| 0PopaPorno a întrebat:

De ce exista viata pe Terra? Adica ce,universu ar fi putut exista si fara sa existe viata pe Terra, adica sa fie doar o planeta pustie ca restul. Daca chiar exista un Dumnezeu si chiar el a facut, care i-a fost scopul? Se simte singur si vrea sa ne ia viata sa stam cu el acolo dupa ce murim sau care-i faza?

12 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Scopul il gasesti citind biblia si mergand la biserica nu luand de bun ce se scrie pe TPU - mai mult ineptii

| sublime89 a răspuns:

Sunt mici sanse ca viata sa existe doar pe Terra, deci probabil mai sunt planete "norocoase" ca a noastra. Exista viata pe Pamant pentru ca avem conditiile pe care le vezi in jurul tau, cum ar fi temperaturile care permit existenta apei lichide la suprafata. Aici e cheia vietii pe Pamant. Avem aceste conditii pentru ca planeta se afla la o distanta potrivita de Soare, nici prea aproape, nici prea departe. Apoi mai sunt si alti factori, cum ar fi marimea planetei, viteza de rotatie, existenta Lunii, atmosfera care ne protejeaza de radiatiile daunatoare care vin din spatiu. Toti acesti factori "norocosi" au dus la aparitia si evolutia vietii pe Pamant. Dintre atatea si atatea trilioane de planete, e si normal ca pe cateva macar sa se intruneasca toate aceste conditii prielnice vietii asa cum o cunoastem noi.

| Alcyon a răspuns:

Gandeste-te la asta... Ce-i impinge pe unii sa-si dedice intreaga viata artei? Ce-i face pe scriitori sa creeze noi si noi lumi, populate de tot soiul de personaje?

| 0PopaPorno explică (pentru Alcyon):

Pentru ca nu le place lumea asta si si-o creeaza pe a lor asa cum le place? Corecteaza-ma daca gresesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La cat de mare e universu ca nu ne putem macar imagina, nu cred ca suntem singurii. cine stie cati au mai fost sau vor mai fii. cat despre restul ma abtin, ca si cum am discuta aici cati reni a avut sau nu mos craciun, si la urma sa zicem, la ce discutam ca nu a existat, deci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tot esti popa porno,du-te ma si ti-o trage copios, in fund ori in gura urmeaza-ti setea, si lasa probleme atat de mari in sama oamenilor seriosi si interesati, fiindca tu o aburesti pe aici, si te bagi in sama precum chilotii in c.r.

| dragos38 a răspuns:

Hello,hello,iata ce spun oamenii de stiinta,conform conceptiei universului in expansiune,la inceput n-a existat decat o explozie care a umplut spatiul cu particule,o lumina brusca in vidul rece si intunecat,din acest punct initial de lumina de la care ar mai circula si astazi in spatiu fotonii reci,se formeaza,prin scaderea temeraturii si printr-un lant de reactii nucleare, particulele esentiale ale materiei-protonii, neutronii si electronii.Ei vor constitui matricea primordiala pentru atomii elementelor din care s-a ajuns prin evolutie la lumea existenta(este doar o ipoteza)lucrurile sunt mult mai complexe, s-a descoperit goluri in distributia materiei, precum si existenta unor galaxii gigantice care contravin principiului cosmologic.Nu exista argumente stiintifice pentru existenta unui univers inchis, dar nici pentru un univers deschis.(Steven Weinberg)

| digital7shady a răspuns:

Pai daca ar fi o planeta pustie nu ai mai exista sa intrebi. Exista pentru ca avem mediul perfect pentru viata si am avut si sansa, foarte mica de altfel, sa avem si inteligenta. Sanse aproape imposibile sa nu mai existe viata pe alte planete. Pe una sub forma de celule, ce vor evolua, pe una poate doar echivalentul animalelor de pe Pamant, pe alta poate fiinte super-inteligente, verzi, maro, albastre sau orice alta culoare. Pot arata ca tine sau pot fi total diferiti. Pot avea doua capete sau nu au deloc cap. Modurile in care formele de viata evolueaza sunt infinit de variate, poti vedea orice.

| Nicky29 a răspuns:

Dumnezeu, are un scop pentru toti si il vom afla la momentul portrivit. Universul ar fi existat fara noi dar nu ar mai fi fost asa frumos si important.Nu dumnezeu ne ia viata ci pur si simplu ni se termina ciclul exista mii de teorii despre ce se va intampla dupa ce vei muri dar nu am auzit pe nicaieri ca Dumnezeu s-ar simti singur si ne vrea acolo pentru ca nu ar fi logic el deja ne are pe toti aici in grija Lui.

| DeusCorrupti a răspuns:

Cine a zis ca restul sunt planete pustii?
Exista viata pe tera pentru ca este localizata intr-un punct optim pentru a permite dezvoltarea noastra.
Putea fi orice planeta, orice galaxie, oricand, nu ca a vrut d-zeu planeta asta ca asa ii place lui.

| IonutBlogger a răspuns:

1.Viata exista pentru ca a fost o implozie, si acea implozie a dus la prima celula, care acea celula s-a dezvoltat, bla bla bla bla...
Dumnezeu nu exista, este doar o inventie a oamenilor pentru a tine balanta intre bine si rau, ca oamenii sa nu se mai omoare intre ei, etc. etc.
ceea ce e ciudat ca faza asta cu dumnezeu trebuia sa dispara de cand a aparut politia si cacaturile astea, dar na. omenirea
Dupa moarte un singur lucru stiu ca se va intampla, sau mai bine spus nu se va intampla deoarece nu se intampla nimic. doar murim, ne ducem in pamant si asta e, bucura-te ca inca esti in viata!

| chocapic91 a răspuns:

Probabil daca esti o persona religioasa ai crede ca nu e pentru ca ar fi singur pentru ca (in biblie scrie ca) oricum nu era sigur inainte sa ne faca pe noi, fiindca cu el era si "fiul lui si sfantul duh". In afara de problema cu singuratatea nu mai stiu dar nu era de ce sa fie singur daca mai avea 2 pe acolo thinking

Si ca si celelalte 2 raspunsuri vreau sa spun si ca, stiintific vorbind, nu ai de unde sa stii ca suntem singuri in univers, fiindca savantii abia au ajuns sa trimita sateliti pe alte planete care nici macar nu depasesc galaxia noastra, asa ca nu ai de unde sa stii ca in universul asta undeva la sute de galaxii distanta nu mai exista "extra-terestrii" chiar daca sunt doar bacterii (extra-terestru=care nu e de pe pamant, deci si bacteriile tot asa s-ar numi, nu zice nimeni ca exista neaparat omuleti verzi ca in desene animate). Oricum nu putem fi siguri fiindca nici macar n-am ajuns acolo.