o problema de psihiatrie.
Ipocrizie este cuvantul care raspunde intrebarilor tale.

Răspuns utilizator avertizat