| XxXBlackVampireXxX a întrebat:

De ce femeia este considerata pagana si nu are voie sa intre in altar?waiting

14 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX explică:

@MiK3L
Fi mai explicit/a!
Bine ca barbatul e,, curat''.

| XxXBlackVampireXxX explică:

@Minks
Nu imi pasa mie de ce se afla/nu se afla in altar, ma refeream la faptul ca religia a influentat gandirea de genul:,, Femeia nu va avea niciodata drepturi egale cu barbatul'', chiar daca in lege scrie altceva. happy

| XxXBlackVampireXxX explică:

@PinkPanther
Hmmm, ai dreptate.

| monstrulet a răspuns:

Pentru ca femeile nu au "chestiuţă" ca barbatii, si prin logica(religioasa) sunt inferioare si n-au voie. straight face

| Minks a răspuns:

Te asigur ca nu e nimic interesant in altar. happy

| Minks a răspuns:

Si ce-ti pasa tie ce zice religia? Esti vreo militanta d-aia impotriva discriminarii intre sexe? Ai simtit vreodata pe pielea ta aceasta discriminare?

| PinkPanther a răspuns:

Pai femeia e cea care i-a dat lui adam sa manance din "marul cunoasterii". femeie e cea care sangereaza 4-10 zile pe luna si nu moare. noi suntem capabile sa dem nastere, bine cu un mic ajutor din partea lor, si noi suntem capabile sa suportam chinurile nasterii. Deci noi fiind asa de ne inteles ii speriem, sau i-am speriat, pe barbatii care la prima picatura de sange lesina si urla la orice intepatura, asa ca au inceput sa ne numeasca murdare, pentru ca avem menstruatie (paradoxul e ca aia e chiar o metoda de curatire), au inceput sa ne numeasca ispide deoarece putem sa dam viata etc, asa ca locul din altar fiind unul "sfant" ne-au interzis sa intram acolo, bine ca acum ne dau voie sa intram in biserica laughing) Aveau nevoie si eu de un coltisor a lor unde sa se ascunda cand nu ne mai fac fata, sau cand se sperie prea tare.

| AddaSunnii a răspuns:

Nu este considerata pagana, ci doar inferioara barbatului.:-l [ilogic]! Si poate si pentru ca si Iisus era barbat.thinking Deci probabil ca ei sunt mai credinciosi...

| FrozEenSoul a răspuns:

Salut, Din cate stiu eu cica nu au voie findca au ciclu, dar se poate ca o femeie sa intre in altar : Atunci cand se construieste o biserica noua. Funda?

| Adinkra a răspuns:

Femeia are voie sa intre in altar cand se sfinteste sau resfinteste o biserica. In restul timpul nu i se permite de catre biserica.

| MiK3L a răspuns:

Ca e " murdara"!

| XDoctor a răspuns:

Pentru inceput femeia nu e considera pagana (asa cred eu )
Femeia nu intra in altar pentru ca inca din V.T. Dumnezeu a hotarat ca slujirea la templu sa fie incredintata barbatilor!

| DarkBlood32 a răspuns:

Ca are ciclu laughing